
Audioknihy: Juraj Červenák – Mŕtvy na Pekelnom vrchu
- Vytvořeno 9. 9. 2019 0:00
- Autor: Jiří Lojín

Historické detektivky se stále těší velké oblibě, dá se říct, že větší než v minulosti. Spojují totiž v sobě tajemství, dobrodružství i cestu do dob, které bychom sice měli znát z hodin dějepisu, ve skutečnosti však jen něco málo tušíme. Můžeme se tam vypravit s audioknihou Juraje Červenáka Mŕtvy na Pekelnom vrchu. Recenze se týká audioknihy vydané nakladatelstvím Publixing ve spolupráci se Slovartem.
U žánru historické detektivky záleží vždy na vybalancování obou složek. Tím se také formuje okruh čtenářů, které si kniha a její autor postupně najde. Autor knihy Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák dal přednost složce kriminální, a tak jsme spíše svědky konspirace, zrady na nejvyšší úrovni i obyčejného zločinu motivovaného ziskuchtivostí. Zápletka je poměrně košatá, ale bylo by ji možné zasadit do jakékoli doby a na jakékoli místo. Juraj Červenák zvolil kombinaci doby rudolfinské a Bánskou Štiavnici.
Situace je komplikovaná, nebezpečí tureckých nájezdů, hrozící zcela ovládnout křesťanskou Evropu, je obrovské, stejně jako nebezpečí vlastizrady, tak jako za každé války. V každé společnosti se vždy najdou lidé upřednostňující své zájmy před bezpečím a životy jiných lidí. Hlavním hrdinou Červenákova románu se stal kapitán Stein, pověřený odhalením takovéto zrady. K ruce dostane kaprála Jaroše, pomocníka, který by jako postava mohl být velmi kontroverzní. Autor mu však dopřává výsadu spíše kladného hrdiny.
Ve Štiavnici se k nim ještě přidá notář Barbarič jako zástupce místního úřadu. Autor s úspěchem přiřadil každé z postav zcela odlišné rysy tak, aby mezi nimi docházelo k třenicím a rozporům, i když jsou stále na jedné lodi. Týká se to zejména Steina a Barbariče, protože Jaroš jako voják s nižší hodností převážně jen poslouchá a své vlastní úsudky potlačuje.
Juraj Červenák naznačuje, že Jaroš v sobě skrývá sadistické sklony, ale nechává si pootevřená zadní dvířka, protože jeho sklony je možné interpretovat také jako upřímný zájem o fungování lidského těla. Ovšem jde tak trochu o zájem jako u doktora Mengeleho. Protože je příběh situovaný do starých dob, kdy mučení bylo běžnou výslechovou metodou, je Jaroš se svým uměním a znalostmi velmi užitečný.
Rozpory mezi Steinem a Barbaričem vyplývají ze skutečnosti, že Stein je voják zvyklý na nepohodlí a drsný život, zatímco Barbarič je v porovnání s ním poživačný floutek, zdánlivě slabošský a zbabělý. V tomto ohledu si autor nechává prostor pro osobní vývoj obou postav. I přesto, že Červenák poněkud potlačil historickou složku, setkáme se v ní s řadou jmen, která můžeme znát z dějepisu, ale taky z populárně historických knih, jako je třeba Čachtická paní.
Román poskytuje i vcelku srozumitelnou představu o životě v báňském městě oné doby. Jak přesný autorův popis je, na to by asi dokázal odpovědět jen renomovaný historik. Ovšem kniha je primárně určena pro zábavu, takže taková otázka není vůbec relevantní. V knize Mŕtvy na Pekelnom vrchu se objevují v podstatě stejné věci jako v současné době. O vlastizradě a zločinech motivovaných touhou po majetku jsem se už zmínil, v textu se však objevuje cizoložství a homosexualita – v té době velmi přísně trestané poklesky –, sexuální orgie spojené se satanistickým kultem a podobná literární zpestření.
Audioknihu nahranou podle románu Juraje Červenáka vyrobilo nakladatelství Publixing a načetl ji Marek Geišberg, syn nedávno zesnulého Mariána Geišberga, interpreta série kriminálních románů Dominika Dána. Marek Geišberg svého otce nekopíruje, jeho projev je diametrálně odlišný, avšak jeho výkon je zcela profesionální a bezchybný a dojem z knihy ničím neruší. Kniha Mŕtvy na Pekelnom vrchu je výchozím bodem pro celou sérii, protože v ní se zformovala trojice, fungující jako vyšetřovatelé komplikovaných případů, pracující v zájmu koruny. Série má potenciál zaujmout velmi širokou čtenářskou základnu a stát se – i přes naprostou žánrovou odlišnost – stejně úspěšnou jako detektivky Dominika Dána.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...