
Za velkým bílým žralokem
- Recenze
- Vytvořeno 28. 4. 2011 2:00
- Autor: Martin Dolejský

Kniha Čekání na bílou smrt známého českého kameramana, fotografa a „lovce“ žraloků, Steva Lovečka-Lichtaga, nás zavádí k pobřeží Jižní Afriky. Autor nás nechá nahlédnout pod vodní hladinu a seznámí nás s taktikou „lovu“ velkého bílého žraloka.
Carcharodon carcharis – žralok velký bílý. Nejobávanější tvor všech moří, o kterém koluje mnoho pověstí a legend. Po uvedení filmu Čelisti v sedmdesátých letech začalo mnoho lidí propadat panice i v místech, kde se žraloci nikdy nevyskytovali. Pověsti a legendy o několik metrů měřících monstrech se začaly šířit. Pravda je taková, že velký bílý žralok je člověku nebezpečný. Není to však takový krvelačný zabiják, jak je uvedeno v Čelistech.
Loveček-Lichtag sepsal knihu zkušeností z natáčení velkých bílých žraloků v oblasti Geyser Rocku v Indickém oceánu. Jak již bylo zmíněno, jedná se o oblast Jižní Afriky. Geyser Rock je malý skalnatý ostrůvek, na kterém žijí kolonie lachtanů a kormoránů. Lachtani se stávají vhodnou potravou pro žraloky, a tak je pro ně okolí malého skalnatého ostrůvku příhodnou lokalitou. Mají tak neustálý příjem potravy. To, že je velký bílý žralok životu nebezpečný, přiznává autor hned v úvodu. Jeho rozhodnutí bylo spontánní.
První problém byl v tom sehnat povolení potápět se v okolí Geyser Rocku bez ochranné klece. Jihoafrické úřady se ukázaly jako nepřekonatelný nepřítel, a tak se skupinka potápěčů a filmařů rozhodla potápět se bez povolení. Po nutných výpravách skupina vyráží na moře obhlédnout okolí skalnatých ostrůvků. Přivítá je několikatisícová skupina lachtanů a všudypřítomný zápach z těl mrtvých lachtanů. V jedné kapitole se autor věnuje i historii těchto míst. V minulosti se ostrůvek Geyser Rock a větší Dyers Island stal cílem pro lovecké výpravy. Tito „ubíječi“ decimovali lachtaní kolonie. Lovilo se především pro kůže. Maso se nechávalo žralokům a ptákům. Něco takového se naštěstí už neděje.
Nejzajímavější částí knihy je samotné líčení potápění a točení velkých bílých žraloků. A tito tvorové jsou potápěčům mnohdy jen na dosah ruky. Kniha, která je mimochodem doplněna velkým množstvím barevných fotografií, tak může napomoci k jistému napravení legend a mýtů, které se o žralocích šíří. Už to, že se při natáčení nikomu nic nestalo, o něčem svědčí.
„Rentgenoval jsem vodu okolo sebe, abych byl v případě náhlé návštěvy připraven se bránit. Pevně jsem svíral rukojeť boxu s kamerou. Dnes jsem při viditelnosti čtyři metry o setkání se zubatým monstrem opravdu nestál. Hlavně však proto, že jsem byl ve vodě úplně sám. V duchu jsem si vyčítal, že jsem nepočkal na Andrého, když v tom najednou chňap! Ani jsem se nestačil nadechnout, a už jsem byl strašlivou silou vtažen pod vodu. Okamžitě jsem věděl, která udeřila!“ (Steve Loveček-Lichtag: Čekání na bílou smrt. Brno: Jota, 2010, str. 96.)
Knihu Čekání na bílou smrt vydalo nakladatelství Jota
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře