Audioknihy

Audioknihy: Juraj Červenák – Dabiol v zrkadle

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Juraj Červenák své čtenáře a posluchače opět zavedl hluboko do historie, do doby, kdy českým zemím vládl císař Rudolf II. Zatímco minule se příběh odehrával přímo v Praze, v knize stejně jako v audioknize Diabol v zrkadle se přeneseme do Vídně.Opět se setkáme s vyšetřovateli ve službách císařova bratra Matyáše Habsburského – s kapitánem Steinem, notářem Barbaričem a kaprálem Jarošem. V minulé knize Krv prvorozených (recenze zde) už autor naznačuje vypjaté vztahy mezi katolíky a protestanty, jako kdyby si chystal půdu pro další rozvinutí této problematiky. A skutečně, kniha začíná pokusem o atentát na vévodu Matyáše, z něhož jsou okamžitě obviněni protestanti. Skutečnost, že Barbarič je evangelík, vnáší do děje patřičné napětí a jistou mravní linku, Barbarič se musí vyrovnat s pocity, pramenící z jeho víry, ale hlavně s otázkou, na čí straně leží větší vina.

Autor umně do děje vkomponovává skutečné historické postavy, mimo samotného vévody Matyáše oživil i vídeňského biskupa Melchiora Klesla, který byl sám o sobě velmi zajímavou a rozporuplnou osobností. Původem byl protestant, konvertoval ke katolicizmu a pak strmě stoupal po církevním žebříčku. Byl tvrdým zastáncem protireformace a v jeho pojetí šlo o velmi krvavý proces. Klesl nejprve brání Steinovi a Barbaričovi, aby se pustili do vyšetřování atentátu na vévodu, samozřejmě marně.

Případ je poměrně složitý s mnoha zvraty. V určitém okamžiku má čtenář dojem, že se autor inspiroval třemi mušketýry, zejména když se na scéně objeví půvabná Marie Markéta ze Štemberka, která je označována za biskupovu špionku, někdy i milenku. Tento dojem však brzy odezní, protože charakteristiky obou postav se odvíjejí úplně jiným směrem, než je kardinál Richelieu a milady de Winter. V knize Krv prvorozených nakonec všichni táhnou za jeden provaz, až je to trochu podezřelé, ale autor zřejmě nechtěl komplikovat už tak složitý děj dalšími zádrhely, které by ho spíše jen retardovaly.Stejně jako v předchozích příbězích je sice historická linka přesvědčivá, ale není podstatná. Autor dává důraz na detektivní linii, a i když do svých románů přidává notnou dávku akce, nejde o samoúčelné boje plné krve a vyhřezlých vnitřností. Metodou Červenákových hrdinů je kombinování a trpělivá práce při sledování stop. Nad detektivkou sice stále visí chmurný náznak útrpných výslechů, reprezentovaná Jarošovou postavou, ale jeho nástroje se k akci dostávají velmi zřídka, někdy dokonce stačí pouze hrozba.

Audiokniha románu z roku 2017 vznikla teprve nyní, Červenákovy historické detektivky mají větší zpoždění při natáčení než třeba knihy Dominika Dána. Jako interpret se etabloval Marek Geišberg, který si našel pro načtení svůj originální styl a ten drží od prvního dílu. Série Kapitán Stein a notár Barbarič v současné době obsahuje ještě tři díly, takže nakladatelství Publixing má před sebou ještě dost práce.

Název: Dabiol v zrkadle
Autor: Juraj Červenák 
Interpret: Marek Geišberg 
Délka: 10:18 h
Jazyk: Slovensky
Vydavatel: Publixing
Série: Kapitán Stein a notár Barbarič #4

 

Komentáře   

 
Monika
0 Odp.: Peklo protireformaceMonika 2021-01-19 10:27
To si určitě ráda poslechnu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení