
Komiksy: Mike Carey – Mezi řádky 2: Informátor
- Vytvořeno 5. 5. 2017 2:00
- Autor: Marta Šimečková

Série Mezi řádky, kterou jsme vám nedávno představili na našich stránkách (viz zde) a jež je dalším z mistrných děl dvojice proslulé komiksovou sérií Lucifer, pokračuje druhým dílem s podnázvem Informátor. Pojďme se společně podívat, co nového tento svazek přináší.
Tom Taylor, hlavní hrdina celé série, se po obvinění z hromadné vraždy ocitá ve vězení. Za zdmi staré věznice mu hrozí smrtelné nebezpečí – po jeho krvi prahne starý upír i nájemný vrah Pullman. Tomovi nezbývá nic jiného než se uchýlit k magii, která prolomí bránu mezi reálným světem a literární fantazií. Staré příběhy ožívají, literární postavy se zhmotňují. Okřídlená kočka, leviatan nebo Frankenstein, ti všichni nějak zasáhnou do života dříve obyčejného člověka, pro kterého představovaly staré příběhy jen povídačky, nyní mu ale převracejí život vzhůru nohama. Podaří se mu vyváznout živý? A dočká se vysvětlení všech záhad, které se kolem něj začaly dít po zmizení jeho otce? To se dozvíte, pokud se začtete do poutavého komiksu, jenž vyniká originálním dějem hrajícím si se čtenářem jako kočka s myší.
Tempo děje je rychlé (ne-li vražedné, ostatně těch vražd se tu podobně jako v prvním díle udá hned několik), čtenář téměř nestíhá vstřebat četné dějové zvraty a střípky informací, na jejichž podkladě se pomalu vykresluje mozaika celého příběhu. Tyto indicie však scénárista Mike Carey odhaluje jen pozvolna, většina smyslu čtenářovi stále uniká, a tak je nucen vyčkat na pokračování (před sebou máme ještě devět dílů).
Hlavní dějová konstrukce je doplněna o tragický příběh dětí ředitele věznice, kteří jsou fanoušky čarodějnického učně Tommyho, jehož ztělesněním má být zmíněný Tom Taylor. A také o výňatky ze samotné kouzelnické knihy i z jiných klasických literárních děl, jako je např. Píseň o Rolandovi nebo Žid Süss. Podobně jako v prvním dílu neschází ani další prvky ozvláštňující formu vyprávění, jako jsou zprávy z novin nebo příspěvky na internetových fórech. A aby toho nebylo málo, na závěr je připojen samostatný příběh Pohádky z vrbiček, jehož kresby se ujala Juko Šimizuová, mj. autorka obálek k celé sérii. (Zde jen drobná poznámka k pravopisu: v knize je křestní jméno kreslířky uvedeno v podobě Joko, což je pravděpodobně omyl, srov. anglický přepis jména Yuko. Obdobně je v názvu daného minipříběhu chybně psáno malé v-; Vrbičky je označení konkrétního místa, v originálu pojmenovaného jako Willowbank Wood, a jako toponymum by mělo být psáno s majuskulí).
Komiks Mezi řádky 2: Informátor nabízí strhující čtení, které vám ještě dlouho po odložení nedá spát. Jsem už zvědavá, jaké zvraty přinese další díl a zda si udrží vysokou laťku, jaká byla nastolena v prvních dvou svazcích.
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...