
Cibulka v pyžamu
- Knižní novinky
- Vytvořeno 21. 11. 2012 1:00
- Autor: Redakce

Pravidelní posluchači Toboganu, legendárního pořadu Českého rozhlasu 2 – Praha, dobře vědí, že každou první sobotu v měsíci zpovídá Aleš Cibulka známé osobnosti kulturního i vědeckého světa.
Tucet těchto „velkých“ rozhovorů se dostal do knížky Cibulka v pyžamu. A s ním i tucet veselých příhod, které Aleš zažil se svými kolegy a kamarády. Tyto historky jsou trošku odhalující, proto se k „pyžamu“ velmi dobře hodí. A v závěru čeká čtenáře překvapení – Aleš Cibulka se stane zpovídaným. Režisérka Toboganu a spoluautorka této knihy Yvona Žertová se oblíbeného moderátora vyptala skoro na všechno – a on nic nezamlčel!
Aleš Cibulka (25. 3. 1977)
moderátor, spisovatel, scenárista
Vyrůstal v Chodově u Karlových Varů, vystudoval gymnázium v Sokolově, absolvoval Vyšší odbornou školu hereckou a moderátorskou v Praze. Od dvanácti let vydával vlastní časopis, v patnácti se stal moderátorem karlovarského rádia Diana a od konce roku 1997 provázel přibližně rok Snídani s Novou. Od roku 1998 je věrný veřejnoprávním médiím. Stal se tváří celé řady oblíbených pořadů České televize: Baťoh (2001– 2003), Volejte učiteli (2002– 2003), Experiment (2009–2010), Týtý (2003 a 2004), Dobré ráno s ČT (1998–2006), POKR (2006–2010), Česká hlava (2004–dodnes), Zlatý oříšek (2005–dodnes) a zejména cyklu O češtině (2006–dodnes). Dvakrát byl v kategorii Moderátor nominován na televizní cenu Elsa. V Českém rozhlasu 2 – Praha moderoval pořad Host do domu (2000–2006), od roku 2004je především duší l pořadu Tobogan. Vedle moderátorských aktivit se věnuje herectví – vystupuje s Jiřinou Jiráskovou a Danou Syslovou ve hře Sonáta pro lžíci – a psaní knih. Jmenujme alespoň některé: Nataša Gollová – Život tropí hlouposti (2002, 2008 a 2011), Nataša Gollová – Černobílé vzpomínání (2003, 2011), Zdenka Sulanová – Utajená hvězda (2005), Černobílé idoly i jiní (2011) a Černobílé idoly i jiní 2 (2012) a velmi oblíbené kalendáře, Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky (již pátý) a Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky (již třetí). Jako spoluautor se podílel na několika projektech, z nichž nesmíme vynechat knížky O češtině (2007, 2008, 2010) a knihu k dvacetinám Toboganu – Cibulka na Toboganu (2010).
Yvona Žertová (14. 3. 1956)
režisérka
Po absolvování gymnázia v Praze 3 nastoupila do Československého rozhlasu jako technička. Po několika letech byla přijata na místo technické redaktorky v německé redakci Zahraničního vysílání, kde se potkala se zkušeným pedagogem a režisérem Vladimírem Haladou.
V osmdesátých letech začala spolupracovat se stanicí Praha, kam nastoupila 1. 1. 1990. Od té doby režírovala stovky publicistických a zábavných pořadů, soutěží i drobných dramatizovaných útvarů. Desítky z nich sama napsala.
Režisérkou a dramaturgyní Toboganu je od roku 2004. Ve volném čase píše fejetony, dětské říkanky, je vášnivou čtenářkou a ráda podniká pěší výlety, nejraději do hlubin lesa. Ačkoli ovládá ženské ruční práce, raději fušuje do tzv. mužských. Má dvě dcery a tři vnoučata.
S Alešem Cibulkou napsala v roce 2010 knihu Cibulka na Toboganu.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...