
Imaginace fabulace. Anebo taky Komiks Fest
- Komiksy
- Vytvořeno 20. 1. 2012 1:00
- Autor: Petr Měrka

Jde již o 6. ročník tohoto víc než chvályhodného počinu, za nímž stojí pánové z Labyrintu a jehož ústředním tématem je médium komiksu a jeho propagace. A to na mnoha frontách, jež v sobě zahrnují výstavy, film, divadlo, přednášky, workshopy i slavné hosty, kteří jsou posléze obsaženi i ve sborníku identického názvu jako samotná akce. Ta je pak završena udílením prestižní ceny Muriel, a to hned v několika kategoriích.
Letos lze za dominantní a nepřehlédnutelné veličiny považovat Dave McKeana a Pascala Rabatého.
Brit McKean – mistr neoexpresionismu, inovátor a tvůrce spjatý s Neilem Gaimanem, jenž společně s Alanem Moorem patří mezi světovou scénáristickou komiksovou špičku. McKean se proslavil především svým nevšedním přístupem k vizuálnímu ztvárnění, což se týká kupříkladu užití koláží a různých dalších „deformací“ klasického pojetí, které byly do té doby v tomto médiu nevídané a jež rozvinul do úrovně srovnatelné s jakýmkoli jiným uměleckým odvětvím. Vlastně mu svým přístupem dodal zcela nový, neotřelý rozměr a punc bytostně svébytné originality. Není proto asi náhodou, že právě tomuto tvůrci je v tištěné publikaci Komiks Fest 2011 věnován i obsáhlý a zasvěcený doslov z pera Paula Gravetta. McKean je ryze renesanční osobností, neb s otisky jeho neoddiskutovatelné geniality a ohromujícího tvůrčího nasazení se setkáme ve světě knižních ilustrací, designu a v řadě neposlední i filmu.
A právě v oblasti kinematografie nalezneme styčný bod s další hvězdou, tentokrát komiksu francouzského, a to s Pascalem Rabaté, jehož snímek Les petits ruisseaux (Potůčky) dosáhl značného ohlasu jak mezi diváky, tak i u kritické obce.
V Karlových Varech pak na 46. mezinárodním filmovém festivalu obdržel cenu za režii svých Prázdnin u moře, němé grotesky, jíž za předlohu posloužily právě jeho autorské komiksy.
V současnosti mu u nás komiksové nakladatelství Mot vydalo knihu Ibikus, což je volný přepis románu Dobrodružství Něvzorova od Alexeje Nikolajeviče Tolstého, vzdáleného příbuzného mnohem známějšího Lva Nikolajeviče Tolstého. Děj je zasazen do reálií Velké říjnové revoluce, která se odehrála v listopadu.
Kromě těchto dvou asi nejvýraznějších osobností je ve sborníku zastoupen i známý ruský tvůrce Konstantin Komardin či Argentinec Dario Adanti, Němka Anke Feuchtenberger, z Čechů pak stojí za zmínku Nikkarin se svojí poetikou neodbytně připomínající Malého prince Saint-Exupéryho či již žijící klasik Karel Jerie nebo Václav Šlajch. A z řad bratrů Slováků uchvacující Jozef „Danglár“ Gertli.
Neuvedl jsem všechna obsažená jména a k nim přináležející ukázky jejich tvorby, každopádně nám Komiks Fest a vše, co se k němu váže, poskytuje průřez tím nejlepším, co ve světě moderního komiksu vzniká a čemu bychom měli věnovat zvýšenou pozornost.
Komiks je stále se rozvíjející médium, které nám v budoucnu jistě poskytne nejedno milé překvapení, už jenom proto, kolik existuje mimořádně talentovaných autorů, a to nejen z řad kreslířů, ale i literátů.
Součástí letošního Komiks Festu je i příloha Arnal, která vznikla na podkladě soutěže, jejímž úkolem bylo nakreslit superhrdinu či superpadoucha, přičemž ti nejlepší obdrželi formu tištěného ztvárnění.
„Konec s výsadami, konec s ‚pány hrabaty‘ a se vší parádou!
Bolševici vyhráli! Vyhráli jsme!“
„Tak vidíš, kamaráde, že nejsme jediný komunisti v tomhle baráku…
Letíme na sovět, budou rádi, až uslyší, že i náš domovník patří k našim…“
„…to bych do pana hraběte nikdy neřek… Hezký den…“
(Kol. autorů. Komiks Fest 2011. Labyrint: Praha 2011, s. 27.)
Publikaci Komiks Fest 2011 vydalo nakladatelství Labyrint
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...