
Něžný humor v argentinském komiksu
- Komiksy
- Vytvořeno 24. 3. 2013 2:00
- Autor: Zuzana Stejskalová

Nakladatelství Meander loni představilo českým čtenářům v rámci edice Pro Emu knihu s názvem Macanudo 2. Obsahuje komiksové stripy od argentinského spisovatele Ricarda Linierse, které vycházely v letech 2003 a 2004 v deníku La Nación a které si zamilovala řada čtenářů, nejen dětských, po celém světě.
Ono podivné slovo v názvu knihy znamená ve španělštině báječný, parádní nebo v klidu. A právě poslední význam vystihuje atmosféru, která na vás čiší z mini příhod, jež jsou někdy vtipné, jindy smutné, tu a tam obsahují velkou myšlenku, jindy jsou bez pointy. Je to vlastně jakýsi pelmel všeho možného, co nás obklopuje v každodenním životě. Jsou to sondy do lidské duše, která je trýzněna starostmi, ať už malichernými nebo opravdu závažnými, jindy je potěšena přívětivým slovem od neznámé osoby nebo pohledem na milovanou hračku, která jí připomněla okamžiky z dětství. Je to zároveň směs snů a fantazie, jichž bychom se neměli vzdávat ani tehdy, když je nejhůř. Jen díky tomu se budeme moci přenést přes všechny neúspěchy a katastrofy, které nám život nachystal.
Budu teď ale trošku konkrétnější. Ve stripech se opakuje několik motivů, jako jsou hrátky děvčátka Jindřišky s kočkou, která umí mluvit, nebo s plyšovým medvídkem, dobrodružství party tučňáků nebo skřítků s nadměrně velkými čepičkami, trampoty pána, který překládá názvy filmů, ale jeho výtvory často vyvolávají smích, strach vzbuzující příhody tajemného muže v černém, jenž se vždy náhle objeví a pak ještě náhleji zmizím, ... Ve výčtu sérií bychom mohli pokračovat, nicméně to již ponechám na vás, milí čtenáři, zda si knihu sami otevřete a ponoříte se do světa, v němž se proplétá skutečnost se surrealistickou imaginací.
Knihu vřele doporučuji všem, kteří by se chtěli vrátit do krásného období, kdy ještě pohlíželi na svět dětskýma očima. Jen vás upozorňuji, že zpočátku můžete být, stejně jako já, zmateni rychlým střídáním stripů bez návaznosti na sebe a často postrádajících smysluplnost. Po několika stránkách však odhalíte křehkou poetiku Liniersovy tvorby, která vás pohladí po duši.
Na závěr vybírám několik svých oblíbených pasáží:
Dospěláci občas nedokážou vidět to, co je očím neviditelné.
Život bez knížek je jako dům bez oken.
„Dám hlavičku?“
Byla poslední myšlenka hlemýždě Sebastiána.
Knihu Macanudo 2 vydalo nakladatelství Meander
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...