
Lingvistka v pokušení
- Recenze
- Vytvořeno 2. 11. 2011 1:00
- Autor: Marta Šimečková

Nakladatelství Host poměrně nedávno založilo novou ediční řadu s názvem Studie osobností brněnské lingvistiky. V ní vychází publikace zaměřené na tvorbu význačných českých jazykovědců, kteří působili či dosud působí na brněnské Masarykově univerzitě a získali věhlas nejen v naší zemi na poli lingvistiky. Dnes se zaměřím na druhý svazek této edice věnovaný prof. PhDr. Zdence Rusínové, CSc.
Tento svazek nese název Pokušení struktury. Samotná Zdenka Rusínová je představena v úvodním životopise jako „pokušená strukturou“. Takto ji nazval Jan Dvořák, autor krátkého medailonu a rovněž jeden z editorů knihy. Ten si spolu s druhým editorem Petrem Malčíkem stanovil nejednoduchý cíl: „Budeme (...) usilovat o to, pojmout člověka bez ztráty jeho individuality jako částečnou výslednici posloupnosti vlivů a zároveň jako hybatele okolní strukturou.“ (Dvořák, J. Zdenka Rusínová pokušená strukturou. In: Rusínová, Z. Pokušení struktury. Ed. Dvořák, J. – Malčík, P. Brno: Host 2011, s. 9.)
Už nyní předesílám, že se to editorům povedlo. V knize, shrnující vybrané kratší statě vyšlé v různých odborných časopisech a sbornících, dokázali zachytit vývoj odborných zájmů Z. Rusínové od zájmu o morfologii (ve významu „tvarosloví“) po zájem o slovotvorbu a pragmatickou lingvistiku. Kniha tak obsahuje statě, jako např. O adverbializaci předložkových výrazů, Slovotvorná adaptace přejatých slov a její povaha či Deminutiva a frazeologie.
Nejrozsáhlejší je tu však studie Aspekty české substantivní deklinace, kterou se roku 1992 Z. Rusínová úspěšně habilitovala a která je tu přetisknuta v celém rozsahu. V ní se autorka zabývá, jak už samotný název napovídá, skloňováním podstatných jmen, a to ze synchronního i diachronního pohledu. Všímá si nejen současných trendů, ale rovněž stavu zaznamenaného např. v Gebauerově Mluvnici české či v Trávníčkově Mluvnici spisovné češtiny. Neopomíjí ani stav v jiných západoslovanských jazycích, u nichž se zaměřuje především na koncovky nominativu plurálu maskulin.
Veškeré statě i habilitační práce jsou uvedeny v původním znění s minimálními úpravami (ty byly konzultovány přímo se Z. Rusínovou). V závěru knihy je uveden soupis prací Z. Rusínové (latinsky nazvaný jako Bibliographia Rusinovae) a prací o ní pojednávající (tzv. Bibliographia Rusiniana).
Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o morfologii a slovotvorbu. Skvěle navazuje na předchozí díl věnovaný rovněž jednomu z našich nejpřednějších přestavitelů české slovotvorby Dušanu Šlosarovi.
V edici vyšla již publikace Opera Slavica et Palaeoslovenica věnovaná pracím Radoslava Večerky a Jak dál v syntaxi Miroslava Grepla.
Knihu Pokušení struktury vydalo nakladatelství Host
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...