Toulky po Moravské vinařské oblasti
- Recenze
- Vytvořeno 15. 10. 2011 2:00
- Autor: Alena Klimková
Máte rádi moravské víno a láká vás poznávání vinařských oblastí jižní Moravy? Jestliže odpovíte kladně, zkuste se zalistovat do knihy Vladislava Dudáka Putování vinařským krajem, kde si určitě přijdete na své.
Kniha Vladislava Dudáka, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Práh, je netradičním průvodcem po jižní Moravě, který se zabývá nejen historií vína v tomto regionu, ale který představuje také jednotlivé vinařské lokality. Konkrétně Slováckou vinařskou podoblast, Velkopavlovickou vinařskou podoblast, Mikulovskou vinařskou podoblast a Znojemskou vinařskou podoblast.
V rámci každé vinařské oblasti se čtenář může v knize detailněji seznámit také s její přírodou, významnými památkami, zajímavými lidmi, kteří tu žili nebo žijí, folklorem i současností. Spolu s příběhy, pověstmi, historkami a texty písní z daných vinařských podoblastí tak čtenáři dostávají plastický obraz celé jižní Moravy.
Tato kniha českého filozofa, historika a učitele Vladislava Dudáka je více než průvodcem. Obsahuje totiž malé dějiny jižní Moravy a předkládá čtenářům polozapomenuté příběhy z této oblasti. Najdete v ní také inspiraci k toulkám – ať už pěšky, na kole, vlakem nebo autem. V cíli své cesty si budete moci navíc odpočinout u sklenky vína v některém z jihomoravských sklípků.
Abyste si o knize mohli udělat menší představu, předkládám vám ukázku pojednávající o vinařské obci Bzenec, která leží 11 kilometrů jihovýchodně od Kyjova:
Město Bzenec je jednou z největších vinařských lokalit Slovácké vinařské podoblasti. Vinohrady tady později kupovali i obyvatelé okolních vsí a měst a měli je zde i čeští králové. Také početná židovská komunita (jedna z nejstarších na Moravě) se zabývala vinařstvím. V Bzenci se dnes nachází asi 170 vinných sklepů. Jsou zde i původně židovské sklepy a lisovna čp. 79 má místnost pro pečení macesů. Bzenecká vína byla oblíbená i ve středověku a zvláště si je prý pochvaloval král Václav II. Podle jedné z kronik údajně zdejší víno ochutnal i italský renesanční básník Dante Alighieri.
Kromě Bzenecké lipky je populární také značka Château Bzenec. Za zmínku stojí, že v roce 1875 byla v Bzenci jako nejstarší v českých zemích založena výroba šumivých vín klasickou metodou.
(Dudák, Vlastimil: Putování vinařským krajem: Průvodce Moravskou vinařskou oblastí. Praha: Práh, 2011. s. 75.)
Putování vinařským krajem, které se snaží ukázat, že fenomén moravského vinařství je hluboko zakořeněn ve zdejší zemi a že je mnohem více než „pouhým“ způsobem obživy, má však jednu chybičku, které si lze všimnout až při hlubším začtení.
Na několika stranách je totiž do knihy zakomponováno několik PR článků o konkrétních jihomoravských vinařstvích. Na druhou stranu to lze brát jako zajímavý tip na návštěvu. I tak – jestliže se zajímáte o komplexní seznámení s Moravskou vinařskou oblastí a hledáte inspiraci k toulkám po jižní Moravě – kniha stojí určitě za přečtení.
Knihu Putování vinařským krajem vydalo nakladatelství Práh
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...