Komiksy

Pořádná nakládačka od bandy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Představte si svět, v němž se po nebi prohání jeden maskovaný hrdina za druhým. Svět plný supráků, kteří se naoko snaží zachránit svět, občas ale některého z civilistů uškvaří ohnivým pohledem nebo promění v krvavý flek, pokud onen nešťastník stojí na nesprávném místě v nesprávnou dobu. Ano, je to svět, ve kterém byste nechtěli žít. Protože supráci si dělají, co chtějí. A proto je tu banda, která musí jejich špatné činy napravit. Nejlépe pořádnou nakládačkou!knihaBanda se nám představila nedávno v prvním díle společné práce scénáristy Gartha Ennise a kreslíře Daricka Robertsona. A druhý díl, nesoucí příhodný podnázev Nakládačka, jen potvrzuje, že půjde skutečně o nevšední čtení, v němž autoři boří všechny konvence a nebojí se otevřeně hovořit o tabuizovaných tématech. Čtení je to surové, někdy až perverzní, u něhož se ale můžete dobře pobavit, pokud přistoupíte na Ennisovu hru pohrávající si s čuňačinami nejvyššího kalibru a občas vulgárním humorem hlavních protagonistů. Nejde tak o komiks vhodný pro děti nebo pro slabší povahy, ale spíš o ryze specifickou záležitost, která nadchne jen část recipientů komiksové tvorby. Tu část, která pochopí nadsázku a uvidí za ní to, co chtěl Ennis říci. Že už má dost superhrdinských komiksů, které se i u nás v poslední době vydávají ve velké míře. A že si dokáže udělat srandu z čehokoliv, dokonce i z těchto samozvaných ochránců zeměkoule, které obdivuje celý svět. Nutno říci, že se mu to daří dokonale.

Banda se nám v dvojce představí už v plném obsazení. Jejími členy je Billy Řezník, Hughík, Mateřský mlíko, Francouz a Ženská. Všichni jsou jedineční, každého z nich obestírá nějaké to tajemství. A není radno si s nikým z nich zahrávat (dokonce i nekňuba Hughie to v minulém dílu rozjel a sejmul jednoho ze supráků, a to tak, že onoho supráka už nemohlo nic vzkřísit). V prvním příběhu budou pátrat po vrahovi mladého kluka, který se patrně zapletl s některým ze supráků. Hlavním kandidátem na teploušského přítele-zabijáka je Švihák, bývalý parťáka slavného Technorytíře. Banda se tak bude muset vypořádat nejen s případným vrahem a objasněním vraždy, ale i s Technorytířovou deviací – neustálou nadržeností, která ho nutí ojet vše v jeho okolí, včetně křečka nebo kelímku od kafe. Nevěříte? Věřte! Banda vám odhalí všechny možné úchylky, jimiž trpí skoro každý suprák Ennisova světa. Jenomže tento svět o nich téměř neví, protože se mocným pohlavárům daří tuto skutečnost zatajit. Důležitým médiem, které je v rukou těchto lidí snažících se supráky očistit a ukázat je jako ochránce lidí, jsou i komiksy, které v tomto dílu ztvární důležitou roli. Ostatně můžete si přečíst, co si o komiksech myslí členové Bandy:

„Tohle jsou absolutní blitky...“
„Komiksy, brácho. Z těch ti shnije mozek.“

Krásná představa pro nás čtenáře komiksů, co říkáte? 

Druhý příběh s názvem Skvostná pětiletka nás přenese do Moskvy, kde se chystá politický puč za pomoci supráků východní Evropy. Malá Ninočka, náruživá nájemná vražedkyně, použije speciální látku na výrobu supráků, kteří by jí pomohli dostat se do čela ruské velmoci. Překvapivě (nebo spíše nepřekvapivě?) je do této tajné akce zapleten i Washington. Banda tak musí čelit nejen obstrukcím ze strany divé Ninočky, ale i nepřátelům z vlastních řad. Ještě že mají na své straně bývalého ruského supráka Párka lásky!

Oba příběhy jsou dobře vykonstruované, čtivé a zábavné. Ennis opět prokázal svůj smysl pro humor, místy vulgární a nízký, avšak stále nutící čtenáře k obracení stránek a hltání dalších bublin. Už teď se těším na pokračování, které snad nakladatelství BB/art brzy připraví pro české čtenáře.

Komiks Banda 2: Nakládačka vydalo nakladatelství BB/art

il

il

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení