Knižní novinky

Noc dlouhých nožů: Osudový zvrat v hitlerovské éře

1 1 1 1 1 (1 hlas)
vojak

Už sám běžně používaný název tohoto dramatického dění, sevřeného v létě 1934 do několika desítek hodin, je paradoxem: převážná část událostí, včetně hromadných poprav, se totiž odehrála ve dne. 

 

knihaAdolf Hitler a jeho souputníci se tehdy postarali o dějinný unikát. Jediným děsivým úderem nejenže zlikvidovali opozici ve vlastních řadách, ale podle hesla, že vraždit je dovoleno, se postarali i o umlčení každého, kdo tak či onak překážel. Ublížil kdysi v minulosti? Zabít! Mohl by dělat těžkosti v budoucnu? Zabít! Je příliš ctižádostivý? Zabít! Ví toho nebezpečně mnoho? Zabít! Složitá spleť příčin, záměrů a důsledků, ale jednoduché řešení. Prostě zabíjet. Přesně v duchu vyjádření důstojníka Heydrichovy bezpečnostní služby SS Kurta Ilgese: „Víte, co znamená krvavé opojení? Mám pocit, že se smím brodit v krvi.“ Bezcitná podstata nacistického hnutí se tehdy varovným, leč ve světě nedostatečně vyslyšeným způsobem ukázala v plné nahotě.

O autorovi:

Roman Cílek (1937) patří k nejzkušenějším autorům v žánru objevné a tvůrčím způsobem pojaté literatury faktu. Rodák z Českých Budějovic, od školních let žije v Praze. Vydal několik desítek knih nejen literatury faktu, ale i dramaticky laděné beletrie, řada z nich získala významná ocenění, například Cenu Egona Ervína Kische, Cenu Miroslava Ivanova a Cenu Jiřího Marka. Některá jeho díla vyšla také v zahraničí, nebo posloužila jako předloha k fi lmovému zpracování. V současné době se podle Cílkovy knihy (Zabíjela, protože neuměla žít) natáčí film o případu mnohonásobné vražedkyně Olgy Hepnarové. Roman Cílek je spoluzakladatelem a členem vedení dvou spisovatelských organizací: Klubu autorů literatury faktu a České sekce AIEP – mezinárodního sdružení autorů detektivního a dobrodružného žánru.

V posledních letech se Roman Cílek stal kmenovým autorem Nakladatelství Epocha. Výsledkem této oboustranně podnětné spolupráce jsou knihy Mordcentrála X (2004), Krvavá předehra (2004), Každý, kdo unese oštěp… (2009). Autorská dvojice Miloslav Moulis († 2010) a Roman Cílek vytvořila pro Epochu ojedinělé dílo o nacistických koncentračních táborech s názvem Zapomeňte, že jste byli lidmi… (2005), která před nedávnem vyšla již ve druhém vydání (2012). Skoro až osudovou podobu má Cílkův tvůrčí vztah k edici Magnetka. Již v roce 1966 svým dílem Výstřely ve vile Edelweiss (zfilmováno pod názvem Výstřely v Mariánských Lázních – 1969) edici autorsky zahajoval. Poté, kdy v roce 2007 došlo k obnovení této edice spoluprací Nakladatelství Epocha a Pražské vydavatelské společnosti, znovu mu byla svazkem s názvem Agonie (2007) svěřena tato vstupní role. Následovaly pak spoluautorské tituly s Miloslavem Moulisem: 100 hodin, kdy umírala republika (2009) a Útěky z pekla (2010). V témže roce 2010 vyšla v této edici Cílkova kniha Já, Otto Skorzeny…! 

Aktuality

  • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

    Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

    Číst dál...  
  • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

    Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

    Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení