
Indiana Jones je stále ve formě
- Komiksy
- Vytvořeno 12. 10. 2012 2:00
- Autor: Zuzana Stejskalová

Nedávno jsme vám představili první část komiksového omnibusu s názvem Indiana Jones: Další dobrodružství, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství BB/art (recenzi naleznete ZDE). Dnes se zaměříme na druhý díl, přibližující českému čtenáři klasická sešitová vydání Indiana Jonese z 80. let, v nichž legendární komiksoví autoři ukázali, že lze vystačit i s málem, aby vzniklo jedinečné dílo.
Na rozdíl od obsáhlých dobrodružství, která byla zařazena do úplně prvního omnibusu o Indianu Jonesovi vydaném u nás (více ZDE), je tato kniha složena výhradně z kratičkých příběhů, které na sebe na první pohled téměř nenavazují. Každý z nich však spojuje hlavní námět, a to honba proslulého profesora archeologie za unikátními artefakty, jež jsou často obdařeny magickými schopnostmi. Do cesty se tomuto pohlednému dobrodruhovi staví nejen klasické překážky, jako jsou hadi, grizzly a jiná havěť, ale i různé mechanické hračičky od klasických propadlišť, padajících stěn plných pichlavých udělátek až po moderní pistole a tanky, které většinou v rukou třímají nepřátelští němečtí nacisté nebo jejich spřátelení Japončíci. Klasika prostě zůstává klasikou.
Omnibus obsahuje celkem dvanáct sešitů plus oficiální komiksovou adaptaci stejnojmenného filmu Indiana Jones a chrám zkázy. Přestože by si mnozí domysleli, že vyprávění založená na hlavním už naznačeném schématu musí nutně po čase působit monotónně, opak je pravdou. Scénáristé, z nich zejména nepřekonatelný David Michelinie, který je autorem většiny sešitů zařazených do omnibusu, rychle střídají nejen prostředí, v nichž se dobrodružství odehrávají, ale i druh nebezpečí, jimž musí všichni přítomní čelit. Do sešitů jsou často zakomponovány i drobné odkazy na dřívější dobrodružství; setkáváme se tu s postavami, které ztrpčovaly slavnému archeologovi život už v dříve, dokonce i s takovými, které měly být už dávno po smrti. Velice kladně hodnotím jedno novum, a to návaznost sešitů v popisu rozvíjejícího se vztahu mezi krásnou Marion Ravenwoodovou a Indym, jejichž poněkud ochladlý vztah se mění v hlubokou lásku, která ale nebude mít na růžích ustláno.
Všechny příběhy vynikají akčností. Té je občas možná až příliš. Indy je neustále v pohybu (nemůžeme se tomu divit, když za ním svistí jedna kulka za druhou nebo alespoň je mu v patách hromada valících se kamenů). Na kresbách můžeme obdivovat, jak kreslíři 80. let dokázali zachytit všechny honičky a eskapády, kterých se hlavní hrdinové účastní. Přestože kresba bude na řadu z vás působit notně zastarale, já naopak musím vyzdvihnout um dřívějších autorů komiksů, kteří si libovali ve snaze o reálnost a zároveň ve velikém zjednodušení. Jde o klasiku, která si nehraje s drobnými tahy a detailním stínováním, zároveň se ani nevyžívá v symbolistickém oparu.
Komiks doporučuji všem, kteří hledají odpočinkovou četbu plnou akce, špetky romantiky a jemného humoru. Zároveň by si ho neměl nechat uniknout žádný milovník „obrázkových příběhů“, který si zamiloval klasiku 80. let.
Komiks Indiana Jones: Další dobrodružství 2 vydalo nakladatelství BB/art
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...