Komiksy

Chyba, to je komiksový počin letošního roku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Česká komiksová scéna se rozrostla o téměř třísetstránkový román v obrazech. Jmenuje se Chyba a na jeho vzniku se podílela hned čtveřice mladých autorů, jmenovitě scénárista Vojtěch Mašek a Marek Šindelka a kreslíři Matěj Lipavský spolu s výtvarnicí vystupující pod přezdívkou Pure Beauty.ilZ těchto jmen může být některým z vás povědomé jméno Marka Šindelky. Tento básník a prozaik získal roku 2005 Cenu Jiřího Ortena za knihu Strychnin a jiné básně, o tři roky později vydal román Chyba. Právě podle něj vznikl v roce 2011 stejnojmenný komiks, který vydalo nakladatelství Lipnik.

Komiks vypráví o muži jménem Kryštof Warjak, jenž se živí jako pašerák ohrožených rostlinných druhů. Právě přilétá z Tokia do Prahy, aby mohl předat bohatému ruskému sběrateli poslední exemplář rostliny lidově přezdívané půlnoc. Těší se na společný život se svou láskou Ninou, kvůli které tuto nebezpečnou zakázku přijal. Krádeží vzácného květu však na sebe uvalil pradávnou kletbu. Kryštofovi známí jsou nalezeni zavražděni brutálním způsobem, on sám musí prchat před policií i neznámým pronásledovatelem. Netuší, že útěk je marný. On sám se stane obětí tajemstvím obestřené kytky, protože udělal osudovou chybu...

ilTento popis základního děje možná některé z vás povede k tomu, že tento komiks zaškatulkujete do příběhů s detektivní, možná až fantasy tematikou. Ve skutečnosti se v něm střetává řada žánrů, od již zmíněné detektivky po příběh nešťastné lásky či hororu. Nejblíže má k dílům hlásajícím se k existencionalismu, zároveň je však protkán snovými, téměř halucinačními pasážemi.

Komiksový román Chyba mě překvapil po stránce jazykové. Postavy se vyjadřují nespisovně, tu a tam pronikne i cizojazyčný výraz (např. německý, japonský podle původu dané postavy, tyto výrazy jsou však eliminovány, aby byl román čtenáři srozumitelný). Promluvy jsou často úsečné, někdy dokonce zcela mizí a vše je vyprávěno „pouze“ pomocí dynamických kreseb. Děj navíc komentuje zpočátku nezaujatý vypravěč, který užívá spíše výrazových prostředků spisovných. Čtenáře nejvíce zaujme kontrast těchto pasáží s těmi, v nichž se na sebe kupí jedno obrazné vyjádření za druhým, takže připomínají krátkou báseň:

ilTa chvíle se natahuje
jako medové vlákno
slévá všechny rytmy uvnitř
v pravidelné doteky hladiny
všechno se zpomaluje
vrací se zpátky
dovnitř
do jiného těla

Jak už bylo naznačeno, funkci textu tu často přebírá podmanivá kresba, vyznačující se syrovostí a vysokou expresivitou. Převládá v ní černá barva, a to ve své základní podobě. Černá jako noc, symbolizující zde kletbu, která se stejně jako ona mytická rostlina pomaličku plazí ke svému cíli. K lidskému srdci, které je tak přivedeno na pokraj svých sil.

Komiks Chyba je podle mě velkolepé dílo, které byste si neměli nechat ujít. Nečekejte od něj však žádné oddychové čtení. Je určen těm, kteří milují příběhy k zamyšlení, takové, jež vás nahlodají a nenechají spát. Rostlina jménem půlnoc už možná zatnula své šlahouny i do vás....

Už se zase stmívá. Je zase noc, planeta se otáčí, pluje po své kosmické dráze. A ty to cítíš, a dokonce slyšíš... V hlavě ti hraje hudba sfér. Asi půjdeš zvracet.


Něco se dalo do pohybu. Něco, o čem jsi neměl ani tušení.


il


Komiks Chyba vydalo nakladatelství Lipnik

Ukázky z komiksu naleznete na stránkách výtvarnice Pure Beauty: pure-beauty.cz

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení