Komiksy: Ari Folman – Deník Anne Frankové
- Vytvořeno 27. 3. 2018 1:00
- Autor: Aneta Trnová
Komiksový Deník Anne Frankové je velice citlivý počin, který pomocí grafického zpracování jednoho z nejznámějších děl z období druhé světové války seznamuje čtenáře s holocaustem, nacistickou ideologií, ale především s radostmi a starostmi mladé dívky. Ta se rozhodla zaznamenat svůj osud do deníku, který jí v nejtěžších chvílích života pomáhal všechno to špatné přežít.
Před autory komiksu Arim Folmanem a Davidem Polonským stál nelehký úkol. Převést do grafické podoby tak stěžejní a závažné dílo, jako je právě Deník Anne Frankové, to není jednoduché. Tato autorská dvojice se však tohoto zadání zhostila velice dobře. Komiks je samozřejmě rozsahem mnohem kratší než původní text. Přesto zaznamenává nejdůležitější okamžiky dívčina života, které sama autorka ve svém deníku zachytila.
Kniha je díky svému zpracování a rozsahu vhodná i pro mladší čtenáře, kteří by se jinak k Deníku Anne Frankové patrně dostali až o několik let později. Komiks dokázal velice výstižně ilustrovat hrůzy druhé světové války, které ukazuje na osudu mladičké Anne. Zaznamenává život rodiny Frankových během války, ale popisuje i to, jaký byl před ní. Díky tomu si čtenář dokáže velice dobře představit, jak se svět lidí během tohoto hrozného období proměnil. Anne své imaginární kamarádce Kitty v deníku vypráví o tom, jaké mají potíže s jídlem a překonáváním hladu, se soužitím v malém uzavřeném prostoru, ale píše jí také o svých láskách i o pocitech křivdy a strachu.
Samotné grafické zpracování je nesmírně citlivé, přesto vynikajícím způsobem znázorňuje a zachovává humor autorky deníku, zejména ve vztahu k obyvatelce jejich dočasného domova, paní Daanové. Zpočátku knihy ilustrace zcela převládají nad textem, to se však v průběhu knihy mění. Na konci komiksu již text zcela převažuje. Anne je starší, zamilovaná a trápí ji čím dál větší strach z budoucnosti. Její texty jsou mnohem vyspělejší než na začátku. To, že došlo k úbytku ilustrací, proto rozhodně nelze autorům vyčítat.
Samotný komiks končí posledním textem, který Anne do deníku zapsala. Dodatečné informace o tom, co se s rodinou Frankových stalo, si může čtenář přečíst v doslovu. Po něm následuje poznámka autorů k výtvarnému zpracování deníku.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...