
(Ne)očekávané náhody aneb Třicet rozhovorů o umění
- Recenze
- Vytvořeno 19. 5. 2011 2:00
- Autor: Petra Šmejdová

V Nakladatelství Lidové noviny vyšla koncem roku 2010 kniha, která se snaží postihnout a částečně reflektovat tuzemskou výtvarnou scénu posledních deseti let. Autor Radan Wagner v tomto období udělal třicet rozhovorů s lidmi z oboru. Mimo malířů, grafiků, sochařů a fotografů oslovil také jednoho všestranného umělce a jednoho uměleckého manažera.
(Ne)očekávané náhody je kniha plná osobních výpovědí i profesních poznatků. Radan Wagner, sám malíř a kunsthistorik, přesně ví, na co se zeptat. Se svými hosty řeší nejen otázky teoretických východisek, filozofie umění nebo inspirace, ale i jejich další zájmy či výhledy do budoucna.
S Václavem Marhoulem, manažerem skupiny Tvrdohlaví, například dojde řeč na Cenu Jindřicha Chaloupeckého, současné umění nebo práci pro umělce a kamarády ze skupiny. Jaroslav Róna, člen humoristického tria Tros Sketos, v rozhovoru uvažuje o filozofii, Nietzschem, Bohu, osudu a východním myšlení. Jan Švankmajer, světově proslulý výtvarník a filmař, hovoří o dnešní potřebě umění, surrealismu a psychologii. Tato i další témata můžeme objevit v jeho filmech i výtvarných dílech.
Vzhledem k tomu, že Radan Wagner je přítelem většiny z oslovených osobností české umělecké scény, je zřejmě tím nejpovolanějším k sestavení takové knihy. (Ne)očekávané náhody jsou autorovy osobní rozhovory s lidmi, kteří ho zajímají, a o věcech, které zná. Wagner tedy využil vlastní zkušenosti z branže k vedení zajímavých rozhovorů.
V případě knihy (Ne)očekávané náhody se mi především líbí to, že je zcela autorská. Mimo otázek si autor pohrál i s medailónky umělců v úvodu rozhovoru. Nejde o převzatý text z oficiálního životopisu, ale o vlastní komentář odborníka, umělce a přítele Radana Wagnera. Pro mě jako čtenáře a milovníka umění bylo také důležité, že se autor snažil během různě dlouhých rozhovorů dostat vždy k několika tématům. Lidé, kteří mají vhled do problematiky českého výtvarného umění, se už většinou nedostanou k osobním názorům známých osobností. Tyto rozhovory jsou pohledem do zákulisí umění na počátku 21. století.
Já jsem zoufalec – Vladimír Kokolia (medailónek)
„[...] Během rozhovoru jsme se více či méně dotkli nejrůznějších témat – od plynutí času přes filosofii, okolnosti zrodu obrazu až po povahu našeho umění. Kokolia je nejen pozoruhodným umělcem, ale i člověkem s velkým rozhledem a vědomím širších souvislostí. To nebývá obvyklé. Teď má malířské období, ale jde mu to „jak ve zpomaleném filmu“, a tak mi mezi tím předváděl podivně vyhlížející cviky podobající se spíše tanečním kreacím.“
(Wagner R., (Ne)očekávané náhody. Praha: NLN, 2010, s. 263)
Knihu (Ne)očekávané náhody vydalo Nakladatelství Lidové noviny
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...