
Jak se kdysi cestovalo Egyptem aneb Češi na cestách
- Recenze
- Vytvořeno 1. 5. 2010 2:00
- Autor: Andrej Lobotka

Zřejmě žádná jiná krajina se nemůže pochlubit tak dlouhou, pestrou a zároveň pompézní minulostí, jako krajina pyramid. Už od doby, kdy začala psát svou historii, si vydobyla své pevné místo na světě. Celá staletí přitahovala učence, historiky, cestovatele a bohužel i dobyvatele a velitele armád, které lákalo poznávat ji či drancovat její nádheru.
Adéla Jůnová ve spolupráci s Hanou Navrátilovou, Hanou Havlůjovou a Liborem Jůnem se rozhodli dozvědět se více o Egyptu, jeho kultuře, minulosti a strastiplné, ale zároveň i fantastické cestě, která vedla k poznání krajiny ležící na Nilu. O svá zjištění se po namáhavé práci odhodlali podělit se čtenáři.
Vydavatelství Libri nám přineslo jejich pět set osmdesát stránkovou publikaci s názvem Krásný, báječný, nešťastný Egypt! s podtitulem Čeští cestovatelé konce 19. a první poloviny 20. století.
Jak už samotný název napovídá, autoři se zaměřili na české občany, kteří na přelomu devatenáctého a dvacátého století sbalili své kufry a rozhodli se nesedět doma, ale vydat se za dobrodružstvím a poznávat severoafrickou krajinu, její historii, přírodu, obyvatele a všechny krásy a zároveň i strasti, které nabízela.
O tom, jak se to komu povedlo, se dočtete v jednotlivých kapitolách. V úvodu nás kolektiv autorů zasvětí do novodobých dějin Egypta a života tamější společnosti. Zároveň nám prozradí, jaké vztahy byly v minulosti mezi Egyptem a českými zeměmi. Podíváme se letmo na československo-egyptské obchodní styky a zavítáme do československé komunity žijící na přelomu století v krajině faraónů.
Pak budeme v jednotlivých kapitolách sledovat kroky Jana Nerudy, Hanuše Mayera, Josefa Wünsche, Emanuela Faita, Josefa Kořenského, Josefa Ladislava Erbena, Ludmily Matiegkové a mnoha dalších. Přečteme si o osudech profesionálních, dobře vybavených a na všechno připravených cestovatelích, ale i o amatérských a věčně si stěžujících „turistech“. Uvidíme, jak se lišily jejich názory na krajinu a zejména na její obyvatele, dopravu, politiku a kulturu.
Největší výhodou publikace je, že se nezaměřuje jenom na jednoho cestovatele či určitou skupinu, ale představuje nám množství nesourodých osobností – profesorů, lovců, spisovatelů, obchodníků, politiků, automobilistů... Každý z nich má jiný pohled, trochu odlišnou zkušenost. Každého zaujala jiná část země, oslovily jiné kulturní či přírodní památky. Jejich názory se někdy mohou lišit, či si dokonce přímo odporovat. A tím nám dávají možnost uvědomit si, že cestopisy a knižní průvodci nikdy nemají stoprocentní pravdu při hodnocení jiné země, protože tak jako v jiných oblastech i v cestování hraje významnou roli subjektivní vnímání a hodnocení.
Autoři nechávají cestovatele, aby promlouvali svými slovy, a citují z jejich knih, zápisků či dopisů. Zároveň nás však ušetří nepotřebných a zbytečných částí původních cestopisů a radši se nám pokoušejí vysvětlit některé postoje či názory nebo slova, která jsou pro cestovatele, kteří je používají, běžné a pochopitelné, avšak pro čtenáře dvacátého prvního století, neznalého podrobností tehdejších vztahů a celkové společenské i politické situace, představují menší problém.
Kniha vás se svými příběhy, které v ní naleznete, určitě pohltí a okouzlí. Je psaná velice čtivým a srozumitelným způsobem, který však neubírá nic z její odbornosti, preciznosti a správnosti. Určitě si ji zamilují všichni nadšenci cestování a poznávání nových krajin a jejich tajů, stejně tak jako milovníci a obdivovatelé Afriky a zejména Egypta přelomu 19. a 20. století.
Knihu Krásný, báječný, nešťastný Egypt! vydalo nakladatelství Libri
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...