Komiksy

Něžný humor v argentinském komiksu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Meander loni představilo českým čtenářům v rámci edice Pro Emu knihu s názvem Macanudo 2. Obsahuje komiksové stripy od argentinského spisovatele Ricarda Linierse, které vycházely v letech 2003 a 2004 v deníku La Nación a které si zamilovala řada čtenářů, nejen dětských, po celém světě. knihaOno podivné slovo v názvu knihy znamená ve španělštině báječný, parádní nebo v klidu. A právě poslední význam vystihuje atmosféru, která na vás čiší z mini příhod, jež jsou někdy vtipné, jindy smutné, tu a tam obsahují velkou myšlenku, jindy jsou bez pointy. Je to vlastně jakýsi pelmel všeho možného, co nás obklopuje v každodenním životě. Jsou to sondy do lidské duše, která je trýzněna starostmi, ať už malichernými nebo opravdu závažnými, jindy je potěšena přívětivým slovem od neznámé osoby nebo pohledem na milovanou hračku, která jí připomněla okamžiky z dětství. Je to zároveň směs snů a fantazie, jichž bychom se neměli vzdávat ani tehdy, když je nejhůř. Jen díky tomu se budeme moci přenést přes všechny neúspěchy a katastrofy, které nám život nachystal.

Budu teď ale trošku konkrétnější. Ve stripech se opakuje několik motivů, jako jsou hrátky děvčátka Jindřišky s kočkou, která umí mluvit, nebo s plyšovým medvídkem, dobrodružství party tučňáků nebo skřítků s nadměrně velkými čepičkami, trampoty pána, který překládá názvy filmů, ale jeho výtvory často vyvolávají smích, strach vzbuzující příhody tajemného muže v černém, jenž se vždy náhle objeví a pak ještě náhleji zmizím, ... Ve výčtu sérií bychom mohli pokračovat, nicméně to již ponechám na vás, milí čtenáři, zda si knihu sami otevřete a ponoříte se do světa, v němž se proplétá skutečnost se surrealistickou imaginací.

Knihu vřele doporučuji všem, kteří by se chtěli vrátit do krásného období, kdy ještě pohlíželi na svět dětskýma očima. Jen vás upozorňuji, že zpočátku můžete být, stejně jako já, zmateni rychlým střídáním stripů bez návaznosti na sebe a často postrádajících smysluplnost. Po několika stránkách však odhalíte křehkou poetiku Liniersovy tvorby, která vás pohladí po duši.

Na závěr vybírám několik svých oblíbených pasáží:

Dospěláci občas nedokážou vidět to, co je očím neviditelné.

Život bez knížek je jako dům bez oken.

„Dám hlavičku?“
Byla poslední myšlenka hlemýždě Sebastiána.

Knihu Macanudo 2 vydalo nakladatelství Meander

il

 

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení