Komiksy

Komiksy: Stan Sakai – Usagi Yojimbo: Návrat domů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Série Usagi Yojimbo již čítá třicet pět sešitů - nepočítáme-li speciály – a přesto v minulém díle prodělala zásadní změnu. Také nejnovější kniha Usagi Yojimbo: Návrat domů pokračuje v trendu barevných příběhů. Králík ronin na své pouti zavítá do rodné provincie a neobejde se to bez setkání s řadou starých známých. Stačí to však na dobrou komiksovou knihu?


knihaNávrat domů nabízí čtenářům tři příběhy. Úvodní Tatami navazuje na tradici vyprávění, která se zaměřují na výrobu něčeho typicky japonského, jako jsou samurajské meče či obří draci. I mnozí Češi znají tento výraz a cvičenci džuda či karate se při nástupu na tatami – rohože či žíněnky – obřadně klaní. Usagiho však nečeká klání někde v dožo. Místo toho bude pomáhat chránit vzácný náklad rohoží zhotovených k uctění vyslance samotného šóguna.

Mon je erbovní znak, jímž se od středověku označovaly šlechtické rody a v určitých obměnách se mony užívají v Japonsku dodnes. Už od prvního příběhu z roku 1984 jej najdete i na Usagiho kimonu. Jenže nosit znak mrtvého lorda v provincii, kterou ovládá jeho přemožitel, není zrovna nejlepší nápad. Usagi to pozná na vlastní kůži a bude se mít co ohánět, aby střet s vazaly lorda Hikijiho přežil.

Nejdelší příběh Návrat se odehrává v Usagiho rodné vsi. Nebyl by to ušatý samuraj, kdyby se nepřimotal ke zcela zásadnímu konfliktu, v němž se rozhodne o přežití všech tamních obyvatel. Při tom se Usagi setká i s těmi, kteří jsou jeho srdci nejblíže, a zavzpomíná na své chlapecké trampoty.

Drobnou změnou oproti předchozím dílům je rozhodnutí zařadit poznámky k příběhům ne až na konec knihy, avšak přímo za vyprávění, s nimiž se pojí. O rohožích a erbovních znacích se tak dozvíte rovnou po přečtení Tatami a Monu a, ačkoliv jsou oba texty pouze na stránku, obohatí vědomosti čtenářů tak akorát.

Přestože jednotlivé kapitoly Návratu domů operují s událostmi a postavami z předchozích knih, není žádný problém začít s celou sérií Usagi Yojimbo právě tímto dílem. Naopak autor pomocí vysvětlivek a, pro příznivce Sakaiova díla zbytečných, ozřejmujících dialogů nadbíhá novým čtenářům natolik, až to může těm znalejším připadat otravné.

Obdobně paradoxní je skutečnost, že ačkoliv Sakai v nové knize popisuje dříve neprobraná témata a snaží se vymýšlet nové zápletky, působí jeho nejnovější dílo jako recyklát těch předcházejících. Ani popis výroby rohoží a jejich význam pro japonskou kulturu, ani vykreslení života v provincii, kde se změnil lenní pán nepřináší závan svěžího vzduchu, jenž by dlouholetí čtenáři ocenili. Nejspíš je to po více než třiceti pěti letech pochopitelné, přesto je škoda, když se vytrácí originalita ze série, jež jí dříve překypovala.

Čeho se Usagi i nadále drží a prospívá mu to, je morálně nečernobílé pojetí světa. Sakai se nebojí připomenout, že ti dobří nevyhrávají vždy a i před ctnostnými hrdiny často leží výzvy, jež nelze překonat s čistým štítem. V jednom případě se ušatý ronin dokonce zachová tak, že mu to – či spíše jeho stvořiteli Sakaiovi – mnozí čtenáři jen těžko odpustí.

Je milé vidět oblíbené postavy poprvé v barevné podobě, byť se nade všemi po celou knihu vznáší temný stín hlavního zlotřilce celé série – lorda Hikijiho. Ten je zastoupen nejen svými poddanými v provincii, jež mu patří a jíž Usagi putuje, ale i svým nejbližším rádcem – obávaným lordem Hebim.
Jeho jednání i na pouhých čtyřech stranách přivodí mrazení v zádech nejednomu čtenáři.

Usagi Yojimbo: Návrat domů zdaleka nepatří mezi nejlepší díly série, zatracení si však nezaslouží. Především nové čtenáře příjemně seznámí s univerzem Sakaiových antropomorfních samurajů. Ti znalejší si zřejmě párkrát nostalgicky povzdechnou při vzpomínkách na povedenější příběhy, ale jinak dostanou to, pro co si Usagiho zamilovali.

Název knihy: Usagi Yojimbo: Návrat domů
Autor: Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Nakladatelství: CREW s.r.o.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 196
ISBN: 978-80-7679-004-9
Ediční řada: Usagi Yojimbo

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení