Čtenářský deník

Arthur Hailey – Hotel

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hotel 100x100
Arthur Hailey je autorem profesních a katastrofických románů s napínavým dějem a je také považován za zakladatele již zmiňovaného profesního žánru. Než se pustil do psaní jakékoliv knihy, velmi důkladně sbíral veškeré dostupné materiály, aby mu neunikl sebemenší detail. Nejinak tomu bylo i u autorova čtvrtého díla Hotel, kdy prostudoval 27 knih o hotelovém průmyslu. Příběh románu vydaného v New Yorku roku 1965 je shrnut do jediného pracovního týdne, den po dni, od pondělního večera do pátku. Arthur Hailey nás zavede do jednoho z posledních nezávislých hotelů v New Orleansu – do St. Gregoryho.
Pozdní večer pondělního dne se zcela odlišoval od jiných večerů, neboť se událo několik nepříjemných situací najednou. Pravidelný host St. Gregoryho, bronchitidou onemocněný Albert Wells, málem zemřel v nevyhovujícím pokoji. Naštěstí se mezi ostatními návštěvníky našel lékař, který nešťastníka od smrti odvrátil. Další péči panu Wellsovi zajistí osobní tajemnice ředitele hotelu Kristina Francisová. Mezi ní a A. W. začíná touto chvílí vznikat vřelé a upřímné přátelství.
Téhož večera jsou hotelové stěny pokoje v jedenáctém patře svědky pokusu o znásilnění slečny Marshy Preyscottové. Před mladíky z dobrých rodin ji uchrání černošský chlapec Royce, jenž je osobním číšníkem Warena Trenta, ředitele a také majitele St. Gregoryho. O dívku se postará zástupce ředitele Petr McDermott, kterého provází ne příliš veselá minulost (jako nadějný talent v oboru hotelnictví byl přistižen s jednou ženou z hostů, navíc vdanou). Ten se také odhodlaně pouští do vyšetřování celé záležitosti, za což mu je slečna Preyscottová natolik vděčná, že jej pozve na večeři o dva dny později. Později se ukáže, že vedoucí služby Herbie Chandler si dohazováním děvčat přivydělal nemalé peníze. Jeho odhalení je jen zrnkem v moři zaměstnanců, kteří svého zaměstnavatele okrádají všemožnými způsoby.
Do třetice všech pondělních potíží se pozornosti dožaduje vévodkyně s vévodou z Croydonu, aby byla napravena údajná urážka vévody číšníkem. Snaží se tak získat alibi, že byli po celý večer prvního dne v týdnu ve svém apartmá, neboť vévoda způsobil autonehodu, při níž zemřela žena s dcerkou. Pro utajení této skutečnosti je vévodkyně odhodlaná udělat cokoliv…

***
hotelÚterý přináší St. Gregorymu velkou událost. Přijíždí hotelový magnát Curtis O’Keefe se svou společnicí Dodo, aby nabídl W. T. (těmito iniciály Hailey ředitele až na výjimky prezentuje v celém díle) odkoupení hotelu, kterému v nejbližších dnech končí hypotéka. W. T. však odmítá, přestože ví, že pokud nenajde jinou alternativu, nebude mít na výběr. O’Keefe stanovuje lhůtu na rozmyšlenou do čtvrtečního odpoledne. Ve stejný den, kdy se v St. Gregorym ubytovává majitel jednoho z největších hotelových řetězců, získává zde pokoj také právě propuštěný profesionální zlodějíček Julius Milne, přezdívaný „Keycase“. Různými způsoby se mu již podařilo získat několik hotelových klíčů k pokojům nepozorných majitelů. Největší zálusk ale „Keycase“ má na šperky vévodkyně z Croydonu. Ta se mezitím dohaduje s hlavním hotelovým detektivem Ogilviem, který odhalil její a vévodovo děsivé tajemství. Nakonec je uplacen a za další ujednanou částku slibuje, že poškozené vozidlo, jež je důkazem, odveze daleko za hranice New Orleans, konkrétně do Chicaga.

***
Uprostřed týdne se v St. Gregorym koná očekávaný sjezd dentistů. Bohužel je poznamenán odmítnutím ubytovat velmi váženého dentistu černé pleti. Jeho přítel, doktor Ingram, je rozhodnut bojovat za toto nehorázné bezpráví a hrozí, že celý sjezd bude rozpuštěn. Za zavřenými dveřmi se koná rychle uskutečněná porada zubařského sněmu. Její výsledek je jednoznačný – nemá smysl tak velké společenství přesouvat do jiného hotelu, který může být navíc obsazen. Dr. Ingram tedy rozhořčen odchází sám se svým přítelem.
Petr McDermott je středeční večer hostem Marshy Preyscottové, čímž pokazí vzájemné sblížení s Kristinou. Když se vrací druhý den kolem jedné hodiny ranní do St. Gregoryho, je svědkem odjezdu černého jaguáru Croydonových. Za volantem sedí Ogilvie.
W. T. vkládá do čtvrtého pracovního dne velké naděje. Syndikát Bratrstva Tovaryšů je ochoten hotel odkoupit. Dohoda je však o chvíli později syndikátem zrušena z důvodu medializace faux pas se sjezdem dentistů, což je pro „Tovaryše“ nepřijatelné. Zdá se, že hotel padne do rukou Curtise O’Keefa a bude stržen, aby na jeho místě vyrostla budova nová, nic nemající společného s tou původní.

***
Páteční den se ze začátku vyvíjí velmi slibně, ale tato pohoda je přervána obrovskou tragédií. Curtis O’Keefe se připravuje k odjezdu s nepořízenou, neboť hotel Waren Trent odprodal majiteli zlatého dolu, jímž je překvapivě nemajetně vyhlížející Albert Wells. Předchozího dne také došlo k dopadení Ogilvieho, který neváhal a Croydonovy udal. Ti se sice bránili, ale na základě dalších důkazů byl vévoda přece jen obviněn. Petr McDermott, nový vicepresident hotelu, při páteční snídani u slečny Marshy dívce upřímně říká, že mezi nimi žádný vztah nikdy nebyl a ani nebude. Jeho srdce patří Kristině Francisové.
K již zmíněné tragédii dochází v poledne, kdy se z osmého patra zřítí výtah plný lidí. Mezi mrtvými je i vévoda z Croydonu. Těžce zraněná je Dodo, kterou měla nahradit jiná společnice. Když ji zraněnou O’Keefe vidí, uvědomuje si, že ji miluje, a později se s ní také ožení. Bez jediného škrábnutí nehodu přežije „Keycase“ Milne. Uniká policii a slibuje si poctivou budoucnost.

Celý příběh poukazuje na nepružné a „staromódní“ vedení Warena Trenta, který odmítá jakoukoliv modernizaci, ačkoliv ji hotel St. Gregory potřebuje pro své přežití. Svým zaměstnancům W. T. slepě důvěřuje, a přestože mu Petr McDermott opakuje, že jej okrádají, nechce tomu uvěřit. Když se o této skutečnosti přesvědčí na vlastní oči, je velmi zdrcen. Nesmím také zapomenout, že kromě výše zmíněných postav se setkáváme se zaměstnanci na všech postech – od zástupce ředitele, přes hlavního detektiva až po spalovače odpadků.

Román patří k velmi podařeným, čtení je poutavé a já jej mohu velmi ráda doporučit.

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení