
Sláine: Poklady Británie
- Knižní novinky
- Vytvořeno 2. 7. 2013 3:00
- Autor: Redakce

V prestižní řadě Mistrovská díla evropského komiksu (Incal, Arzach) nyní vychází další zásadní titul a ještě zásadnější hrdina. „Irský Conan“, bojovník Sláine, nejslavnější komiksový hrdina Velké Británie.
Stvořil ho „kmotr“ komiksu Pat Mills, který se inspiroval keltskými mýty a legendami. Ty pak provázal s historií, fascinujícími detaily a především se zcela unikátním irským pohledem na svět. Legendární hrdina Sláine, ztělesnění „Rohatého boha“ prochází dějinami ve službách bohyně Země - se zlodějským trpaslíkem po boku a se sekerou Mozkohryz v ruce. V každé epoše bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků, za živočišnost „barbarství“, hodnoty pohanství a zachování kontaktu s přírodou..., což je v protikladu s idejemi nastupujícího křesťanství, propagujícího zdrženlivost a odříkání.
To není nic pro Sláina.
„Sláine je částečně fantasy komiks, částečně historický příběh a tak trochu politické sebevyjádření,“ říká šéfredaktor Crew, Jiří Pavlovský. „Tvůrce Pat Mills je typický Ir. Anarchista s absolutním odporem k autoritám, k Angličanům a k náboženství. Jeho Sláine rozhodně není absolutně kladný hrdina a svět, ve kterém žije, má jinou morálku než náš. Útěk z hořícího domu je považován za zbabělost, stejně jako nošení přilby do boje... a ani nezkoušejte přijít do bitvy jako poslední. Mills se nesnaží dělat hrdinu za každou cenu sympatického a ani s jeho názory a pojetím světa nemusíte vždycky souhlasit – ale o to je to zajímavější. Je to krutý svět, možná i trochu šílený, ale fascinující.“
Není divu, že se ze Sláinea stala rychle komiksová legenda. Nejenže jeho příběhy přitahovaly ty nejlepší komiksové malíře (Simon Bisley, Glenn Fabry, Dermot Power, Clint Langley, Greg Staples), ale irský bijec se objevil i v románech a počítačových hrách a po jeho padouších jsou pojmenované heavymetalové kapely. Plánuje se i celovečerní film - v době snímků, jako je 300: Bitva u Thermopyl či seriálů Spartacus, nastal už konečně čas na důstojnou a nezměkčenou adaptaci Sláinea.
I když Pat Mills stvořil mnoho dalších legendárních komiksů (především slavnou protiválečnou ságu Charley´s War), pořád patří Sláine k jeho nejzásadnějším titulům a také se k němu stále vrací. U nás není Sláine žádný nováček a z knihy Sláine: Poklady Británie vyšly i některé epizody v úplně prvních ročnících magazínu Crew – ale dlouho čekaly na důstojné vydání. A tady je.
Ve dvou epických příbězích se Sláine dostane do doby Robina Hooda, aby zachránil nové převtělení své věčné lásky Niamh. Ovšem není to Robin Hood, jakého znáte z dnešních vyprávění. Je to další převtělení Rohatého boha.
Následně se Sláine přenese do Anglie po pádu krále Artuše. Vyvolenec bohyně musí dát dohromady ztracené poklady Británie a zachránit tak umírajícího krále a s ním i celou zemi. Jenže jak se ukazuje, zástupci temných sil, kteří se snaží přetrhat pouta s tradicemi pohanství, jsou až příliš blízko hrdinům kulatému stolu.
Tyhle příběhy jsou něco víc než jen klasické fantasy. Mills tvoří nebo spíš oživuje mýty. A kresba nezůstává pozadu. K ruce je Millsovi jako vždy výkvět kreslířů: Greg Staples, Dermot Power a Clint Langley. S nimi stvořil Pat Mills opravdu mistrovské dílo evropského komiksu. Kombinace mýtů, historie a originálních postojů dává Sláineovi větší sílu než samotná křeč obludnosti, která dělá z irského bojovníka smrtící monstrum.
Knihu Sláine: Poklady Británie vydává Nakladatelství Crew opět ve dvou verzích. Brožovaný výtisk stojí 549 korun a vázaný s přebalem (vycházející pouze v počtu 500 kusů) pak 789 korun. Kniha má 220 stran a je celobarevná.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...