Komiksy

Komiksy: Miroslav Žamboch – Bakly – Hledání smrti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Miroslav Žamboch po právu patří k nejčtenějším českým a slovenským autorům fantastiky. Od přelomového románu Na ostřích čepelí z roku 2001 potěšil své čtenáře takřka padesátkou knih různých žánrů i formátů. Navzdory tomu jsou jeho vlajkovou lodí stále příběhy spojené s Koniášem, hlavním hrdinou zmíněné knihy. V roce 2002 se Koniáš v jedné z povídek v knize Ostří oceli potkal s nadlidsky svalnatým a démony minulosti sžíraným zabijákem Baklym, jenž dalšího roku dostal svou první knihu nazvanou Bez slitování. Od té doby vyšlo několik dalších knih s tímto tankem v lidské podobě, ta poslední Bakly – Hledání smrti byla nakladatelstvím Triton vydána před pár měsíci.

 

Postarší, ale stále extrémně nebezpečný Bakly se tentokrát vydává do bohatého císařského města Grafzatzy, aby vyhověl žádosti o laskavost od vévody Daska. Je zde i jeho nevlastní dcera Zuzana, možná jediná osoba, na níž mu záleží, která pro vévodu plní zcela jiný úkol. 

 

Pokud vás toto hrubé nastínění situace nechalo chladným, asi nejste tím pravým čtenářem pro Hledání smrti. Kniha sice obsahuje několik poznámek pod čarou, které vysvětlují zmíněné termíny či odkazují na předchozí dobrodružství, ale novým čtenářům Baklyho dobrodružství nevychází zrovna vstříc. Kromě zmíněného bijce a jeho spanilé, chytré a magicky nadané dcery, jsou protagonisty jednotlivých kapitol i mnozí další, jejichž místo v příběhu není po dlouhou dobu jasné.  Velmistr klanu kouzelníků, podvodníček, kapitán Zuzaniných stráží, nindža či slizká entita plížící se kanály se ženou za vlastními cíli a jen tu a tam jeden druhému zkříží cestu.

 

Miroslav Žamboch má řemeslo v malíčku. Přestože se čtenář může občas ve vyprávění obtížně orientovat, ani na chvíli se nebude nudit. Čtenáři zvyklí na nálož akce, která by vyhodila do vzduchu i Everest, se tentokrát musí spokojit s menším množstvím trhaviny. Kniha na více než čtyřech stech stranách rvačkami, šermířskými souboji či honičkami šetří. Jak se blíží vyprávění ke konci, je také zřejmé, že jednotlivé linie příběhu se ani nespojí, ani nedojdou uspokojivého vyústění. Důvodem je blížící se román Bakly – V objetí smrti, který na Hledání smrti přímo navazuje.

 

Součástí knihy je také shrnutí dosavadní spisovatelské kariéry Miroslava Žambocha od Martina Fajkuse, šéfredaktora časopisu Pevnost.

 

Miroslav Žamboch ze svého umění nic nezapomněl a napsal čtivý román, v němž se toho však moc nepřihodí. Množství proplétajících se linek příběh rozmělňuje, a pokud se o Na ostřích čepelí mluví jako o hutném románu, po jehož přečtení má čtenář pocit, že přelouskal třikrát tolik stran, u Hledání smrti je tomu spíše naopak. Vynášet nad knihou konečný verdikt však není docela fér, protože se jedná jen o první polovinu příběhu, který nás v – doufejme, že blízké – budoucnosti čeká. Já osobně nepochybuji, že po tomto předkrmu přijde pořádný hlavní chod, který si příznivci Baklyho a Koniáše zaslouží.


Bakly – Hledání smrti
Autor Miroslav Žamboch
Nakladatelství Triton
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 424
ISBN/EAN 978-80-7553-585-6
Ediční řada Trifid

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení