
Audioknihy: Nina Špitálníková – Svědectví o životě v KLDR
- Vytvořeno 27. 2. 2022 1:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Korejská lidově demokratická republika je v dnešní době jen těžko pochopitelným zjevem. Izolovaný stát v mnohém připomínající komunistické Československo je učebnicovým příkladem totality, o jaké se patrně nesnilo ani Georgi Orwellovi. Napadlo vás ale někdy, jak se v zemi obehnané ostnatým drátem vlastně žije? Chcete-li o tomto tématu zjistit více, můžete si poslechnout rozhovory s „běžnými“ Severokorejci, jež vedla Nina Špitálníková a do zvukové podoby je převedlo nakladatelství OneHotBook v knize Svědectví o životě v KLDR.
Počin Niny Špitálníkové je v mnoha ohledech výjimečný a nepřekvapí, že její kniha patřila v minulém roce k těm nejčtenějším u nás a získala cenu Magnesia Litera za publicistiku. Svědectví o životě v KLDR obsahuje sedm rozhovorů s Korejkami a Korejci, jimž se podařilo uprchnout z KLDR a kteří byli ochotní se o své, často velmi bolestné, zážitky podělit. Navíc všichni, jakkoliv jsou jejich zkušenosti odlišné, ukazují tvář režimu, v němž si každý musí myslet to, co diktuje strana, z jiného úhlu. Těžko říci, zda pro vás bude zajímavější příběh učitelky, která se podílela na ideologickém „zpracovávání“ dětí, těžce raněného převaděče, jenž pomáhal zoufalým lidem prchat ze své vlasti, či důchodkyně, jež zažila vznik totality a kultu osobnosti Kim Il-sõnga (u nás známějšího jako Kim Ir-sena), který jí dlouhá léta nahrazoval Boha a na nějž nedá dopustit ani poté, co prohlédla lži, v nichž žila.
Jednotlivé rozhovory vede Nina Špitálníková s citem, jakkoliv se nebojí položit i nepříjemnou – ale o to zajímavější – otázku. Dotazovaným dává co nejvíce prostoru a nejednou projeví značnou dávku empatie, zatímco v nich jitří často velmi bolestivé vzpomínky. Přestože ani jeden z respondentů nežil v severokorejských koncentračních táborech, bohatě stačí poslouchat o zacházení s dětmi z nejnižší kasty (ano, v Korei mají kastovní systém – takzvaný songbun), zkušenostech žen z vojny (vojnu pro ženy mají též) či zastrašujících popravách, aby si člověk z demokratické země pomyslel, jak je něco takového v 21. století možné.
Audioknihou provází osm interpretů. Tazatelkou je sama Nina Špitálníková a její necvičený hlas v porovnání se sedmi profesionály může na mnohé posluchače zpočátku působit rušivě. Během poslechu si na něj není obtížné zvyknout a naopak posiluje pocit autenticity, jenž z nahrávky čiší. Rolí uprchlých Korejců se ujali Milena Steinmasslová, Gustav Hašek, Vladimír Javorský, Eliška Zbranková, Kristýna Podzimková, Alexej Pyško a Johanna Tesařová. Jako si každý čtenář najde v knize příběh, jenž na něj zapůsobí více než jiné, obdobně ocení i výkony jednotlivých protagonistů. Všichni svým hlasem zachytili přesně ty emoce, jež vyžaduje text. Ať už hovoří s nostalgií, brání vlastní konání, nevzrušeně popisují, jak si v zemi, kde lidé umírají hlady, užívají příslušníci politických elit, či si během vyprávění uvědomí něco strašného, co jim do té doby nedocházelo, nepůsobí to nikdy, jako by za mikrofonem seděl středoevropan, jehož se takové počínání nijak nedotýká.
Vynikající práci vydavatelství ještě podtrhují písně, jež od sebe jednotlivá interview oddělují. Našinec sice neporozumí slovům, ale budovatelské písně či popík jako z osmdesátek pozná i bez znalosti korejštiny a zážitek z poslechu ještě umocní.
Sedm rozhovorů, které Nina Špitálníková do své knihy vybrala, vytváří plastický obraz života v dnešní „nejtotalitnější zemi“ a s ním přibližují mnohé jeho aspekty. Zajímá-li vás běžné konání lidí z chudých vrstev i elit Severní Korei, působení korejské propagandy, pronikání kultury z okolních zemí do tuhé bubliny vytvořené tmářským režimem, či jen to, co musíte udělat pro získání řidičáku v KLDR, Svědectví o životě v KLDR vám v necelých šesti hodinách poslechu toto i mnohé další nabídne. Kromě zájmu a silných emocí ve vás s velkou pravděpodobností vyvolá i pocit vděčnosti, že jste se narodili zrovna tam, kde jste se narodili. Mnozí – v Korejské lidově-demokratické republice jich je podle všeho kolem dvaceti pěti milionů (ano, i počet obyvatel tamní vláda tají) – takové štěstí neměli a o to jsou jejich příběhy pro našince poutavější a nutí k zamyšlení. Ve formě skvěle nahrané a namluvené audioknihy jsou příležitostí poznat svět z té stinnější stránky, již není radno nechat si utéct.
Název knihy: Svědectví o životě v KLDR
Autor: Nina Špitálníková
Překlad:
Interpreti: Nina Špitálníková, Milena Steinmasslová, Gustav Hašek, Vladimír Javorský, Eliška Zbranková, Kristýna Podzimková, Alexej Pyško, Johanna Tesařová
Nakladatelství: OneHotBook
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Délka nahrávky: 5 hodin 55 minut
ISBN:
Ediční řada:
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...