
Španělsko
- Recenze
- Vytvořeno 27. 5. 2011 2:00
- Autor: Andrej Lobotka

Španělsko, země se čtyřiceti sedmi miliony obyvatel, hořící flamencem, bohatou historií, sangrií a býčími zápasy. Kdo z nás by nikdy neslyšel o San Fermines, slavném „býčím festivalu“ odehrávajícím se v Pamploně? Kdo z nás by nikdy nechtěl navštívit Barcelonu a její plážové noční kluby, či podívat se do Madridu? Kdo z nás by nikdy netoužil poznat pravý jihošpanělský temperament?
Je zřejmě málo takových, kteří by řekli: „Já, ne!“ Jen málo z nás by nechtělo poznat tuhle nádhernou zemi o trochu blíže.
Právě pro tu malou hrstku lidí není v žádném případě určena nejnovější publikace z edice Stručná historie států nakladatelství Libri s jednoduchým, ale zato opravdu výstižným názvem Španělsko. Za její vznik je zodpovědný Jiří Chalupa, který nám v ní představí dějiny Španělska, přičemž své vyprávění začne již 1,3 milionů let v minulosti, kdy byly nalezeny nejstarší doklady osídlení Pyrenejského poloostrova, přesněji pozůstatky Homo erectus v Orce (Granada).
Výklad pak pokračuje Ibery, Kelty, Kartaginci, punskými válkami přes romanizaci až k Bourbonům, občanské válce a nakonec až k dnešním dnům, kde se mimo jiného dozvíme i něco málo o tom, jak se ve Španělsku žije v dnešní době. V závěru knihy objevíme krátkou kapitolu věnovanou vzájemným česko-španělským vztahům, devítistránkovou heslovou encyklopedii a také základní informace, které ocení každý turista, jenž se vypraví do Španělského království.
Na více než dvě stě stranách se ponoříme do španělských dějin, kultury, politiky a způsobu života obyčejných lidí, obyvatel Pyrenejského poloostrova. Čtivý a lehce stravitelný text autora publikace, plný odborných informací podaných příjemnou a nezatěžující formou, kompenzuje hlavní nedostatek knihy, jímž je absence obrazového materiálu či map nebo nákresů.
Jsou to právě ilustrace, které chybí v celé edici Stručná historie států, a tak ji ubírají trochu na hodnotě. S tímto nedostatkem se však už zřejmě přívrženci edice Stručná historie států vyrovnali. Avšak kniha Španělsko i bez nich dokáže zaujmout čtenáře a poskytnout jim cenné vědomosti o zemi ležící na jihozápadě Evropy. Rozhodně se hodí nejen pro cestovatele, kteří milují tzv. cestování prstem po mapě, ale i pro ty opravdové cestovatele, kteří se do Španělska chystají.
Knihu Španělsko vydalo nakladatelství Libri
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jan Drda – Němá barikáda
Baník píčo -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...