
Halucinace okamžiku bezmeznosti
- Komiksy
- Vytvořeno 17. 9. 2012 2:00
- Autor: Petr Měrka

Neil Gaiman je bezesporu velký vypravěč, jehož síla tkví v osobitých příbězích, jimž neschází punc originality, navíc jsou srozumitelně podány a obsahují v sobě atmosféru snového tajemna.
V případě Sandmana je ona snovost přímo rozhodujícím elementem. Domeček pro panenky je druhým v řadě jedenáctidílného cyklu a za ústředního představitele můžeme považovat pána snů Morfea.
Domeček pro panenky je též prodchnutý tragičností s nádechem melancholičnosti a útočí na naše podvědomí. Svým způsobem se dá v jistých aspektech tohoto díla spatřit i jistá míra surreálna kombinovaná s absurditou. Také je zde zastoupena krutost s ukázkou různorodých deviací. Gaiman splétá pramínky jednotlivých příběhů rozčleněných do kapitol v jednolitou řeku, a to vlastně platí pro celý cyklus týkající se Sandmana. To vše je obestřeno hávem magičnosti, jež pramení z obdivuhodného zřídla autorovy fantazie.
Setkáme se s nesmrtelnými lidmi, bytostmi stojícími mimo čas a prostor, prolínáme se různými historickými epochami, mytologií, náboženstvími a v neposlední řadě rituály. Možná to měl Gaiman v úmyslu, a nebo se tak stalo zcela bezděky, ale v jednotlivých vzájemně provázaných povídkách před námi poodkrývá duši člověka, respektive každého z nás, kdo propadl kouzlu jeho mistrného umu vyprávět zajímavé příběhy dráždící naši zvědavost. Ve světě, který vytvořil a jenž je včleněn do skutečnosti toho reálného, v němž se každodenně vyskytujeme, a to až do okamžiku smrti, jsou běžně překračovány hranice snu a bdělého stavu vědomí. V jistých chvílích si ani nemůžeme být jisti, zdali se jedná o přelud, či nikoli.
Ve svých textech se Gaiman dotýká samotné podstaty universa, přičemž důležitou složku tvoří lidský strach. Často si ho nepřipouštíme, nemáme ho rádi, snažíme se zapomenout na příčiny, jež ho v nás vyvolávají. On, podobně jako psychoanalytik, se pokouší rozkrýt to, co za tím vším je. A co nalézá? Dost často tak zvanou ironii osudu.
Gaimanovy příběhy obsažené v Sandmanovi nejsou právě dvakrát radostné. Ne, že by postrádaly šťastnější okamžiky, ale téměř vždy se vynoří neblahé účinky vyšší moci ze sféry transcendentna, které promění životy obyčejných lidí v noční můru.
Ti nemají prakticky naději obstát. Jsou jen hračkami v rukou členů rodiny Věčných, mezi něž přináleží kromě již zmíněného Morfea také Smrt, Závist, Touha a další. Ti proti sobě intrikují a svět jim k tomu slouží jako taková kulisa, přičemž lidé jsou něco jako figurky na poli šachovnice.
Z nahodilosti vynořivší se z jemného přediva kauzality se stane uměle vyvolaná předurčenost a to pouze proto, aby byl ukojen rozmar některého z Věčných. A co také jiného mají dělat, než se, i když mnohdy krutě, mezi sebou škádlit, když pro vše mimo ně je platný princip pomíjivosti.
Závěrem by se dalo konstatovat, že Domeček pro panenky je veskrze, až na obálku, černobílý a smrt je mnohem skutečnější, než my v daném okamžiku přítomnosti. Bylo by záhodno se zastavit, zhluboka se nadechnout a uvědomit si své bytí. S mírnou nadsázkou nám Gaiman právě tohle umožňuje.
„Sakra. Máme tu nějaká velká jména?“
„Ehm, je tu Měsíční řeka, ale připadal mi nějak ostýchavý. A Cukrář. Znáte ho, ten Z Connecticutu. Ten chlap s cukrovými špalky – však víte, sběratel rtů. Ten je tady.“
„Bez čestného hosta se neobejdeme.“
(Gaiman, N.: Sandman: Domeček pro panenky. Přel. V. Janiš. Crew: Praha 2003, 2012, s. nečíslováno.)
Knihu Sandman: Domeček pro panenky vydalo nakladatelství Crew
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře
Hranice snu a skutečnosti jsou překračovány vždy zřetelně a čtenář nemá problém se v tom orientovat. Nevím tedy, co je touhle poznámkou myšleno...
takže dík za přípomínky.
ale s tou hranicí snu a skutečnosti, za tím si stojím. nejde ani tak o zřetelnost, já to tak prostě vidím. takže jde spíš o nedorozumění, kdy každý z nás presentuje své subjektivní pojetí.