Komiksy

Komiksy: Miroslav Žamboch – Bakly – Hledání smrti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Miroslav Žamboch po právu patří k nejčtenějším českým a slovenským autorům fantastiky. Od přelomového románu Na ostřích čepelí z roku 2001 potěšil své čtenáře takřka padesátkou knih různých žánrů i formátů. Navzdory tomu jsou jeho vlajkovou lodí stále příběhy spojené s Koniášem, hlavním hrdinou zmíněné knihy. V roce 2002 se Koniáš v jedné z povídek v knize Ostří oceli potkal s nadlidsky svalnatým a démony minulosti sžíraným zabijákem Baklym, jenž dalšího roku dostal svou první knihu nazvanou Bez slitování. Od té doby vyšlo několik dalších knih s tímto tankem v lidské podobě, ta poslední Bakly – Hledání smrti byla nakladatelstvím Triton vydána před pár měsíci.

 

Postarší, ale stále extrémně nebezpečný Bakly se tentokrát vydává do bohatého císařského města Grafzatzy, aby vyhověl žádosti o laskavost od vévody Daska. Je zde i jeho nevlastní dcera Zuzana, možná jediná osoba, na níž mu záleží, která pro vévodu plní zcela jiný úkol. 

 

Pokud vás toto hrubé nastínění situace nechalo chladným, asi nejste tím pravým čtenářem pro Hledání smrti. Kniha sice obsahuje několik poznámek pod čarou, které vysvětlují zmíněné termíny či odkazují na předchozí dobrodružství, ale novým čtenářům Baklyho dobrodružství nevychází zrovna vstříc. Kromě zmíněného bijce a jeho spanilé, chytré a magicky nadané dcery, jsou protagonisty jednotlivých kapitol i mnozí další, jejichž místo v příběhu není po dlouhou dobu jasné.  Velmistr klanu kouzelníků, podvodníček, kapitán Zuzaniných stráží, nindža či slizká entita plížící se kanály se ženou za vlastními cíli a jen tu a tam jeden druhému zkříží cestu.

 

Miroslav Žamboch má řemeslo v malíčku. Přestože se čtenář může občas ve vyprávění obtížně orientovat, ani na chvíli se nebude nudit. Čtenáři zvyklí na nálož akce, která by vyhodila do vzduchu i Everest, se tentokrát musí spokojit s menším množstvím trhaviny. Kniha na více než čtyřech stech stranách rvačkami, šermířskými souboji či honičkami šetří. Jak se blíží vyprávění ke konci, je také zřejmé, že jednotlivé linie příběhu se ani nespojí, ani nedojdou uspokojivého vyústění. Důvodem je blížící se román Bakly – V objetí smrti, který na Hledání smrti přímo navazuje.

 

Součástí knihy je také shrnutí dosavadní spisovatelské kariéry Miroslava Žambocha od Martina Fajkuse, šéfredaktora časopisu Pevnost.

 

Miroslav Žamboch ze svého umění nic nezapomněl a napsal čtivý román, v němž se toho však moc nepřihodí. Množství proplétajících se linek příběh rozmělňuje, a pokud se o Na ostřích čepelí mluví jako o hutném románu, po jehož přečtení má čtenář pocit, že přelouskal třikrát tolik stran, u Hledání smrti je tomu spíše naopak. Vynášet nad knihou konečný verdikt však není docela fér, protože se jedná jen o první polovinu příběhu, který nás v – doufejme, že blízké – budoucnosti čeká. Já osobně nepochybuji, že po tomto předkrmu přijde pořádný hlavní chod, který si příznivci Baklyho a Koniáše zaslouží.


Bakly – Hledání smrti
Autor Miroslav Žamboch
Nakladatelství Triton
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 424
ISBN/EAN 978-80-7553-585-6
Ediční řada Trifid

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení