
Na cestě po České republice
- Recenze
- Vytvořeno 3. 6. 2011 2:00
- Autor: Alena Klimková

Prosluněné takřka letní počasí je pro výlety jako stvořené. Proč ale jezdit za hranice, když i v Česku na vás čekají nejrůznější turistická lákadly? Jako inspirace kam vyrazit vám může posloužit publikace Na cestě po České republice 2, která je vlastně knižním zpracováním oblíbeného pořadu České televize, jímž diváky vtipně provází hlasy Jiřího Bartošky a Miroslava Donutila.
Druhého dílu knihy Na cestě po České republice se opět zhostil spisovatel a publicista Jan Cézar, který čtenáře vtipně, všímavě a hlavně zasvěceně stránku po stránce provází po známých i neznámých koutech českých luhů a hájů. Druhý díl publikace spatřil světlo světa v letošním roce. První díl byl vydán již v roce 2009 a, pro zajímavost, v témže roce obdržel cenu Egona Ervína Kische za významné dílo literatury faktu.
Knižní zpracování úspěšného televizního pořadu Na cestě po České republice čtenářům ve svém druhém dílu tentokrát představuje příhraniční oblasti (vyjma Prahy a Brněnska). Jmenujme například Strážnicko, Chodsko, Pálavu, Krkonoše, Karlovarsko nebo moje oblíbené Gorolsko.
V knize na vás čeká zábavné vyprávění o místních lidových zvycích, krojích a pověstech. Dozvíte se také o historii hradů, tvrzí a zámků a jejich strašidlech. Prostor dostane místní zvířena, rostlinstvo a zajímavé přírodní útvary a úkazy.
V jednotlivých kapitolkách je vymezeno místo také pro místní lidi. Autor se zde zpravidla zaměřuje na ty osoby, jež jsou zajímavé svým osudem nebo profesí a s nimiž byste se v reálu jen těžko mohli setkat. Ruku na srdce, máte snad ve svém okolí třeba ponocného nebo pastevce koz?
Ochuzeni nebudou ani ti z vás, co si rádi, čas od času, „smlsnou“ na krajových specialitách. Právě recepty na tyto dobroty nechybí ani v publikaci Na cestě po České republice 2.
Kniha se z větší části nese v odlehčeném duchu. Jako příklad vám předkládám ukázku s názvem Pastorální zpěvy s Bradem Pittem:
Pokud existuje na Pálavě krásnější povolání, než býti vinařem, pak býti na Pálavě pastevcem!
Není asi jiné povolání, kdy si při práci užíváte tak krásné výhledy do krajiny. Není zároveň asi ani jiné povolání, o němž panuje tolik iluzí. V první řadě jsem čekal nějakého tlustého baču a on nám přišel v ústrety Brad Pitt! Opravdu, milé dámy. Do hollywoodského krasavce mu nechybělo mnoho. Mnohá z vás by rozechvěle padla v lehké mdlobě do trávy. Pokud ne z toho, jaký je pan Igor Janás fešný pastevec, tak z jeho řeči…
(Cézar, Jan. Na cestě po České republice 2. Jota: Brno 2011, s. 28)
Jestliže znáte pořad Na cestě, jímž diváky provází hlasy Jiřího Bartošky a Miroslava Donutila, určitě si dokážete představit, v jakém duchu se ponese recenzovaná publikace, jež je knižním zpracováním tohoto pořadu. Kniha je výborně napsaná a díky tomu, že je nesmírně zábavná a vtipná (a navíc doplněná spoustou barevných fotografií), si troufám tvrdit, že ji budete mít přečtenou „natotata“ a vždy se k ní budete rádi vracet.
Knihu Na cestě po České republice 2 vydalo nakladatelství Jota
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...