
Audioknihy: Donna Tartt – Tajná historie
- Vytvořeno 25. 12. 2019 0:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Donna Tartt je americká spisovatelka, která si vydobyla věhlas na literárním kolbišti především svým třetím románem Stehlík, jenž byl oceněn Pulitzerovou cenou. Vydavatelství OneHotBook se ujalo i její prvotiny nazvané Tajná historie, a vy si ji tak můžete poslechnout v audioknižní podobě. Otázkou je, budete-li chtít.
Děj románu se odehrává v době, kterou kniha nespecifikuje. Na jednu stranu tu sice studenti jezdí v autech a létají na dovolenou do Evropy, na druhou stranu nepoužívají mobilní telefony a jedna z postav knihy se v dospělosti znala s Georgem Orwellem. Dějištěm je především menší univerzita ve Vermontu a její blízké okolí, kam na začátku přichází hlavní hrdina.
Richard Papen není zrovna vzor všech ctností. Mladík utíkající od šedivého života a nemilované rodiny na vysokou školu v jiném státu nemá problém se lhaním i horšími přečiny. Po krátkém období rozkoukávání se se dostává do exkluzivního kruhu studentů klasické literatury. Jeho život se tak osudově spojí nejen s kultivovaným profesorem Julianem, ale i s jeho pěti žáky, čtyřmi mladými muži a jednou slečnou.
Hned na začátku nám Richard prozradí, že se podílel na vážném zločinu, a stejně rychle čtenář i pochopí, že se jednalo o vraždu jednoho z jeho spolužáků. Cesta k tomuto činu je dlážděna mnoha drobnými i významnějšími příhodami a dojde k němu až někde v polovině příběhu. Problémem však je, že první polovina není nijak zvlášť záživná a ta druhá, teoreticky napínavější, je na tom obdobně.
Tajná historie je pomalý román. Většina jeho vyprávění plyne bez zásadních zvratů či napínavějšího děje. Richard se nejprve seznamuje se svými spolužáky, jež vidí prizmatem růžových brýlí, které si nechává nasazené po velmi dlouhou dobu, ale z nichž málokterý přiroste čtenářům k srdci. Ani nevadí, že je to skupina zhýčkaných dětí z bohatých rodin nebo individuí, které si na takové hrají, ale navzdory snaze Donny Tartt o jejich obsáhlé představení působí částečně jako ploché karikatury. Například Bunny, mladík odsouzený na začátku knihy k zavraždění, je po většinu vyprávění tak otravný, až se budete těšit na okamžik, kdy z příběhu odejde.
Knihu sice z velké části tvoří dialogy mezi hlavními postavami, ale přesto není její děj dynamický. Čtivost tak více než příběh zajišťuje vytříbený jazyk Donny Tartt a v první řadě přednes Daniela Bambase. Držitel Ceny Thálie tak dodává knize potřebnou „šťávu“ a zpříjemňuje její poslech snad více, než si původní materiál zaslouží. Ať už promluví zadumaný Henry, distingovaný Julien, lehkovážný Bunny nebo ukecaná Judy, posluchač ihned ví, na čem je. Některé rozvláčné pasáže navíc Bambas čte kadencí oblíbeného samopalu AK-47, takže se ani nestihnete nudit. Chvílemi možná jeho přednes sklouzává k parodii, například hlas slabošského homosexuála Richarda je až příliš zženštilý, ale nekazí to požitek z poslechu. V určitých chvílích jsem místo nad dějem přemýšlel nad tím, jak je možné, že máme v České republice takové množství vynikajících interpretů audioknih. Dokonce se nebojím tvrdit, že tak jako se mluví o zlaté generaci a práci českých dabérů, můžeme si něco podobného říci o současných vypravěčích audioknih.
Péče OneHotBook je patrná nejen ve výběru vypravěče. Booklet a potisk kompaktních disků s obrazem Petera Paula Rubense je stylový. Jako předěl mezi jednotlivými kapitolami u této audioknihy slouží pouze jediná melodie, avšak je natolik silná, že si ji možná budete během poslechu knihy nevědomky broukat.
Přestože reklamní citát vyňatý z The New York Times tvrdí, že se jedná o „naprosto fascinující, silný, výtečně odvyprávěný a mimořádně působivý román“, řekl bych, že velmi závisí na očekáváních čtenáře. Pokud vám nevadí amorální hrdinové a pozvolné tempo, vychutnáte si práci s jazykem Donny Tartt a třeba oceníte i popis studentského života a snahu zachytit jednání příležitostných vrahů. Máte-li však rádi, když děj knihy odsýpá, nepomůže vám ani vynikající podání Daniela Bambase.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...