
Vesmír jsme dobili už dávno
- Komiksy
- Vytvořeno 18. 5. 2014 3:00
- Autor: Štěpán Cháb

V mezihvězdném prachu poletuje občanka jakéhosi dobrodruha. Snad ještě živého, snad již dávno zetlelého. Na fotografii, ač je to zakázáno, můžeme spatřit jeho oslňující úsměv. Rok narození je nečitelný. Z trvalého bydliště jde přečíst jen slovo „vesmír“. Jméno se jako měňavka točí kolem našich očí. Obi-wan Kenobi? Luke Skywalker? Nebo, nedej bože, Darth Vader? Ó, fretná chrchtobuznosti, tvé mikturace jsou mi co zprudlé žvastopunktsery na plzné včele. Občanský průkaz vydal MěÚ Star wars, pobočka s rozšířenou působností Vyslanci a zabijáci.
Vesmír je dobit. Na svět se dostal další důkaz. Komiksová adaptace fenomenálního Star wars – Vyslanci a zabijáci. Vrhněme se na jeho prohlížení.
Nakladatelství BB/art se postavilo za vydávání marvelovského pohledu na Hvězdné války. Již jsme měli tu možnost nahlédnout do nesčetných zákoutí tolik známých hrdinů. Nová kompilace s názvem Vyslanci a zabijáci v sobě ovšem skrývá malý skvost. Kompletní první epizodu, jejíž hlavním hrdinou je malý Anakin Skywalker, kluk, který to v sobě prostě měl. Co? To si nebyla jistá ani Jedijská nejvyšší rada. Klasika filmového plátna. První příběh, který nastartoval ve spoustě lidí téměř smysl života. Historie planety se začala odpočítávat znovu, protože byl dlouhý, předlouhý věk před Star wars a krátký, leč úžasný čas po něm a hlavně s ním. Anakinovu cestu za vesmírnou Sílou, za poznáním Jungovy kolektivní nevědomosti, máme teď možnost prostudovat i v komiksové formě. Báječné!
Obrazová složka komiksu je až nemístně realistická. Bylo zcela zřejmé, že kreslíři se nechali inspirovat již natočeným filmem, ne jako u některých pozdějších epizod, které vznikly nejdříve v komiksové podobě a teprve až poté v té filmové. Jemnou výhradu bych přeci jenom měl. Kresba byla velmi realistická, ale zbytečně depresivní. To znamená, že pokud nějaká postava měla zuby, kterými by se dalo zakousnout někomu do krku, čtenář se to hned dozvěděl. Kreslíři vyzdvihovali vše temné a hrůzné, co v předloze filmu mohli nalézt. Nejinak tomu bylo i u dalších tří příběhů, které lze nalézt v knize Vyslanci a zabijáci.
Ale ke komiksu ze společnosti Marvel to tak nějak patří. Moderní háv ilustrací, detailně vykreslené postavy, nepřátelé skutečně nepřátelští, zbraně, které vzbuzují pocit, že jsou schopné ožehnout čtenářovo obočí už jen při prostém čtení. Nádherné jsou v ilustracích detaily, se kterými si kreslíři vyhráli do sytosti, když odhlédneme od detailně vykreslených nenávistných šklebů, můžeme se zahloubat do zrezlých trubek, brouků či zvadlého květu na pozadí. Ilustrátoři se perfektně vyřádili a dali tím obrázkům živost a potřebnou „obyčejnost“.
Příběhy, které z filmové podoby neznáte, tedy Cizinec, Vyslanci z Malastaru a Jungo Fett – lovecké sezóny, jsou třešničkami na dortu. Bonusem k zadržovanému dechu u předcházející první epizsody. Čtenáři se vrhnou do dobrodružství s filmově neznámých Jediem, jehož bude, jako lovnou zvěř, štvát po celé planetě zlá a urputná žena kyprých tvarů. Chystá se nový návrat Sithů a Jedijská rada zasedá, seč jí síly stačí. Ano, i ty vesmírné. Nechť tě provází síla, že.
Třemi filmově nezpracovanými příběhy se do mozaiky historie Star wars vkládají další dílky. Jedinou zásadní výtkou je přílišná agrese všech tří příběhů. V ději a na obrázcích je tak čtenář seznamován prakticky jen s rychle pádícím klokotem ohrožení a bojů a útěků. Do Dostojevského má Star wars daleko, to se nedá svítit.
Vesmír je dobit, jeho zohavené torzo leží čtenářům u nohou. Klepe se před dalším výbuchem lidského hněvu, toho nesmyslného, prudkého a bolestivého. Dobyt byl vesmír už dávno, dobit je až nyní. Nechť nás provází píle.
SCHULTZ, Mark. Star wars: Vyslanci a zabijáci. Vyd. 1. Praha. BB/art, 2014, 476 s. ISBN 978-80-7461-465-1
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře
http://komiks.cz/clanek.php?id=2078
Apropos, není mi jasné jak se hodnotí, 1 je výborně, nebo špatně? S pozdravem.
PS: jedna hvězda je špatně, pět je výborně.
jsem vám tuze vděčný za takový nával odporu. Nezdolně budu pokračovat v činnosti. Protentokrát poučen, vynasnažím se svou činnost korigovat tím lepším směrem. Snad to zvládnu. Recenze píšu rád, jak sleduju, někdy se mi nepovedou, někdy se mi zase povedou. Někdy se zakecám, někdy méně. Pokusím se ono zakecávání omezit. Neváhejte mi pod příští recenzí opět vynadat, konstruktivně prosím, ať vím, kde dělám chybu. A abych dodal nutné. Výše recenzovaná kniha stojí za to.
Pro Januli: Není třeba být osobní. Co dělám jinde, se tohoto webu netýká.