Komiksy

Doba ledová v komiksové podobě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Pokud patříte mezi příznivce filmů Doba ledová, pak patrně uvítáte dvě útlé komiksové knížky scénáristy Caleba Monroea a kreslířů Shelli Parolineové a Brandena Lamba. Pod názvem Doba ledová: Ledová dobrodružství je nedávno vydalo komiksové nakladatelství Comics centrum, a to v českém překladu Václava Dorta a Martina Trojana.komiksKaždá kniha obsahuje dva minipříběhy, v nichž ožívají vtipné scénky ze života slavných zvířecích postav, jako je upovídaný lenochod Sid, šavlozubý tygr Diego nebo mamut Manny s rodinkou. Nechybí ani vedlejší postavy, např. dva vačičáci nebo ježkokrtek Louis. A ano, nesmím zapomenout ani na šavlozubou veverku, která sice zůstala beze jména, zato se vryla do paměti všech milovníků Doby ledové jako neustálý hledač oříšků, přičemž tato vášeň opět zapříčiní řadu nečekaných vtipných příhod.

V první knize se v příběhu Lavina stanete svědky sesuvu sněhu, který uvězní některé pravěké hrdiny v jeskyni. To by samo o sobě nemuselo být tak zlé, kdyby ve vaší společnosti nebyl hladový šavlozubý tygr nebo kdyby si z vašich chlupů nechtěli ostatní udělat podpal. V druhém příběhu Ten nejoblíbenější se rozpoutá velká hádka o to, kdo je nejoblíbenějším strejdou mamutího mláděte Broskvičky, které se samozřejmě bude snažit ze všeho diplomaticky vyváznout. Druhá kniha překvapí vánočně laděnou příhodou Sid minulých, přítomných a budoucích Vánoc, v níž se nejen objeví Sid v trojí podobě, ale odehraje se i speciální souboj maxiveverek. Nová postava se představí v příběhu Třesky, blesky, kde se ze země vyhrabe po zimním spánku ježkokrtek Louis a musí co nejdříve najít potravu pro svou početnou rodinu.

komiksPříběhy jsou určeny zejména pro dětské čtenáře, čemuž nasvědčuje jednoduchá dějová linie i délka příběhů. Komiksové zpracování nijak nevybočuje z jejich filmové předlohy, a to po stránce obsahové ani výtvarné (ano, stále jde o líbivé obrázky téměř shodné s animovanými snímky). Možná bych jen očekávala větší originalitu vyprávěného – přece jen většina příběhů, až na první z druhé knihy, spíše kompilují starší motivy. Na druhou stranu právě toto může být u některých čtenářů hodnoceno jako žádoucí. Vždyť řada komiksů vydávaných sériově se zakládá na záměrném opakování základních schémat jen s drobnými variacemi za účelem vytvoření komičného. 

Obě knížky doporučuji malým čtenářům, kteří mají v oblibě Dobu ledovou. Myslím, že právě komiksové zpracování může mnohé z nich přimět otevřít si knihu a zkoušet přečíst první řádky.

Komiks Doba ledová: Ledová dobrodružství 1 a Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 vydalo nakladatelství Comics centrum


il

Soutěže

Aktuality

 • Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

  Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury.  Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovského výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

  Číst dál...  
 • Bohatý komiksový program přilákal na Svět knihy rekordní počet návštěvníků

  Veletrh Svět knihy se letos nesl ve znamení komiksu, a i díky bohatému programu, který připravili komiksoví nakladatelé, přilákal rekordních 46 000 návštěvníků. „Tohle spojení prostě zafungovalo. Připravili jsme akce, přednášky a spousty novinek, sotva jsme stíhali stánek zásobovat,“ říká Jiří Pavlovský z největšího komiksového nakladatelství CREW. „Vznikaly i spontánní srazy komiksových fanoušků a na naprosté většině našich akcí bylo plno.“

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení