
Audioknihy: Dominik Dán – Žiješ iba dvakrát
- Vytvořeno 7. 3. 2019 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Pokud sáhnete po knize Dominika Dána, nikdy předem nevíte, zda na konci zažijete pocit satisfakce, že bylo spravedlnosti učiněno zadost, nebo na vás padne deprese z toho, že spravedlnost zůstává pouhým prázdným slovem. Audiokniha Žiješ iba dvakrát patří do té druhé skupiny. Audioknihu vydalo nakladatelství Publixing na základě knihy vydané Slovartem a distribuuje ji Audiolibrix.
Kniha je přímým pokračováním detektivky Cela číslo 17, začíná před branami věznice, kde se setkávají syn s otcem, který byl očištěn od podezření z vraždy své ženy. Bachař Velický však opět pro oddělení vražd něco má. Zmizela jeho kolegyně.
Základní detektivní linie má dvě hlavní témata – domácí násilí a obchod s orgány. O domácím násilí toho už bylo napsáno hodně, v současné době se jedná o velmi sledovaný problém. I když se vnímání domácího násilí v posledních letech hodně změnilo, pořád se jeho oběti často bojí útočníka udat, a to z mnoha důvodů, zejména v zájmu udržení rodiny, nebo ze strachu, co bude dál. V případě zmizelé ženy je situace o to komplikovanější, protože útočník – její manžel – je bývalý policista.
Obchod s lidskými orgány je naopak problematika, o níž se v souvislosti se Slovenskem i Českem málo mluví. Jako kdyby neexistovala. Avšak Dominik Dán své náměty pro své romány čerpá ze skutečných případů, na to musí čtenář pamatovat a nebrat případy z Dánových detektivek jako výplody fantazie.
V textu najdeme spoustu otázek, na které se těžko hledají odpovědi. Záleží na tom, zda se na ně díváme z pohledu právního, či etického. A dokonce i ten etický úhel pohledu se liší tím, kdo ho aplikuje. Hned na začátku se musí posluchač poprat s velmi expresivním a emotivně náročným líčením umírání Kukyho matky. I když autor žádný názor nevyjadřuje, způsob, jakým do popředí posunuje utrpení nevyléčitelně nemocného i jeho blízkých, naznačuje, že i on by podpořil právo na ukončení života v takových případech.
V pozadí celé knihy je přítomna tajná služba, která sleduje z povzdálí práci detektivů, aby z ní mohla těžit. V době, kdy se příběh odehrává, je už Ivan Canis mrtvý, a tak se s Richardem Krauzem spojí Erik Bergmann. Dominik Dán právě na jeho postavě demonstruje rozdíl mezi různými pracovníky tajných služeb, aby nevznikl dojem, že je všechny hází do jednoho pytle – v kladném či záporném smyslu. Vyšší zájmy, které Bergmann reprezentuje, brání detektivům uzavřít případ podle jejich představ. Ovšem v Dánově knize ani toto není jednoznačné, čtenář sice instinktivně cítí pobouření ze zásahu, který pachateli umožní uniknout, ale rozumový argument, že je potřeba pustit malou rybu, aby bylo možno chytit větší, musí přijmout.
Kniha Žiješ iba dvakrát umožnila autorovi rýpnout si trochu do novinářů. Lze poznat, že příliš neuznává univerzální používání fráze o právu občanů na informace. Dokážu si představit, že pokud má postava bezskrupulózní žurnalistky reálnou předlohu, s jakým zadostiučiněním vymýšlel autor detaily neslavného konce její reportáže.
Audiokniha patří mezi ty, které načetl Marián Geišberg, a opět nelze neobdivovat, s jakým citem to dělal. Nedělají mu problémy ani věty, které v románu pronáší ženy. Přitom nikdy nesklouzne do rejstříku, který by působil rušivě nebo směšně. A jako vždy musím na závěr zdůraznit, o kolik čtenář či posluchač přichází, když slovenské knihy čte nebo poslouchá v českém překladu.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...