
Vášně mysli Sigmunda Freuda
- Recenze
- Vytvořeno 1. 9. 2011 2:00
- Autor: Hana Masaříková

Je tomu dlouho, co jsem otevřela lákavý titul Vášně mysli Irvinga Stona a pustila se do boje s touto 900 stránkovou knihou. Čekal mě boj stejně jako autora knihy, když se pustil do příprav na psaní životopisu jednoho z nejvýznamnějších mužů a vědců v historii, Sigmunda Freuda, a musel se potýkat s nesměrným množstvím knih, dopisů a dalších materiálů. Právě boj možná proto, že sám Freud byl bojovníkem a celá tato kniha to jen dosvědčuje. Jak se můžeme dočíst v doslovu, sám sebe takto popsal i samotný Freud: „Vůbec nejsem mužem vědy, pozorovatelem, experimentátorem, myslitelem. Svým temperamentem nejsem nic než dobyvatel.“
Jaký tedy Freud byl? Jaké byly jeho sny, touhy, přání, názory, práce, rodina, manželka, přátelé? Na to všechno nám životopis od Irvinga Stona lehce odpoví. Objemný svazek, který se dostane čtenáři do rukou, obsahuje jednak podrobně líčený Freudův osobní život a následně samozřejmě neméně zevrubný popis jeho práce. Irving Stone přistupuje ke své práci s objektivitou vědce a nikoli románového autora, takže někdy podrobné a nekonečné popisy jednotlivých případů a Freudova boje za prosazení nových a pro většinu veřejnosti i pobuřujících myšlenek a teorií můžou být náročné a únavné. Otázka, jak obsáhnout a přistupovat k natolik složitému a do určité míry i osobnímu tématu pro každého z nás, byla určitě těžkým rozhodováním.
Kniha tak nepředstavuje pouhý životopis Freuda, ale může stejně dobře sloužit jako úvod do psychoanalýzy. Společně s Freudem a jeho jednotlivými případy postupně dospíváme k Freudovým teoriím a pojmům, jako nevědomí, oidipovský komplex apod. Vidíme, s jakým nepochopením jsou jeho názory nejprve uvítány vědeckým světem, ale postupně přijímány a nejen Freudem samotným používány při léčbě pacientů. Můžeme tak pozorovat cestu každého průkopníka a objevitele, který zažívá nezdary a porážky, ale dokáže se z nich poučit a vyhrát.
Vedle vědce Stone představuje Freuda také jako milujícího syna, věrného manžela, chápavého otce a dobrého kamaráda. Setkáme se s jeho zálibami, obavami a pocity, jaké má každý obyčejný člověk.
Vášně mysli Irvinga Stona patří spíše k těžším knihám díky své délce a tématu, ale právě proto také ke knihám velmi obohacujícím jak laiky, tak odborníky. Pokud chcete poznat geniálního vědce, člověka obecně a sami sebe více, určitě neprohloupíte, když tuto „bichli“ otevřete.
Ukázka:
Tvůrčí spisovatelé jsou nesmírně cenní spojenci a jejich svědectví si je třeba vážit, neboť dokážou rozeznat mnoho věcí mezi nebem a zemí, o kterých jsme prostřednictvím naší filozofie dosud ani nesnili. Svou znalostí lidské mysli jsou na míle před námi, obyčejnými lidmi všedního dne, čerpají z pramenů, které jsme pro vědu prozatím neotevřeli… (str. 542)
Knihu Vášně mysli vydalo nakladatelství Jota
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...