
TITANIC - Nikdo nechtěl uvěřit
- Knižní novinky
- Vytvořeno 4. 4. 2012 2:00
- Autor: Redakce

Za několik týdnů uplyne sto let od okamžiku, kdy se jeden z trojice v té době největších osobních parníků potopil v severním Atlantiku v noci ze 14. na 15. dubna 1912 v důsledku tragické nehody. Po celou tu dobu nenechává jeho osud klidným historiky, spisovatele, autory literatury faktu, ani fantasty a snílky. Bylo napsáno mnoho knih, objevilo se několik filmů a v novinách vyšly tisíce více, či méně seriozních článků. Z přibývajícího a mnohdy milosrdného nánosu času občas vykoukne i fantastická smyšlenka, o které je její autor skálopevně přesvědčen, že právě ona zavinila onu noční tragédii v Atlantiku. Snad nejúsměvnější jsou ty o kletbě faraonů nebo o opačném kormidlování…
Přesto se i dnes dá pečlivým studiem faktů dojít k zajímavým výsledkům, které mnohdy značně převracejí vžitý názor na osud luxusního plovoucího hotelu - a nic víc vlastně ani Titanic nebyl.
Autor svým odborným přístupem boří stereotypy a překonává mýty, kterými je osudná noc opředená a vydává se velmi razantně proti proudu zažitých a po léta s tvrdošíjnou pravidelností publikovaných informací, které se o této tragédii objevují. Před čtenářem se odvíjí podrobný technický popis konstrukce lodě a její chlouby – strojů a ve své době obdivované neuvěřitelně luxusní vybavení interiérů. Neméně důležití však byli i ti, kteří všechnu tu techniku měli obsluhovat a řídit.
A tak se najednou ve světle skutečnosti jeví úplně jinak ona údajná chlouba anglického lodního stavitelství postavená v severoirském Belfastu. Obdobně vyznívá i chování kapitána a posádky během ztroskotání, ale bohužel i ona po léta uctívaná a neuvěřitelně proslavená věta „ženy a děti první“.
Autor pečlivě analyzuje chování prvního palubního důstojníka Murdocha těsně před a také po kolizi s ledovou horou, a výsledkem tohoto snažení je i zjištění, že ten, kdo mu nedal šanci zachránit cestující, nebyl jen led, ale samotná konstrukce lodi a především její chování v krizové situaci. Dopodrobna se zabývá situací před nedělní půlnocí i chováním všech důstojníků v čele s kapitánem, kteří byli zodpovědní za bezpečný převoz cestujících z Evropy do New Yorku. Do kontextu historie lodní přepravy zasazuje i onen tak často probíraný nedostatečný počet záchranných člunů.
O autorovi:
Václav Králíček (1960) se svou poslední knihou o tragédii Titaniku zařazuje mezi autory literatury faktu. Novinář, malíř a grafik se tematice lodní historie věnuje po mnoho let, i když se ponejvíce soustřeďuje na dějiny c. a k. válečného námořnictva.
Je spoluautorem knihy Bůh stál při Anglii (2010) ve které společně s Ivanem Brožem popisují tažení velké Armady v roce 1588. Do této knihy také připravil kresby původních plachetnic, tak jak je zachovaly archivy a také ukázky lodní techniky počátku 17. století.
Napsal knihu apokryfů Čertův tucet (2002) a jeho povídky vyšly v několika sbírkách.
Vytvořil mnoho knižních obálek a stovek ilustrací pro knihy a časopisy.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...