On the Road, Jack Kerouac a beatnici
- Dějiny literatury
- Vytvořeno 23. 10. 2009 2:00
- Autor: Petra Šmejdová
Beat generation šla proti tehdejšímu literárnímu proudu a svými neskutečnými výpověďmi šokovala hlavně tradičně založenou měšťanskou veřejnost Spojených států. Mladíci se bouřili proti typickým životním hodnotám těchto spořádaných Američanů. Básnické sbírky nebo románové prózy se týkaly především jejich neuspořádaného života plného dobrodružství, alkoholu, drog a sexu. Hlavním motivem těchto děl bylo tuláctví ve všech svých formách, cestování od východu na západ a zpět. Kromě Kerouaca k beatnikům patřil především básník Allen Ginsberg, Gregory Corso, Gary Snyder a prozaik John Clellon Holmes, v jehož díle z 50. let se poprvé pojem beat generation objevil.
Román Na cestě bývá často označován za manifest celé generace těchto autorů. Kerouac se jím v roce 1957 dostal do širšího povědomí amerických čtenářů, ačkoli nešlo o jeho první dílo. Román se vyznačuje autobiografickými prvky a odborníci v něm rozpoznali i autentické postavy jeho výše zmíněných přátel. Autor díky této knize do literatury vnesl nový pojem a tím bylo spontánní psaní. Za jeho pomoci totiž během několika málo týdnů román Na cestě dopsal. Bez přestávky tvořil na roli papíru, na kterou psal všechno, co ho zrovna napadlo. Text nečlenil na kapitoly ani odstavce, neužíval interpunkci. Chtěl se s čtenářem podělit o své úplné zážitky z cest, které byly popisovány skutečně a čtivě. Knihou Na cestě si tak získal přízeň celých generací čtenářů, kteří jsou Kerouacovi věrni dodnes.
„Poprvý jsem se setkal s Deanem krátce potom, co jsem se rozešel se svou ženou. Zrovna jsem se vylízal z docela vážný nemoci, o který se nehodlám blíže rozepisovat – snad jen to, že byla tak trochu následkem nechutně únavného rozvodu a následnýho pocitu, že všechno umřelo. S příchodem Deana Moriartyho začalo období mýho života, který by se dalo nazvat životem na cestě.“
On the Road - Na cestě nebo chcete-li Na silnici. Jeho hlavním hrdinou je mladý začínající spisovatel Sal Paradise (Smutný Ráj), který s přítelem Deanem Moriartym cestuje po Severní Americe. Z cesty do Denveru, Friska, San Franciska nebo New Jersey se časem stane ta nejdelší cesta. A to do Mexika. Chlapci mluví hovorovým jazykem s patřičnými vlivy New Yorku. Text se neobejde ani bez slangu a vulgarismů, bez kterých by to ale nebylo ono.
Ačkoli v knize Sal často hovoří o sobě, nejvíce prostoru věnuje Deanovi. Tím je v jednu chvíli bezmezně nadšen, překvapen a potom i zklamán a opět nadšen. Přitom Dean Moriarty je ještě mladší než samotný Sal, kterému bylo v době cesty kolem devatenácti. Kluci se chvíli kodrcají autobusem nebo vlastním autem, ale nejčastěji samozřejmě cestují stopem. S pár dolary v kapse a baťohem na zádech se vydají napříč Amerikou jen proto, aby mohli navštívit své přátele na západním pobřeží. Cestou potkávají spoustu pozoruhodných existencí, štědrých lidí i otravných policistů, kteří je zdržují v cestě. Před každou výpravou si musí Sal, Dean, Tim i ostatní půjčit peníze od příbuzných, aby mohli vůbec někam vyrazit. V cíli si na svou další existenci musí opět půjčit od pohostinných kamarádů, kteří s vrácením peněz už předem nepočítají. Tak fungovalo neucelené společenství mladíků, kteří dlouho nevydrželi na jednom místě a už vůbec ne doma. Cestovali, stopovali a řídili společně i zvlášť a jejich osudy zachycuje právě román Na cestě.
Chápu, že si někteří čtenáři položí otázku, co je na knize o neustálém cestování tak zajímavého. Jenže dílo Na cestě vzniklo více než před padesáti lety a ve své době vzbudilo svým tématem i pojetím velké rozhořčení široké veřejnosti. Na druhou stranu ani dnešní společnost není zvyklá na podobný styl života. Jedinci beatnického typu mezi námi samozřejmě existují, ale spousta z nás je zvyklá na své pohodlí a životní jistoty. Každý alespoň někdy touží po podobné volnosti a svobodě, se kterou si dovedli Sal a Dean svůj život užít. Proto si myslím, že román Na cestě je i v dnešní době víc než aktuální a má co říct i dalším generacím.
Zdroj ukázky: Kerouac J. Na cestě, Argo, Praha, 2005.
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...