
Komiksy: Kore Jamazaki – Čarodějova nevěsta 2
- Vytvořeno 24. 5. 2018 2:00
- Autor: Marta Šimečková

Hodnotit nějakou komiksovou (potažmo vůbec literární) sérii na základě prvního dílu je jako hádat věci budoucí z křišťálové koule. To platí i pro manga řadu Čarodějova nevěsta, která mě nejprve mile překvapila umným propojením více žánrů v roztomilý fantasticko-romantický celek (více zde), ovšem po dočtení druhého dílu ve mně vyvolala protichůdné pocity, z nichž se jako nejhlasitější ozývalo zklamání.
Děj navazuje plynule na předchozí vyprávění, v němž Čise, učednice a budoucí nevěsta čaroděje Eliase, dostane za úkol očistit nebezpečnou usazeninu, ohrožující mj. nedaleké území mluvících koček. Do popředí se tu dostává příběh z minulosti, v němž je láska spojena se smrtí. A v němž bude jednu z hlavních rolí hrát i devatero kočičích životů. Čise po provedení očistného rituálu upadne do bezvědomí (a ne poprvé; jak romantické!), probouzí se v lese obestřeném magií za přihlížení krále Oberona a jeho manželky Titánie, královny víl. A aby toho nebylo málo, rudovlasá „sleigh beggy“ bude muset bojovat s chimérou a vypořádat se s černým psem obcházejícím blízký hřbitov, na němž přibývá rozsápaných lidských těl.
Do knihy je soustředěno několik minipříběhů, které spolu někdy ani nesouvisí (byť pár vodítek najít můžeme, ale zatím jen velice slabých) a jež spadají do různorodých kategorií (např. hororový příběh z minulosti versus kratochvilná lesní scénka ve stylu Sen noci svatojánské). Kore Jamazaki tu rozpohybovala snový kolotoč, avšak oproti prvnímu dílu zvolila přílišnou rychlost. Čtenář se nechtěně stává svědkem jejích bujarých představ, jež upomínají na výplody romanticky založených puberťaček snících o prvních láskách za sekundace barevného fantaskního světa se spoustou jedinečných bytostí a bojů dobra a zla.
Z mangy přímo srší romantika, jejímiž nositeli tu jsou nejen Čise a Elias, ale také další dílčí postavy (dokonce i mezi zakyslým Renfredem a jeho učednicí to asi bude ještě pěkně jiskřit). Jenomže čeho je moc, toho je příliš. Přemíra láskyplných pohledů, bolestínských vzdychů (s už zmíněným omdléváním) ve spojení s předtuchou blížící se smrti mladé krásky působí až kýčovitě. Punc tomu dodává prostředí, v němž se děj odehrává – anglický venkov, jenž jako by vypadl z knih nesmrtelné Austenové, a s nimi sousedící hluboké lesy nebo hřbitov, tak oblíbené zákoutí pro velikány evropského, nyní už i japonského, romantismu.
Na druhou stranu nelze popřít, že kniha obsahuje několik hlubších myšlenek a momentů. Z těch pro mě nejzajímavějších je autorčin náhled na otázku smrti, kterou chápe spíše jako odchod na „ono místo“ než definitivní zánik. Důležitější pro celou sérii je pak pronikání do vlastního universa – opět se ke slovu dostávají rozdíly mezi kastou kouzelníků a čarodějů, jsou také poodkryty další zajímavosti ohledně sleigh beggy. Dochází i k posunu ve vztahu mezi Čise a jejím chráněncem, dokonce je nakousnuta i jedna ožehavá otázka.
Vizuální stránku lze označit za standardní. Jen místy se mi zdály některé obrázky nepřehledné, kdy jsem ztrácela přehled, ke které postavě náleží která bublina. Pochválit musím ztvárnění fantaskních zvířat, která si získají nejedno ženské srdce svou roztomilostí. Jamazaki však umí ztvárnit i temnější výjevy, v nichž umě využívá zkratku a náznaky.
Na závěr je připojeno několik mikrobonusů, mezi nimi vcelku vtipný fiktivní rozhovor autorky mangy s redaktorkou, představující netradiční poděkování čtenářům za přízeň, dále vědomostní minikvíz ze světa Čarodějovy nevěsty, nákres pokojíčku hlavní hrdinky a výňatek z deníčku služebné Silky.
Komiks Čarodějova nevěsta 2 podle mého názoru sice nepředstavuje to nejlepší z japonské mangy, určitě si ale najde svůj čtenářský okruh. Ne každý komiks totiž musí náležet do tzv. vyšší umělecké tvorby, zapotřebí tu odjakživa byla i dílka tematicky odlehčená, určená pro ukrácení dlouhé chvíle a navodění romanticko-fantaskní atmosféry, což tato knížka splňuje stoprocentně.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...