
Temná stránka civilizace
- Komiksy
- Vytvořeno 7. 11. 2013 2:00
- Autor: Zuzana Stejskalová

Česká komiksová tvorba se dočkala jedinečného počinu z rukou Mikuláše Podprockého. Ten letos vydal u nakladatelství Argo komiksovou hard-scifi s názvem Divočina, která oprávněně sklidila pozitivní reakce z řad českých odborníků na „obrázkovou tvorbu“.
Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kdy se civilizace přestěhovala do megaměsta Bonanza, aniž by si povšimla, že se v jeho útrobách rodí divočina. Zvířata všech druhů přestala mezi sebou bojovat, aby se společnými silami mohla postavit úhlavnímu nepříteli – lidstvu. Nemají to však lehké, musí čelit hlídkám nevrčících i zcela novému nebezpečí v podobě netvora, jenž do jejich světa zavítá z okraje osídlených oblastí. Zdá se, že jim tato hrouda svalů s ostrými zuby a krvelačnými pařáty může dopomoci k vítězství, jenomže to by se nesměla chovat jako neřízená střela hubící vše, co jí přijde do cesty. Boj vypukl, je jen otázkou, kdo zvítězí. Lidstvo, nebo nefalšovaná divočina?
To si už můžete sami přečíst v grafickém románu plném živelnosti. Na knize si nejvíce cením autorových vizí budoucnosti, jež jsou tu lehce uvěřitelné. Nejen že do vyprávěného zakomponoval problematiku zvratů v současném ekosystému, jež mohou mít nedozírné důsledky pro nás všechny, ale nakousl i stále palčivou otázku „přebyrokratizované“ společnosti, tedy otázku v literatuře poměrně hojně řešenou už od dob Kafkových. Motiv války mezi nevrčícími a divočinou se tak stává metaforou současného světa, kde se ve zvířata proměňují lidští vyvrženci a v tzv. civilizaci pak elitářská menšina. V knize lze samozřejmě nalézt i další obrazy a poselství, stačí jen mít otevřené oči a otevřenou mysl. Dílo se tak dostává na úroveň literárních počinů, které na podkladě až bajkovitého příběhu dotváří nadpříběh odrážející autorův kritický pohled na současný stav světa.
Na komiksu musím vyzdvihnout výběr hlavních postav. Jak bylo řečeno, jsou to zástupci živočišné říše. Jde tak o vítané ozvláštnění současného českého trhu s komiksy, jenž je – zdá se mi – už poněkud přesycen knihami se superhdinskými ikonami. Divočina se řadí po bok rovněž slavných komiksů se zvířaty v hlavní roli, např. po bok komiksu Čajovna u malajského medvěda (recenze viz zde) nebo Smečka z Bagdádu.
Černobílá malba působí vyrovnaným dojmem. Je na ní vidět, že její tvůrce má pevnou ruku, a tak i na poměrně náročných výjevech můžeme obdivovat všechny detaily, zvláště pokud jde o zachycení rozpohybovaných akcí, jako jsou souboje na život a na smrt nebo honičky v temných zákoutích metropole budoucnosti. Kresba tak umně doplňuje text, přičemž místy sama přebírá funkci klasických liter, a tak se stává hlavním nositelem vyprávěného
Komiks vřele doporučuji čtenářům, kteří mají rádi knihy se skrytou pointou. Jde vskutku o mistrovské dílo, v němž se snoubí dobře vykonstruovaný děj s ucelenou kresbou. Neměli by si jej proto nechat ujít nejen sběratelé dobrých komiksů, ale ani zarytí přívrženci beletrie, kteří se tak mohou přesvědčit o tom, že i komiksová tvorba může být kvalitní četbou.
Ukázka z komiksu:
„Bonanza! To je skutečné místo snů, město nekonečných možností. Právě zde jsou soustředěné všechny zdroje a veškerý život.
Je to město postavené lidmi jen pro lidi. Stavěly ho celé generace, vrstvily na sebe svoje obydlí. Poschodí na poschodí, ulici na ulici, neustále vylepšovaly jedinečnou obří kolonii. Nové čtvrtě překryly ty starší, které po čase zpustly. Dnes už lidé žijí doslova v nebesích.“
(Podprocký, M.: Divočina. Praha, Argo 2013, s. 52–53.)
Komiks Divočina vydalo nakladatelství Argo
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...