Knižní novinky

Sláine: Poklady Británie

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

V prestižní řadě Mistrovská díla evropského komiksu (Incal, Arzach) nyní vychází další zásadní titul a ještě zásadnější hrdina. „Irský Conan“, bojovník Sláine, nejslavnější komiksový hrdina Velké Británie.


knihaStvořil ho „kmotr“ komiksu Pat Mills, který se inspiroval keltskými mýty a legendami. Ty pak provázal s historií, fascinujícími detaily a především se zcela unikátním irským pohledem na svět. Legendární hrdina Sláine, ztělesnění „Rohatého boha“ prochází dějinami ve službách bohyně Země - se zlodějským trpaslíkem po boku a se sekerou Mozkohryz v ruce. V každé epoše bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků, za živočišnost „barbarství“, hodnoty pohanství a zachování kontaktu s přírodou..., což je v protikladu s idejemi nastupujícího křesťanství, propagujícího zdrženlivost a odříkání.

To není nic pro Sláina.
   
Sláine je částečně fantasy komiks, částečně historický příběh a tak trochu politické sebevyjádření,“ říká šéfredaktor Crew, Jiří Pavlovský. „Tvůrce Pat Mills je typický Ir. Anarchista s absolutním odporem k autoritám, k Angličanům a k náboženství. Jeho Sláine rozhodně není absolutně kladný hrdina a svět, ve kterém žije, má jinou morálku než náš. Útěk z hořícího domu je považován za zbabělost, stejně jako nošení přilby do boje... a ani nezkoušejte přijít do bitvy jako poslední. Mills se nesnaží dělat hrdinu za každou cenu sympatického a ani s jeho názory a pojetím světa nemusíte vždycky souhlasit – ale o to je to zajímavější. Je to krutý svět, možná i trochu šílený, ale fascinující.“
 
Není divu, že se ze Sláinea stala rychle komiksová legenda. Nejenže jeho příběhy přitahovaly ty nejlepší komiksové malíře (Simon Bisley, Glenn Fabry, Dermot Power, Clint Langley, Greg Staples), ale irský bijec se objevil i v románech a počítačových hrách a po jeho padouších jsou pojmenované heavymetalové kapely. Plánuje se i celovečerní film - v době snímků, jako je 300: Bitva u Thermopyl či seriálů Spartacus, nastal už konečně čas na důstojnou a nezměkčenou adaptaci Sláinea.
   
I když Pat Mills stvořil mnoho dalších legendárních komiksů (především slavnou protiválečnou ságu Charley´s War), pořád patří Sláine k jeho nejzásadnějším titulům a také se k němu stále vrací. U nás není Sláine žádný nováček a z knihy Sláine: Poklady Británie vyšly i některé epizody v úplně prvních ročnících magazínu Crew – ale dlouho čekaly na důstojné vydání. A tady je.
   
ilVe dvou epických příbězích se Sláine dostane do doby Robina Hooda, aby zachránil nové převtělení své věčné lásky Niamh. Ovšem není to Robin Hood, jakého znáte z dnešních vyprávění. Je to další převtělení Rohatého boha.
   
Následně se Sláine přenese do Anglie po pádu krále Artuše. Vyvolenec bohyně musí dát dohromady ztracené poklady Británie a zachránit tak umírajícího krále a s ním i celou zemi. Jenže jak se ukazuje, zástupci temných sil, kteří se snaží přetrhat pouta s tradicemi pohanství, jsou až příliš blízko hrdinům kulatému stolu.
   
Tyhle příběhy jsou něco víc než jen klasické fantasy. Mills tvoří nebo spíš oživuje mýty. A kresba nezůstává pozadu. K ruce je Millsovi jako vždy výkvět kreslířů: Greg Staples, Dermot Power a Clint Langley. S nimi stvořil Pat Mills opravdu mistrovské dílo evropského komiksu. Kombinace mýtů, historie a originálních postojů dává Sláineovi větší sílu než samotná křeč obludnosti, která dělá z irského bojovníka smrtící monstrum.

Knihu Sláine: Poklady Británie vydává Nakladatelství Crew opět ve dvou verzích. Brožovaný výtisk stojí 549 korun a vázaný s přebalem (vycházející pouze v počtu 500 kusů) pak 789 korun. Kniha má 220 stran a je celobarevná.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení