
Sylva Fischerová si nebere servítky. Hrdinové jejích pohádek jsou lidé z masa a kostí, cpou se a bolí je břicha
- Knižní novinky
- Vytvořeno 4. 3. 2012 1:00
- Autor: Redakce

Správná pohádka má mít tři vlastnosti: poezii, moudrost a vtip. A má se líbit jak dětem, tak dospělým. Pohádky Sylvy Fischerové takové jsou. Odehrávají se tu leckdy věci děsivé – je to vůbec pro děti? není to pro děti? –, ale pro dobré to dobře dopadne (kdo je ovšem dobrý?). Svérázný humor a jedinečná fantazie: to jsou hlavní znaky pohádek Egbérie a Olténie.
Vítejte v pestrém pohádkovém světě Sylvy Fischerové. Její vyprávění jsou skutečné vodotrysky jazyka, humoru a fantazie. Prosvištíte s ní po celém světě, ocitnete se mezi knížaty a králi i orientálními vílami. V Japonsku se statečným broskevníčkem Momotaró porazíte podivné žaponské démony, v monackém knížectví se zúčastníte neuvěřitelných žranic a ještě neuvěřitelnějších dietních kúr, v Indii se budete s malým Vívékandou procházet po pralese a třást se před bílým tygrem (i před natvrdlým učitelem), ale i hned za humny v Dolní Terchové si s Romem Dežem vyjdete na cestu s nastrojenou Kostlivou-Smrtkou.
V nové knize nakladatelství Baobab si Sylva Fischerová nebere servítky a své hrdiny popisuje jako lidi z masa a kostí se vším všudy. Její princové, vládcové a ostatní hrdinové nejsou žádní nažehlení romantičtí Kenové a Barbíny, ale lidé, kteří klejí, cpou se, bolí je břicha, bojí se, nechají se zlákat mamonem a vůbec prožívají všechny nástrahy světa jako obyčejní lidé.
Klasické vzdělání dovoluje autorce procházet se po říši fantazie zcela volně a pracovat vědomě se svými literárními prapředky. Její kritická a neustále se vyptávající mysl pracuje na textech dlouho a pečlivě a vytesává z nich jako sochař z kamene, to co potřebuje.
Sylva Fischerová ráda vypráví. Dokáže napsat současný příběh s psychologickou zápletkou, pohádkové vyprávění o dětech – i pro děti –, co bydlí v paneláku, intimní poezii i košatou pohádku z daleké Arábie. Vždy je současná: nevypráví o nějakém „kdysi“, ale o světě „teď a tady“, jak ho žijeme. Zároveň však zůstává odpovědná žánru, který si vybrala: v tomto případě její snoubení současného světa a pohádky nikdy nepřekračuje hranice vkusu. A tak jsou její postavy často tak trochu v údivu nad tím, co jim „pohádkové schopnosti“ v příběhu připravují.
V Egbérii nic není tak, jak jste na to zvyklí. Ale ani se nedá říct, že by tam všecko bylo naopak. V Egbérii je totiž všechno každou chvíli jinak. Ale zase ne úplně jinak. A jindy to vypadá stejně jako předevčírem. Například pět plus pět rovná se v Egbérii šestnáct; ale jindy dvacet jedna. A pozítří třeba mínus osmnáct, jenže to nikdo nedokáže předpovědět.
Sylva Fischerová
* 5.11.1963 v Praze
Básnířka, prozaička, filoložka a filosofka. Vydala sedm básnických sbírek a několik povídkových knih v Čechách i v zahraničí, na Filosofické fakultě UK učí starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii.
Ilustrace Juraj Horváth.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...