
Anita Amirrezvani – Krev květů
- Čtenářský deník
- Vytvořeno 29. 6. 2009 1:00
- Autor: Hana Moualla

Každý ručně vytvořený koberec je jedinečný, umístění uzlíků i barvy mají svoje pravidla a význam, obsahuje prožitky lidských bytostí v prostoru a čase.
„Kdysi žila dívka, jež dokázala vyrábět nádherné vlněné koberce provoněné výtažkem z oranžových světlic a granátových jablek…“

„Ó dívko z hor mezi květy, s vlasy jako hedvábí a s tulipány ve tvářích , dál už neposlouchej ptačí zpěv, neboť hezký mladý pastýř přišel zpívat tvému srdci.“
Matka s dcerou přistupují na toto manželství „za úplatu“, nemají peníze, postavení, rozhodují se tak, aby se mohly postarat samy o sebe. Přátelství s Nahíd se zkazí v okamžiku, kdy jí rodiče vyberou za manžela Ferejdúna. Nahíd netuší nic o kamarádčině sigheh sňatku. Dívka sbírá další zkušenosti s výrobou vlastních koberců a také s obchodováním s nimi. Poté, co dívka pošle dopis, kterým sigheh ruší, a zfalšuje strýcův podpis a toto se prozradí, ztrácí i strýcovu podporu a musí i s matkou odejít ze strýcova domu. Souběžně totiž toto zrušení způsobilo i strýcově dílně ztráty v podobě zrušených zakázek od známých rodiny Nahíd a Ferejdúna. Dívka posílá kamarádce omluvný dopis a vysvětluje okolnosti tohoto sňatku. Mezitím se ale matka s dcerou musí o sebe postarat, bydlí v chudinské čtvrti a snaží se přežít s málem. Dívčina matka onemocní. Aby se matka uzdravila, žebrá dívka o peníze na ulici. Nakonec sebere odvahu a jde prosit strýce o výpomoc. Protože Gostaháma tlačí svědomí, věnuje dívce peníze o novou šanci – bude pro něj zhotovovat koberce. Dívka tak postupně najímá více a více žen, které díky ní získávají obživu, a později zakládá velkou výrobnu koberců. Je sama, bez manžela, ale s vlastní úspěšnou firmou…
Zajímavostí románu je historická a kulturní propracovanost, zakomponování perských básní a starých blízkovýchodních příběhů (např. Layla a Majnun).
Osobně jsou mým favoritem koberce z oblasti Tebriz s jemnými květinovými vzory.
„Nejdřív byl a potom nebyl. Dřív než Bůh nebyl nikdo…“
Zdroj citací:
AMIRREZVANI, Anita. Krev květů. Bratislava: NOXI, 2008. ISBN 978-80-89179-71-8.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...