Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Smrť na druhom brehu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Do období, kdy se dnešní podoba demokracie teprve formovala a kdy se rozdělovalo Československo, se Dominik Dán svými detektivkami rád vrací. Určitě ne proto, že by na tuto dobu vzpomínal s nostalgií, ale poskytuje mnoho zajímavé látky pro kriminální příběhy. Smrť na druhom brehu čtenáře znovu zavádí to této éry.

 

Recenze se týká audioknihy vyrobené nakladatelstvím Publixing podle knihy, kterou vydal Slovart. Audioknihu distribuuje Audiolibrix. Detektivka začíná dvěma dějovými liniemi, které jsou v podstatě rovnocenné. Na případech pracují dvě skupiny kriminalistů, jeden tým vede Richart Krauz, druhou Eduard Burger, detektivové, kteří stále tvoří základ všech knih Dominika Dána. 

 

Mrtvola, nalezená na břehu řeky, dělá kriminalistům velké starosti. Pokročilý rozklad i absence jakýchkoli stop stěžuje identifikaci a tím i vypátrání vraha. Autor si nenechal ujít sugestivní líčení ohledání těla na místě činu i následnou pitvu. Slabší povahy mohou tyto části v knize snadno přeskočit, při poslechu audionahrávky je to trochu složitější. Avšak vzhledem k tomu, že příběhy vycházejí z reálných základů, není ani líčení pitvy, které se musejí kriminalisté účastnit, samoúčelné.

 

 

 

Do druhého případu zatáhne detektiva Burgera jeho sousedka. Náhlá změna zaměstnání její dcery, zbraň a peníze, nalezené v její kabelce, jsou velmi podezřelé a Burger se rozhodně využít tyto okolnosti k zásahu v soukromém klubu, ve kterém dívka pracuje jako krupiérka. Situace se však zkomplikuje a detektivové se dostávají pod tlak. Zejména na tomto případu je vidět obrovský rozdíl mezi detektivkou psanou se znalostí práce policie a knihou, které je z velké části vyfabulovaná. Burger, i když jde o jeho sousedku, jde oficiální cestou, zajistí si podporu nadřízených a pracuje ve skupině se svým parťákem. Dán nepracuje s osamělými a životem devastovanými jedinci, kteří by se do pátrání pustili na vlastní pěst. Dobře ví, že takoví by u policie velmi brzy skončili. Čtenáři to většinou také vědí, ale rádi se nechají pobavit nepravděpodobnými dobrodružstvími.

 

V době, do níž Dominik Dán svou detektivku situoval, se začal formovat organizovaný zločin se všemi důsledky. Velcí hráči se snažili ovládnout hazard, drogy a prostituci, což samozřejmě vedlo ke konfliktům v podsvětí. Velké peníze, které se okolo těchto „komodit“ točí, samozřejmě vedou i ke korupci. V tomto díle je odhalen ředitel útvaru jako „krysa“, která dává echo, když se chystá nějaký zátah proti zločincům. Policisté v tomto období mají velký problém držet krok s probíhajícími změnami. Některé jsou však pozitivní, jako například neoficiální spolupráce se zahraniční kriminálkou, kterou šéfové navázali na mezinárodním setkání, na němž bylo vypito mnoho alkoholu.

 

Detektivka Smrť na druhom brehu přibližuje formování organizovaného zločinu, jeho prorůstání do politických struktur a tím i do řad policie. Opět jsou někteří lidé nepostižitelní, teď už to nejsou komunisté, ale velcí zločinci. Audiokniha opět patří k těm, které skvělým způsobem načetl Marián Geišberg, který tak v sérii Deník dobrého detektiva po sobě nechal obrovský a pozoruhodný kus práce. Dominik Dán však nezahálí a píše další knihy. 


Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení