
Audioknihy: Michio Kaku – Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami
- Vytvořeno 30. 10. 2020 1:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Astrofyzika patří mezi vědní obory, jež na jednu stranu fascinují svými poznatky, na druhou jen svojí majestátností odradí mnohé neználky, vyděšené spoustou technických termínů a složitými matematickými výpočty. Kniha Budoucnost lidstva mající podtitul Náš úděl mezi hvězdami však nabízí tyto úžasné vědomosti v podobě stravitelné i pro laiky. Její autor Michio Kaku – americký astrofyzik s japonskými kořeny – však není žádný amatérský nadšenec, nýbrž světově uznávaný odborník s darem přiblížit svůj obor snad komukoliv. Díky nakladatelství OneHotBook si navíc můžete knihu pustit hezky do ucha v přednesu Miroslava Táborského.
Třiasedmdesátiletý Michio Kaku zasvětil svůj život vesmírnému bádání. Již ve třiceti letech přednášel teoretickou fyziku na newyorské univerzitě a je spoluautorem převratné strunové teorie pole. Navzdory svým úspěchům však neshlíží na méně erudované osoby s despektem, naopak i čtenářům mimo svůj obor zprostředkovává převratné objevy a dechberoucí teorie jako autor knih i průvodce televizními pořady. V češtině si můžete přečíst osm jeho děl. To poslední mnohé poznatky shrnuje, přidává k nim další a ještě je nabízí formou, jíž nepohrdnou ani zastánci humanitních věd před těmi exaktními.
Budoucnost lidstva je knihou s ohromným záběrem. Zdá se až neuvěřitelné, že se vše vešlo do čtrnácti hodin a patnácti minut pozvolného vyprávění. Dozvíte se v ní o počátcích, současnosti i budoucnosti vesmírného výzkumu, letů do kosmu či robotiky. Zabývá se tak nepředstavitelnými tématy jako jsou prodloužení lidského života na hranici nesmrtelnosti, výtahy do vesmíru, těžba energie z černých děr či opuštění samotného vesmírného prostoru. K jejímu porozumění si stačí osvojit jen pár technických výrazů a nechat svoji mysl dokořán otevřenou.
Jedná se o populárně-naučné dílo v tom nejlepším slova smyslu. Vaši pozornost dokáže Michio Kaku udržet zajímavými tématy i poutavým způsobem vyprávění. Navíc v knize zmiňuje desítky slavných sci-fi povídek, knih, seriálů a filmů. Nikdy se nevysmívá jejich premisám a hovoří o nich s respektem i ve chvílích, kdy popírá možnost existence jejich propriet. Nejednou navíc volí známější filmové zpracování před knižním, které je inspirovalo. V souvislosti s Marsem vám tedy připomene spíš Arnolda Schwarzeneggera než Philipa K. Dicka. Na druhou stranu mnohdy vysekne poklonu autorům sci-fi v čele s – Kakuem zřejmě velmi oblíbeným – Isaacem Asimovem. České čtenáře potěší i fakt, že nejednou zmíní naši stopu v literatuře či vědě.
Výjimečné knize se přizpůsobilo i audio vydání. Péče OneHotBook je patrná už v podobě dvou CD disků, na nichž je natištěná fotografie vesmírného tělesa. V edukační publikaci nemá hudba takové místo jako v románu, a tak kapitoly oddělují jen zvuky, které signalizují, že se přechází k dalšímu tématu a zároveň nepůsobí rušivě. Naopak, například zvuk evokující startující raketu, navozují atmosféru bádání i dobrodružství. Vypravěčem knihy je herec Miroslav Táborský, známý z mnoha tuzemských i zahraničních filmů. Je však také vystudovaným učitelem fyziky a snad i proto jeho přednes působí zcela autenticky. Jakkoliv mu materiál nedává příležitost k nějakým emocionálním smrštím, umí do hlasu vnést nadšení z objevování nových faktů a během poslechu máte pocit, že k vám promlouvá člověk, jenž všem těm poznatkům i teoriím rozumí. Jen párkrát Táborský zaváhá u některého z anglických výrazů, jinak si lze těžko představit lepšího interpreta pro takové dílo.
Patrně jedinou nevýhodou audioknihy je skutečnost, že je v ní velmi obtížné se vracet a hledat dříve zmíněné informace. Přece jen pokud vaše mysl na chvíli odpluje někam jinam a zjistíte, že vám kus knihy utekl, nebo se chcete narychlo podívat na něco dříve vyřčeného, je to mnohem složitější než u papírové knihy. Tento fakt lze samozřejmě audioknihám vyčítat obecně, ale u příběhů pádících kupředu máte jen málokdy potřebu se vracet, zatímco u knihy stavějící více na poznatcích než zápletce je to obvyklejší.
Michio Kaku dokázal v Budoucnosti lidstva vykreslit obraz věcí příštích, jenž je jasný i laikům. Je to výborná kniha pro všechny, kteří se začínají zajímat o vesmír, technologický pokrok i to, co očekává následující generace lidí. Stejně tak připomene, shrne a přidá mnohé poznatky těm, kteří mají astrofyziku jako koníčka. Milovníci sci-fi příběhů v ní naleznou spoustu inspirace a nejednou zjistí, že se jejich sny a touhy mohou naplnit. I ve chvílích, kdy Kaku popisuje nepříjemné skutečnosti či budoucí hrozby, neztrácí autor nakažlivý optimismus v lidské možnosti. Dohromady s vyprávěním Miroslava Táborského nebyla lidská budoucnost nikdy tak čtivá.
Název knihy: Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami
Autor: Michio Kaku
Překlad: Jan Petříček
Interpret: Miroslav Táborský
Nakladatelství: OneHotBook
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Délka nahrávky: 14 hodin 15 minut
ISBN:
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...