
Dvanáct rozhněvaných mužů
- Knižní novinky
- Vytvořeno 16. 5. 2011 20:00
- Autor: Redakce

V proslulém justičním dramatu amerického scenáristy a spisovatele Reginalda Rose má porota jasný úkol: jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obžalován z vraždy svého otce.
V režii Jitky Škápíkové dvanáct porotců ztvárnili: Viktor Preiss
Josef Somr
Jiří Langmajer
Oldřich Vízner
David Novotný
Petr Kostka
Petr Oliva
Michal Pavlata
Jiří Dvořák
Pavel Rímský
Vladimír Javorský
Alexandr Minajev
„Dvanáct rozhněvaných mužů je drama, které je napsáno jako napínavá soudní pitva. Využívá přirozeného dramatizmu sportovního utkání a rafinovaně operuje s rytmem vzrušení a klidu,“ napsali Václav Havel a Jan Grossman v poznámce k českému vydání textu hry v roce 1962. Televizní film Dvanáct rozhněvaných mužů (12 Angry Men) natočil v roce 1957 režisér Sidney Lumet. Dramatický příběh se odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené soudní síni. Dvanáct porotců má jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladíka obviněného z vraždy vlastního otce. Porotci jsou průměrní Američané s obyčejnými zájmy a zaměstnáním.
V průběžném hlasování jedenáct hlasuje za vinu, jenom porotce číslo 8 je proti. Vyslovuje vážné výhrady k průběhu soudního jednání a kritizuje i způsob šetření celého případu. Film se stal světovým evergreenem. Porotce v něm ztvárnili Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Coby, E. G. Marshall, Jack Klugman, Ed Binns, Jack Warden, Henry Fonda, Joseph Sweeney, Ed Begley, Jiří Voskovec a Robert Weber. Příběh je úvahou o možnostech hájit své názory a o zodpovědnosti za vlastní výroky. Film byl v roce 1957 nominován na Oscara.
O rok později vznikla podle filmového scénáře divadelní hra, jejímž autorem je Reginald Rose. Předloha se dočkala několika dalších zpracování, v roce 1997 vznikl americký film režiséra Williama Friedkina a v roce 2007 natočil režisér Nikita Michalkov verzi, která se odehrává ve válkou zničené Čečně. Dvanáct porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další porotci reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Snímek byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...