
Audioknihy: Bernard Cornwell – Poslední království
- Vytvořeno 17. 4. 2021 0:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Dějiny Velké Británie 9. století jsou plné příběhů o odvaze, drancování i bojích za svobodu. Je to doba, v níž žil jediný panovník anglických dějin, jenž si vysloužil přízvisko Veliký. Nedávno tuto epochu zpopularizovaly dva seriály – Vikingové z produkce History Channel a Poslední království od BBC. Předlohou druhého zmíněného je kniha britského autora Bernarda Cornwella nazvaná též Poslední království. Jako audioknihu si ji můžete poslechnout díky nakladatelství OneHotBook.
Hrdinu knihy – Uthreda z Bebbanburgu – poznáváme jako malého chlapce v době, kdy ještě Uthredem ani není. Toto jméno, nápadně připomínající otce krále Artuše, totiž v jeho rodu nese nejstarší syn a hlavní hrdina je až druhorozený. Osud v podobě skandinávských nájezdníků tomu však chce jinak a hochův život se od základů změní. Jak jste asi poznali, Poslední království je klasickým historickým románem o dospívání chlapce v muže, dokonce válečníka. Uthreda sledujeme od jeho osmi do dvaceti let. Za tu dobu žije mezi Dány i Anglosasy a je svědkem událostí, jež se zapsaly do dějin Velké Británie krvavě rudým i zlatým písmem.
Uthred je možná hrdinou bez bázně, rozhodně ne však hany. Svojí mentalitou se blíží tomu, jak nejspíše lidé v 9. století přemýšleli, takže nám jeho počínání nemusí být vždy po chuti. I mezi křesťany si udržuje svoji víru v bohy seveřanů, lže, když je to pro něj výhodné, nectí většinu autorit, především ty církevní, zabíjí Dány i Angličany a spí se svou dle dnešních měřítek zdaleka ne zletilou kamarádkou. Také přebíhá, či je unášen, z jednoho tábora do druhého, než si ujasní, kým hodlá být.
Román v audio podobě trvá patnáct hodin a za tu dobu Uthred potká desítky postav. Bernardu Cornwellovi se podařilo všechny charaktery vykreslit v pestrých barvách a nikdo nepůsobí jako plochá výplň děje. Navzdory jejich množství je snadné zapamatovat si, kdo je kým, a to i ve chvílích, kdy se na scéně objeví muži podobného jména.
Příběh plný dobrodružství, bojů i intrik dokládá, proč toto období, kromě jiných, inspirovalo George R. R. Martina při psaní jeho proslavené ságy Píseň ledu a ohně, známější pod názvem prvního dílu Hra o trůny. Poslední království není ke svým postavám zdaleka tak kruté, avšak Anglie v době, kdy se u nás rozprostírala Velká Morava, nebyla zrovna přívětivým místem a o bitvy, nájezdy a plenění v ní nebylo nouze. Bernard Cornwell toho využívá a v jeho příběhu nenajdete nudné pasáže ani ve chvílích, kdy si zrovna chlapci hrají nebo Dáni rokují s anglickými králi o dalším příměří, které, jak už to tak bývalo, dlouho nevydrží.
Kniha není přesnou rekonstrukcí dějin, jak sám autor sympaticky přiznává na jejím konci. Podle jeho vlastních slov se však věrně držel velké většiny známých faktů, ačkoliv někteří z jeho hrdinů, v čele s Uthredem, jsou výtvorem jeho představivosti. Život v této epoše i mentalitu tehdejších lidí, co mohu soudit, zaznamenává věrně a vyhýbá se často omílaným, byť nejednou vyvráceným klišé. Dánové se tak nenazývají Vikingové, dokonce Cornwell Uthredovými ústy vysvětluje, co pojem „Viking“ vlastně znamenal. A kdo se bojí rohatých přileb, toho mohu uklidnit, že se s nimi nepotká.
Vypravěčem knihy je Vasil Fridrich, který se osvědčil ve více než desítce jiných titulů od OneHotBook. Při četbě nevyužívá příliš výrazný hlasový projev a nechává působit samotný příběh, než aby se jej snažil trumfnout svým přednesem. V žádném případě však nehovoří unyle a ději dává potřebný náboj. Obdobně je na tom i hudba doprovázející dějovou linku. Pečlivost, s jakou ke knize nakladatelství OneHotBook přistoupilo, dokládají i potisky CD, nápaditě v podobě tehdejších okrouhlých štítů. A o štítové hradbě se v Posledním království nemálo dozvíte.
Milovníci drsných příběhů na pozadí historických událostí nebudou poslechu Posledního království litovat. Dostanou podmanivé vyprávění, kupu dějinných zajímavostí i sympatické nečernobílé hrdiny. Navzdory svému názvu je Poslední království jen prvním dílem historické ságy, z níž nakladatelství BB/art vydalo už dvanáct dílů. Druhý – Bledý jezdec – v OneHotBook již připravují. Uthred z Bebbanburgu tak v češtině zdaleka neřekl poslední slovo.
Název knihy: Poslední království
Autor: Bernard Cornwell
Překlad: Jana Svobodová
Interpret: Vasil Fridrich
Nakladatelství: OneHotBook
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Délka nahrávky: 15 hodin 4 minuty
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...