
Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, co jsi zač
- Recenze
- Vytvořeno 3. 10. 2011 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Názory na to, co je tradiční česká kuchyně, se mezi kuchaři i strávníky liší. Jsou tradiční čes-kou kuchyní šneci, případně kachní konfit nebo katův šleh či eidam v bramboráku? Kniha Bravo, šéfe! od Václava Friče nám dává nahlédnout pod pokličku tohoto šéfkuchaře a seznámit se s jeho představou tradiční české kuchyně.
Tradiční česká kuchyně Václava Friče je, jak jsem zkusil na vlastní kůži (počítám-li drobné oděrky a popáleniny, které jsem si udělal při vaření) a na vlastní chuťové pohárky, plná chutí, vůní a barev. Bujon v jeho podání není kostka čehosi hnědého zabaleného do pestrobarevného obalu, ale silný přefiltrovaný vývar. Svíčková na smetaně není v jeho podání rozmíchaný hnědý prášek ve vodě a smetana rostlinného původu.
Když jsem zmínil svíčkovou na smetaně, rád bych připojil svou osobní zkušenost, protože jsem ji podle jeho receptu uvařil. Udělejte to také! Budete mile překvapeni, jak snadno a relativně rychle lze udělat tuto echt tradiční českou omáčku. Až ji dovaříte, zjistíte, že takovou omáčku jste v žádné „restauraci“ nejedli, a přestanete chtít „restauratérům“ platit za něco, co dokážete sami a lépe. Svíčková Václava Friče má nádhernou a jedinečnou vůni, několik úrovní chutí, které se příjemně prolínají a doplňují na rozdíl od jednotvárné chutě výše uvedeného polotovaru.
Z naší domácí kuchyně se za posledních 60 let vytratil zvyk kulturního stravování a stolování. Místo toho, aby se oběd či večeře staly domácí či společenskou událostí, jsme stravování de-gradovali na pouhé zaplácání žaludku. Nejen že utrpěl ránu náš zažívací trakt, ale i rodinný život (proč jíst ve společnosti rodinných příslušníků, když společnost televizního seriálu je lepší). Cestu, jak z toho ven, ukazují recepty na kvalitní jídla uvařená z kvalitních surovin.
Nezbývá než konstatovat, že česká kuchyně je nápaditá, pestrá, jednoduchá a jednoduše vý-borná a zároveň se obejde bez sojovky, kečupu a maggi kostky.
Kuchařku Bravo, šéfe! nelze tedy než doporučit. Obsahuje krom receptů na předkrmy, polévky, hlavní chody a dezerty i velmi pečlivý popis postupu při vaření. Kuchařka je vhodná pro všechny, kterým není lhostejné, co a z čeho jíme.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...