Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Hriech náš každodenný

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

V současné době vycházejí audioknihy podle předloh Dominika Dána ve stejný den jako kniha. Nebývalo tomu tak vždy, je tedy co dohánět. Proto si můžeme zakoupit novou nahrávku starší Dánovy knihy Hriech náš každodenný.


knihaJedná se o případ smrti třináctiletého hocha, který byl před smrtí mučen. Jeho matka, jež se setkala s liknavostí policistů, se postarala o velkou pozornost médií, proto je oddělení vražd, na němž pracuje Richard Krauz, pod obrovským tlakem. Kvůli časovému posunu mezi vydáním knihy a audioknihy se posluchač vrací do doby před více než deseti lety, ale na celkovém vyznění textu je poznat, že Dominik Dán psal o čerstvém případu, který ho velmi zasáhl.

V této audioknize se ještě setkáme s plnou sestavou, dá se říct, že je oddělení v té nejlepší formě. Petra Pergnerová je sice začátečnicí, ale velmi nadějnou. Jen detektiv Hanzel tráví většinu času u nemocničního lože své manželky, která má velmi vážné problémy se srdcem a čeká na transplantaci. Dominik Dán tak zdůrazňuje, jakou loajálnost zachovávají policisté vůči sobě a v některých případech i vůči nižšímu velení. Naopak vůči tomu vyššímu má autor určité výhrady, zejména z důvodů politických ambicí či spojení s podsvětím. Víc se o těchto fenoménech dočteme v jiných knihách, ale i v této se autor neopomene alespoň zmínit.

Vyprávění se skládá ze dvou základních linií, jedné přímé a druhé retrospektivní, které se k sobě přibližují, aby posluchač měl co nejlepší představu o tom, jaký zločin byl spáchán, jak byl proveden a jakým způsobem ho detektivové vyšetřují. Samozřejmě, že v průběhu práce narážejí i na jiné prohřešky zdánlivě poctivých občanů, jako jsou kokainové orgie nudících se paniček bohatých mužů. Tentokrát se na ně autor však dívá shovívavě, s pochopením, že na vině jsou z velké části jejich manželé.

Ale i přes občasné krátké odbočky, například spory mezi Krauzem a jeho ženou Sylvií kvůli času, který manžel tráví v práci, nebo objevení Chosého dcery, se autor velmi důsledně věnuje případu mrtvého Petra Mikuše. Linii vyšetřování vede autor tak, že teprve ke konci posluchač pochopí, kdo je vinen. Jak naznačuje název audioknihy a jak autor prozradí hned ze začátku, týká se případ zneužívání mládeže kněžími a církevními hodnostáři. Jde o problém, který byl v době vydání románu velmi palčivý, eskalovaly diskuze v médiích, protože se řešilo, že zneužívání tají všechny stupně církve, dokonce i Vatikán za pontifikátu Benedikta XVI.

Audioknihu načetl Martin Mňahončák, opět velmi suverénním způsobem. Zdá se dokonce, že se ve své roli „dvorního“ interpreta detektivek Dominika Dána cítí stále jistější a dovoluje víc rozlišovat jednotlivé party, aniž by to působilo jakkoliv rušivě. Nakladatelství Publixing, které produkuje nahrávky knih oblíbeného slovenského autora, má v zásobě ještě dost materiálu, a to i v případě, že by nějakou dobu Dán nic nenapsal. Ovšem to je málo pravděpodobné, protože Dominik Dán patří mezi velmi plodné spisovatele, kteří si dlouhodobě udržují velmi vysokou úroveň. A tak milovníci slovenské detektivky budou mít o zábavu postaráno v papírové formě i v té audio.
 
Název: Hriech náš každodenný
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Délka: 11:28 h
Jazyk: Slovensky
Vydavatel: Publixing
Rok vydání: 2020
Série: Deník dobrého detektiva #7

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení