
Pierre Culliford a jeho šmoulování
- Komiksy
- Vytvořeno 29. 9. 2013 3:00
- Autor: Jarmila Flaková

Šmoulové jsou legendou. Od roku 1959 obývají svůj Šmoulí kraj. Možná tu byli už dříve. Možná tu budou napořád. Zajisté by si to jejich autor, Pierre Culliford, přál. I když netušil, jak dlouhý a slavný příběh se začne odvíjet od jedné letní historky.
Peyo tehdy seděl u stolu se svým přítelem André Franquinem a dožadoval se po něm slánky či pepřenky, tenhle detail už se asi nedozvíme. Jisté je, že ho požádal památnou větou, kterou všechno začalo. Ta věta zněla: „Podej mi šmoulu.“ Načež se André nepolekal přítelova novotvaru a pohotově odpověděl: „Prosím. A až došmouluješ, šmoulni mi to zpátky.“ Záhy nato šmoulové oživli. Zatím jako vedlejší postavičky historického fantastického komiksu s názvem Johan a Pirlouit, psal se tehdy rok 1958. O rok později už se šmoulové vydávají na svou sólovou dráhu. Vzniká komiks Černí šmoulové, ve kterém se čtenářská veřejnost poprvé seznamuje se Šmoulím krajem, jeho obyvateli, typickou a zábavnou šmoulštinou a také s ústředními zápornými postavami komiksu – zlým čarodějem Gargamelem a jeho kocourem Azraelem.
V komiksu se nacházejí hned tři příběhy. První je stejnojmenný s názvem komiksu. Seznamuje nás s povahou některých šmoulů a především s vynalézavostí nejstaršího a nejmoudřejšího šmouly – Taťky Šmouly. Ten se zde snaží vyléčit šmouly napadené mouchou s úsměvným jménem „Bz-bz“. V určitých pasážích je jazyk šmoulů použit v opravdu komických asociacích:
„Zašmoulím se někam stranou a dám si šmoulec.“
„Šmoulellujah!“
„Konec šmoulí, všechno šmoulí!“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros, 2013. s. 4-22.)
Další příběh nese název Létající šmoula. Je plný nápadů jednoho šmouly, který zatoužil létat jako pták. Pobavíme se zde nad jeho neutuchatelnou vynalézavostí i všudypřítomnou šmoulštinou.
„Poletím, ať si kdo chce, co chce šmoulí.“
„Můžete mi s tím šmoulnout?“
„Šmovlea iacta est!“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros, 2013. s. 27-36.)
Poslední příběh této prvotiny se pak jmenuje Lovec šmoulů a neodkazuje na nikoho jiného než na Gargamela, zlého čaroděje, který pro svůj kouzelný nápoj potřebuje ulovit nějakého toho šmoulíka.
„Návod na výrobu Kamene mudrců, který proměňuje běžné kovy ve ZLATO…! Když je Slunce ve znamení Berana a Luna ve znamení Býka, vykopej kořen mandragory a louhuj ho v hadím jedu. Přidej sůl, síru (substance filozofické, nikoli obecné) a merkura (filozofickou rtuť), purifikovaného podle připojeného návodu. Když první sluneční paprsky zahřejí tento roztok, přiveď ho k varu na výhni z dubových oharků. V okamžiku varu je třeba přidat do roztoku malého šmoulu…“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros, 2013. s. 43.)
Tímto kouzelným receptem se tedy čaroděj Gargamel poprvé seznamuje s existencí šmoulů, skřítků žijících ve Šmoulí zemi a pojídajících šmoulovičník. Gargamel vymyslí lstivý plán a jeho hon na šmouly může začít. A u toho nemůže chybět ani čarodějův nejbližší společník, kocour Azrael.
Jak celý příběh nakonec skončí, se dozvíte v této skvělé a legendární knížce šmoulích komiksů. A mně nezbývá než na závěr uvést ještě pár posledních unikátních šmoulismů:
„Doplatíš na to!“
„Na to šmoulím.“
„A říkáš, že ho zašmoulil do klece?“
„Ano, Taťko Šmoulo. A zítra ho rozšmoulí v hadím jedu!“
„Tentokrát jsem došmouloval!“
„Já jsem ti to říkal!“
„Co?“
„...Že nás Taťka Šmoula poslal šmoulovat oříšky, a ne šmoulit si šmoulovičník! Ale ty jsi nešmoulil to, co nám šmoulil Taťka Šmoula, šmoulil sis šmoulovičník, a byl jsi za to pošmoulený! Vidíš sám, že musíš šmoulit to, co šmoulí Taťka Šmoula, protože Taťka Šmoula ví, co šmoulí! Kdybys šmoulil to, co šmoulil Taťka Šmoula, šmoulili bychom oříšky a nic by se nesešmoulilo!“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros. 2013. s. 44-60.)
Komiks Černí šmoulové vydalo nakladatelství Albatros
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...