Audioknihy

Audioknihy: Michio Kaku – Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Astrofyzika patří mezi vědní obory, jež na jednu stranu fascinují svými poznatky, na druhou jen svojí majestátností odradí mnohé neználky, vyděšené spoustou technických termínů a složitými matematickými výpočty. Kniha Budoucnost lidstva mající podtitul Náš úděl mezi hvězdami však nabízí tyto úžasné vědomosti v podobě stravitelné i pro laiky. Její autor Michio Kaku – americký astrofyzik s japonskými kořeny – však není žádný amatérský nadšenec, nýbrž světově uznávaný odborník s darem přiblížit svůj obor snad komukoliv. Díky nakladatelství OneHotBook si navíc můžete knihu pustit hezky do ucha v přednesu Miroslava Táborského.


knihaTřiasedmdesátiletý Michio Kaku zasvětil svůj život vesmírnému bádání. Již ve třiceti letech přednášel teoretickou fyziku na newyorské univerzitě a je spoluautorem převratné strunové teorie pole. Navzdory svým úspěchům však neshlíží na méně erudované osoby s despektem, naopak i čtenářům mimo svůj obor zprostředkovává převratné objevy a dechberoucí teorie jako autor knih i průvodce televizními pořady. V češtině si můžete přečíst osm jeho děl. To poslední mnohé poznatky shrnuje, přidává k nim další a ještě je nabízí formou, jíž nepohrdnou ani zastánci humanitních věd před těmi exaktními.

Budoucnost lidstva je knihou s ohromným záběrem. Zdá se až neuvěřitelné, že se vše vešlo do čtrnácti hodin a patnácti minut pozvolného vyprávění. Dozvíte se v ní o počátcích, současnosti i budoucnosti vesmírného výzkumu, letů do kosmu či robotiky. Zabývá se tak nepředstavitelnými tématy jako jsou prodloužení lidského života na hranici nesmrtelnosti, výtahy do vesmíru, těžba energie z černých děr či opuštění samotného vesmírného prostoru. K jejímu porozumění si stačí osvojit jen pár technických výrazů a nechat svoji mysl dokořán otevřenou.

Jedná se o populárně-naučné dílo v tom nejlepším slova smyslu. Vaši pozornost dokáže Michio Kaku udržet zajímavými tématy i poutavým způsobem vyprávění. Navíc v knize zmiňuje desítky slavných sci-fi povídek, knih, seriálů a filmů. Nikdy se nevysmívá jejich premisám a hovoří o nich s respektem i ve chvílích, kdy popírá možnost existence jejich propriet. Nejednou navíc volí známější filmové zpracování před knižním, které je inspirovalo. V souvislosti s Marsem vám tedy připomene spíš Arnolda Schwarzeneggera než Philipa K. Dicka. Na druhou stranu mnohdy vysekne poklonu autorům sci-fi v čele s – Kakuem zřejmě velmi oblíbeným – Isaacem Asimovem. České čtenáře potěší i fakt, že nejednou zmíní naši stopu v literatuře či vědě.

Výjimečné knize se přizpůsobilo i audio vydání. Péče OneHotBook je patrná už v podobě dvou CD disků, na nichž je natištěná fotografie vesmírného tělesa. V edukační publikaci nemá hudba takové místo jako v románu, a tak kapitoly oddělují jen zvuky, které signalizují, že se přechází k dalšímu tématu a zároveň nepůsobí rušivě. Naopak, například zvuk evokující startující raketu, navozují atmosféru bádání i dobrodružství. Vypravěčem knihy je herec Miroslav Táborský, známý z mnoha tuzemských i zahraničních filmů. Je však také vystudovaným učitelem fyziky a snad i proto jeho přednes působí zcela autenticky. Jakkoliv mu materiál nedává příležitost k nějakým emocionálním smrštím, umí do hlasu vnést nadšení z objevování nových faktů a během poslechu máte pocit, že k vám promlouvá člověk, jenž všem těm poznatkům i teoriím rozumí. Jen párkrát Táborský zaváhá u některého z anglických výrazů, jinak si lze těžko představit lepšího interpreta pro takové dílo.

Patrně jedinou nevýhodou audioknihy je skutečnost, že je v ní velmi obtížné se vracet a hledat dříve zmíněné informace. Přece jen pokud vaše mysl na chvíli odpluje někam jinam a zjistíte, že vám kus knihy utekl, nebo se chcete narychlo podívat na něco dříve vyřčeného, je to mnohem složitější než u papírové knihy. Tento fakt lze samozřejmě audioknihám vyčítat obecně, ale u příběhů pádících kupředu máte jen málokdy potřebu se vracet, zatímco u knihy stavějící více na poznatcích než zápletce je to obvyklejší.

Michio Kaku dokázal v Budoucnosti lidstva vykreslit obraz věcí příštích, jenž je jasný i laikům. Je to výborná kniha pro všechny, kteří se začínají zajímat o vesmír, technologický pokrok i to, co očekává následující generace lidí. Stejně tak připomene, shrne a přidá mnohé poznatky těm, kteří mají astrofyziku jako koníčka. Milovníci sci-fi příběhů v ní naleznou spoustu inspirace a nejednou zjistí, že se jejich sny a touhy mohou naplnit. I ve chvílích, kdy Kaku popisuje nepříjemné skutečnosti či budoucí hrozby, neztrácí autor nakažlivý optimismus v lidské možnosti. Dohromady s vyprávěním Miroslava Táborského nebyla lidská budoucnost nikdy tak čtivá.
 
Název knihy: Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami
Autor: Michio Kaku
Překlad: Jan Petříček
Interpret: Miroslav Táborský
Nakladatelství: OneHotBook
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Délka nahrávky: 14 hodin 15 minut
ISBN:

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení