Recenze: Odborná literatura

Mrtvá města, která nás lákají svou podivuhodnou historií

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
sloup

Chcete obdivovat krásu legendárních metropolí dávno ztracených středověkých říší? Chcete se dozvědět více třeba o zániku Pompejí na území dnešní Itálie? A co třeba navštívit bájný Babylon v dnešním Iráku nebo zavítat do Tuniska, a to do nechvalně proslulého Kartága, které kdysi vyplenili Řekové? Nemusíte si objednávat letenku jenom proto, chcete-li o těchto dávno zmizelých metropolích získat nějaké informace, stačí, když do ruky vezmete Atlas Ztracená města Brendy Rosenové, a zaručeně budete mile překvapeni.knihaZ mnoha slavných, kdysi majestátných měst zbyly v současné době pouze rozvaliny skryté v nepřístupných horách, zarostlé v hlubinách džungle, zaplavené vodou či zapadlé v pouštním písku. Atlas Ztracená města vám díky počítačové rekonstrukci umožní nahlédnout do starověkých říší a projít se po ulicích jejich nejvýznamnějších metropolí.

Kromě počítačových rekonstrukcí, které „oživují“ dávno zaniklá starověká města, je kniha plná fotografií ilustrujících teprve nedávno odkryté archeologické lokality. Rovněž je doplněna o informace o aktuálním výzkumu na dané lokalitě a samozřejmě nechybí ani informace o historii zmizelého města a o důvodu jeho zániku.

O kterých slavných metropolích kniha pojednává? Kromě zmíněných Pompejí, Kartága a Babylonu zde narazíte také na Dwarku neboli Kršnovo svaté město, na města Lou-lan a Nija, která byla kdysi oázami na hedvábné stezce v poušti Taklamakan, na bájné město Ur v Perském zálivu, jež bylo metropolí jižní části Mezopotámské říše, na zaniklou pevnost Inků Machu Picchu nebo na zmizelé antické město Mykény ležící na Peloponéském ostrově v dnešním Řecku.

Atlas Ztracená města je kniha, která se vyvedla jak po obsahové, tak po formální stránce. Kromě velkého kvanta zajímavých a užitečných informací musím vyzdvihnout množství krásných ilustračních fotografií a animovaných počítačových rekonstrukcí zmizelých starověkých měst.

Touto knihou je potěšení listovat. Myslím, že vám nebude stačit si atlas ztracených měst pročíst jenom jednou, je totiž možné, že se k němu budete rádi znovu a znovu vracet tak jako já.

Na závěr uvádím jednu ze zajímavých ukázek, která se zabývá příčinami opuštění Machu Picchu:

Záznamy conguistadorů se o Machu Picchu nezmiňují, a tak se zdá, že na ně Španělé nikdy nenarazili. Archeologové se ostatně domnívají, že tato pevnost byla již před jejich příchodem téměř prázdná.
Vzniklo několik teorií, které se pokoušejí příčiny opuštění Machu Picchu vysvětlit. Podle jedné vedly znepřátelené incké kmeny zničující válku, která vedla k jejich vzájemnému vyhlazení, jiná zase předpokládá, že obyvatelé Machu Picchu vymřeli v důsledku epidemie (nejspíše neštovic či syfilidy). Nejpravděpodobnějším vysvětlením však je, že s úpadkem vládnoucí kasty Inků ztratilo Machu Picchu důvod k existenci. Před Příchodem Španělů v roce 1531 se říše Inků táhla podél vrcholků And v délce více než tři tisíce sedm set kilometrů. Inčtí panovníci, kteří při cestách využívali síť kvalitně postavených silnic a stezek, pravděpodobně trávili část roku na některém z královských statků. Je pravděpodobné, že Machu Picchu v sezoně poskytovalo domov pěti až sedmi stům lidí – vládnoucím Inkům se služebnictvem, kněžím a řemeslníkům. S úpadkem incké říše a zničením vládnoucí kasty ztratilo Machu Picchu význam, brzy bylo opuštěno a pohltil jej prales.

(Rosenová, Brenda. Ztracená města: legendární metropole dávných říší. Praha: Metafora 2008, s. 77.)

Knihu Ztracená města vydalo nakladatelství Metafora

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení