
Usmrkanec navzdory všemu a všem
- Komiksy
- Vytvořeno 8. 10. 2011 2:00
- Autor: Petr Měrka

Manga, jak se dá již z tohoto pojmenování tušit, má své kořeny v Japonsku, které v nás Evropanech dodnes budí reminiscence exotična, snad i obestřeného vzrušujícím tajemnem, jež máme spojeno s blíže nedefinovanou krásou země vycházejícího Slunce.
V jeho umění nalezli zalíbení mnozí výtvarníci. Za zmínku stojí minimálně Vincent van Gogh, jehož ovlivnila především pestrobarevnost tamějších tisků a elegantní jednoduchost kresby hraničící s naprostou dokonalostí.
A nejinak je tomu i s mangou. Ta se v poslední době velice rychle rozšířila po celém světě. Zaznamenává svůj boom i v naší české kotlině, o čemž svědčí sborníky Vějíř od Yatumu či aktivity původem polského vydavatelství Hanami. Ale pozadu nezůstává ani jedno z vůbec nejprestižnějších zdejších grafických nakladatelství Crew.
To se už představilo legendárním comicsem samurajského králíka Usagiho a nyní se pouští do série celosvětového fenoménu Naruta od Masaši Kišimotoa.
Co snad může být pro čtenáře doposud neobeznámeného s tímto druhem vizuálního umění poněkud zarážející, je jeho způsob čtení, který je formován zprava do leva. Tedy tak, jak se původně u nás psávaly dopisy. Ačkoli tento fakt asi v běžném povědomí nesetrvává.
Pro kresbu Naruta je příznačná jednoduchá a dynamická kresba sázející na ztvárnění detailů. Vše je samozřejmě provedeno v černobílé koncepci, která uplatňuje snadno přehlednou souhru kontrastů těchto dvou vůbec nejzákladnějších barev. Svým způsobem nám může na mysli vytanout Jin a Jang. Samozřejmě, comicsu jako takového se to netýká, ale jistou spojitost lze přesto vysledovat v jeho estetice.
Stejně jako Češi, Němci či Francouzi vytvořili i Japonci svébytnou kulturu. Vzhledem k tomu, že prvé tři národy existují v poměrné blízkosti, dá se předpokládat alespoň částečná podobnost mentality, potažmo národních povah, ale obyvatelé Dálného východu uctívají zhola odlišné hodnoty, které nám mohou připadat mnohdy kruté a brutální. Nemůžeme tudíž uplatňovat stejná měřítka, na jaká jsme uvyklí jednak předávanou tradicí a poté výchovou a zavedenými úzy chování, nýbrž se snažit pochopit a respektovat.
A tak tomu je i u Naruta, adolescentního výrostka navštěvujícího školu určenou pro ninji. Jeho ústředním hnacím motorem je vize stát se nejlepším bojovníkem ze všech. Není však moc nadaný, je to i velký nešika a vlivem jistých záhadných okolností samotář, který se na sebe snaží upozornit prováděním četných rošťáren.
Pojí v sobě prvky fantasy a reálna uzpůsobeného potřebám příběhu. Narutovou cílovou skupinou jsou teenageři. Roztomilým zpestřením je půvabná a zároveň nevinná erotika. Samotný děj je pak prokládán vsuvkami autora, který popisuje okolnosti vzniku této mangy a průběžně odhaluje historii hlavních postav.
Kdysi dávno žil, byl démon. Liščí podobu, devět ocasů měl.
Jednou jimi máchl, bortily se hory, vzdouvala se moře.
Těžce zkoušení lidé sezvali nindži.
Z nich jeden dal všanc vše, co měl, a démona zapečetil.
Sám při tom zhynul.
Jméno toho nindži bylo čtvrtý Hokage.
(Kišimoto M. Naruto, 1. díl. Přel. J. Adamčák. Crew: Praha 2011.)
Comics Naruto 1 vydalo nakladatelství Crew
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...