Audioknihy

Audioknihy: Jiří Křižan – Stín

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Od roku 2004, kdy byla v Česku zrušena všeobecná branná povinnost, si už mladí muži neumí představit, že by strávili dva roky na vojně. Takový čas považují za naprosto ztracený. A to i přes tvrzení, že vojna udělá z chlapce chlapa. Některým se doba strávená obranou vlasti ještě protáhla.


knihaNovela Jiřího Křižana Stín se týká služby u Pomocného technického praporu, známého pod zkratkou PTP. Tuto jednotku proslavil Miloslav Švandrlík knihou Černí baroni, v níž zdůrazňuje absurdnost doby i režimu prostřednictvím svého specifického humoru. Přesto pro mnoho lidí zůstávají Černí baroni pouhou groteskou, za níž nerozeznávají tragédii. Film, natočený podle knihy, situaci ještě víc odlehčuje. Zůstává pouze výborný film, u kterého se diváci dokážou zasmát, ale život pétépáků zdaleka tak veselý nebyl. Jiří Křižan zdaleka nepřistupuje k historii „nespolehlivých“ vojáků s takovou nostalgickou shovívavostí.

Příběh je veden dvěma liniemi, jedna se týká dědy, který sám vychovává svého vnuka, druhý vojína Kadavého, sloužícího u PTP. Čtenář / posluchač velmi brzy pochopí, že vnuk a vojín Kadavý je stejný člověk, pouze v jiném čase.

Nejzazší doba, do níž text zasahuje, je dědova svatba. Vše vypadá krásně a poprvé se objevuje motiv soudku slivovice, kterou děda zakopává a chce jej vykopat až při pětadvacátém výročí. Hledání dobře schovaného soudku provází celou knihu a postupně se transformuje do osudového varování, že každý plán může selhat a ne všecka předsevzetí musí být naplněna.

Dějové linie jsou v audioknize rozlišeny interprety. Pavel Batěk čte tu, která se týká mladého vojína Kadavého, s historií nás seznamuje Josef Somr. I když Pavel Batěk podává naprosto profesionální výkon, hlas a charismatický přednes Josefa Somra nemá konkurenci a dodává knize osobité kouzlo. Rozhodnutí rozdělit knihu Stín mezi dva naprosto odlišné herce text kvalitativně pozvedlo, dokumentuje vysokou úroveň českých audioknih, která se odráží i na stále vzrůstající oblibě mezi posluchači.

Novela Jiřího Křižana se na život u PTP dívá zúženým pohledem jednotlivce. Autor zdůrazňuje, že mezi muži nedochází k pevnějším přátelským vazbám, jejich jedinou touhou je přežít vojenskou službu a bez větších problémů odejít do civilu. Tento pocit vychází z izolace v dětství, provázeného stigmatem syna popraveného třídního nepřítele, kterého se pro jistotu každý straní. Izolace se projevuje ve zdánlivých drobnostech, například při vyloučení z šátkování pionýrů, ale také v tak důležitých, jako je nemožnost studovat vysokou školu. Stín je autobiografická novela a autorův přímý prožitek je v textu poznat. Přesto je Jiří Křižan schopný vzpomínat na svůj život bez zbytečného patosu, který by sice byl v určitých chvílích omluvitelný, ale odváděl by pozornost od zdánlivé venkovské idyly. Slovo „idyla“ může znít poněkud nevhodně v souvislosti se životem politicky nespolehlivých rodin. Ale Jiří Křižan vidí dědu téměř jako bájného hrdinu, silného chlapa, který je schopen postavit se čemukoliv a komukoliv. V tomto pohledu se odráží zjednodušený dětský pohled, odbourávání špatných vzpomínek a jistá bezstarostnost. Josef Somr vystihl tuto náladu a mnohé věty pronáší slavnostním hlasem, zejména zápisky do černého sešitku. V jeho podání by mohl být děda i osvícenecký písmák dokumentující život ve své době. V každém případě muž, schopný vychovat vnuka – sirotka a uchránit ho před socialistickou úřední mašinérii, zasluhuje velký obdiv. A o to Jiřímu Křižanovi šlo.


Stín
Autor Jiří Křižan
Interpret Josef Somr, Pavel Batěk
Nakladatelství Tebenas
Místo vydání -
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Délka 4 hodiny 29 minut
ISBN/EAN 8594177770283
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení