Komiksy

Komiksy: Mattson Tomlin, Andrea Sorentino, Jordie Bellaireová – Batman: Dvojník

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Žádný komiksový hrdina se nemůže pochlubit tolika špičkovými filmy jako Batman. Navzdory několika zaškobrtnutím v současné době potvrzuje tento trend v kinech nový snímek Matta Reevese. Obdobně mnohé z nejpovedenějších komiksových příběhů jako Rok jedna, Návrat temného rytíře či Kameňák vyprávějí příběhy Bruce Wayna s netopýřím kostýmem i bez něj. Nakladatelství CREW nedávno vydalo další výjimečný batmanovský počin nazvaný Batman: Dvojník. Kniha Mattsona Tomlina bezesporu zaujme milovníky komiksů, byť trochu jinými proprietami než zmíněné majstrštyky.

  

batman-dvojnikMáte-li rádi pochmurná až depresivní vyprávění, jaká jsou s netopýřím mužem spojována, těšte se. Batman: Dvojník je spíše než akčním superhrdinským komiksem noirovou detektivkou, kde maskovaný vigilant navštěvuje terapie, vyrovnává se s přehršlí duševních obtíží i samotou a když už se s někým sblíží, jedná se o policistku s podobnými traumaty. Předním antagonistou tentokrát není žádný ze slavných batmanovských superpadouchů, byť se někteří příběhem mihnou. Tím, proti komu Batman bojuje, je samozvaný mstitel, jenž se za gothamského strážce vydává a neštítí se zločince chladnokrevně popravovat.

 

Batmanova duševní zranitelnost jde ruku v ruce s tou fyzickou. Bojové scény ve Dvojníkovi možná nejsou pompézní, ale o to více se vám zadřou pod kůži. Hrdina tu nepředstavuje lidskou verzi tanku a není ani jediným mužem s excelentním výcvikem a vybavením ve dvanáctimilionovém Gothamu. Kulky se od něj neodráží a nože se netupí o jeho zbroj. Každý střet bolí jeho, stejně jako jeho protivníky.

 

Jakkoliv je příběh poutavý, nejsilnější stránkou knihy je kresba Itala Andrea Sorentina. Ilustrace jsou v jeho podání neuhlazené, ponuré i velmi proměnlivé – chvíli připomínají Sin City, jindy zase dají vzpomenout na nejslavnější záběr ze Schindlerova seznamu. Sorentino neskutečně kreativním způsobem pracuje s panely, jejich tvary i rozložením. Když Batman skládá střípky případu jako ohromné puzzle, právě tak vypadají i strany, kde do sebe jednotlivé kousky zapadají a zároveň z nich mnohé chybí. Na druhou stranu se Sorentino čtenářům nepodbízí – jeho kresba v žádném případě není to, co bychom nazvali líbivá – a jde si vlastní cestou, kterou před ním nikdo neprošlapal.

 

Na obálce Dvojníka najdeme jména tří autorů. Tandem Tomlin-Sorentino doplňuje Jordie Bellaireová, která se postarala o kolorování ilustrací. Práce s barvami je ve Dvojníkovi velmi výrazná a, přestože Bellaireová využívala ve své práci převážně matné barvy, nelze ji přehlédnout. Řada stran zaujme využíváním kontrastu černobílých a barevných ilustrací nejrůznějšími kreativními způsoby. Někde nevelké černobílé panely uvnitř větších barevných upozorňují na zásadní detaily, které by čtenář jinak mohl přehlédnout, nebo zvýrazňují pocit bolesti spojený s bojem o přežití. Jinde zase vybarvená místa na černobílých dvoustranách umocňují emoci, jíž mají ve čtenáři ilustrace vyvolat. Občas jsou celé strany laděné do ruda, zelena, modra, fialova, žluta i růžova. Jakkoliv to zní anarchisticky, snad až psychedelicky, výběr barev není náhodný a zvýrazňuje už tak osobitou kresbu.

 

Batman: Dvojník patří do edice DC comics Black label. Stejně jako nedávný Bílý rytíř (naše recenze zde) ze stejné edice patří k tomu nejlepšímu, co vám současné komiksy od DC mohou nabídnout. Hlavním lákadlem tentokrát není příběh. Ten od Mattsona Tomlina je batmanovsky temný a příjemně civilní, avšak chybí mu něco navíc. To něco dodává unikátní kresba Andrea Sorentina, jež možná zpočátku nebude lahodit každému oku, avšak po chvíli její svéráznost ocení patrně i konzervativnější čtenáři. Původnost ilustrací ještě podtrhuje obdobně nespoutané kolorování Jordie Bellaireové. Lákají-li vás komiksy s výjimečným grafickým provedením nebo jste fanouškem gothamského vigilanta, Batman: Dvojník vás nezklame.

 

Název knihy: Batman: Dvojník

Autor:  Mattson Tomlin, Andrea Sorentino, Jordie Bellaireová

Překlad: Ľudovít Plata

Nakladatelství: CREW s.r.o.

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2022

Vydání: 1.

Počet stran: 172

ISBN: 978-80-7679-128-2

Ediční řada:

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení