
Ladislav Fuks - Obraz Martina Blaskowitze
- Čtenářský deník
- Vytvořeno 5. 1. 2011 1:00
- Autor: Martin Dolejský

Novela jednoho z nejlépe hodnocených českých autorů, Ladislava Fukse, s názvem Obraz Martina Blaskowitze (1985) poodkrývá čtenářům otázku viny a neviny. Díky tomu, že je celý příběh zahalen do tajemného hávu, je čtenář napnut až do konce.
Už od začátku ovšem víme, že se „něco“ musí stát. Vypravěč příběhu, o kterém autor knihy neprozradil takřka nic (až postupem času se dozvíme jeho jméno a část jeho minulosti), si na svoji chatu pozval Daniela Potockého. Kdo je onen Daniel Potocký? Je to spisovatel sentimentálních románů, který je na úvodních stranách knihy popisován jako člověk prostoduchý a hloupý.
Po počátečním uvítání zavede vypravěč Daniela do podkrovního pokoje své chaty, kde spolu popíjejí víno. Je tu však několik zvláštností. Na malém stolku v podkrovní místnosti je položená pistole. Tu tam připravil a papíry zakryl právě náš vypravěč. Od začátku je čtenáři opakováno, že ji hodlá použít. Nevíme ale proč.
Vypravěč během popíjení vína Danielovi svěřuje svůj příběh. Jedná se o příběh pěti přátel – Prokopa, Jendy, Michala (vypravěče příběhu), Martina a Romualda. Martin a Romuald Blaskowitzovi jsou Němci. To však na přátelství nic nemění. Po vyhlášení druhé světové války se však parta rozpadá. Prokop se odmítá kamarádit s Němci a rodina Blaskowitzů se nakonec stěhuje do Lipska.
Tajemné setkání na chatě směřuje k tomu, že Daniel Potocký má být z něčeho obžalován a později snad i odsouzen (proto ta zbraň). Z hlupáka se ale stává poslušný a vnímavý posluchač. V závěru příběhu, který líčí válečné útrapy a rozdělení přátel, dokonce klade mnoho otázek, které ani sám vypravěč nečeká.
Daniel Potocký dokonce činí jakési pokání a přiznává, že není dobrým autorem a s životem není spokojen. Vypravěč ho navíc obviňuje ze spoluúčasti na kolaboraci, ale Daniel Potocký se hájí. Nakonec promlouvá Martin Blaskowitz (zemřel při bombardování Drážďan v roce 1945) a prosí svého přítele Michala, aby Potockému odpustil. Tak se také stane a následující den Potocký odjíždí do Prahy. Vyslechnul příběh o rozděleném přátelství a útrapách války, učinil zpověď a projevil veliký zájem při vyprávění příběhu. A možná právě o tom kniha je. O odpuštění. Vražda nic nevyřeší, neboť člověk nemá právo soudit druhé.
Novela Ladislava Fukse Obraz Martina Blaskowitze je pozoruhodným dílem, které nás celou dobu udržuje v napětí. Ať už k tomu přispívají časté odbočky ve vyprávění nebo pistole přikrytá popsanými papíry. Toto skvostné dílo rozhodně stojí za přečtení.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře