
Audioknihy: Anthony Ryan – Stín krkavce II.: Pán věže
- Vytvořeno 1. 2. 2019 1:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Na konci roku 2017 zpracovalo audio nakladatelství OneHotBook knihu Anthonyho Ryana Píseň krve. Po roce se k sérii nazvané Stín krkavce vrátilo a vydalo druhý díl Pán věže. Chcete-li se dozvědět, jak pokračuje příběh Vélina Al Sorny, nemusíte na nic čekat.
V první knize byl Vélin chlapec, který si prošel tvrdým výcvikem v bojovém řádu a stal se z něj nejen mistr šermu a válečného řemesla, ale též generál invazní armády, lord podřízený přímo králi a nakonec i obětní beránek, který měl alespoň trochu vykoupit selhání nevyprovokované války. Píseň krve sice v rámci žánru fantasy neoplývala originalitou, ale četla se velmi dobře a příběh svižně ubíhal. Velkou zásluhu na tom měli i oba vypravěči – Pavel Soukup a Ivan Lupták.
Pán věže navazuje přímo tam, kde skončila předchozí kniha. Vélin se vrací z Meldenejských ostrovů domů po pěti letech věznění, nečeká ho však zasloužený klid, ale především další útrapy, na které se čtenáři tak těší. Anthony Ryan sáhl po osvědčeném receptu druhých dílů a servíruje toho čtenáři více než v předchozí knize.
Tentokrát nesledujeme jen Vélinovy osudy, stěžejními se stávají tři další, dříve vedlejší postavy a jedna zcela nová. Kronikář Vernier už není pouze Vélinovým přívažkem a zpovědníkem. Dostává sice z celé pětice nejméně prostoru, ale pomáhá sledovat příběh z jiné perspektivy, především díky tomu, že se stal otrokem generála, jenž se musí s Vélinem a jeho přáteli nevyhnutelně střetnout. V čele těchto přátel stojí řádový bratr Frentis. Zotročený stejně jako Vernier, několik let bojoval v krvavých gladiátorských jámách, než si ho vybrala tajemná žena nadaná čarodějnou mocí. Frentisův příběh je možná nejtragičtější, protože se stane otrokem nejen tělesně, ale i duševně a je přinucen páchat hrůzné činy. To princezna Lyrna se z nádherné, geniální intrikánky proměňuje v nádhernou, geniální a mnohem sympatičtější a méně intrikující hrdinku. Leží před ní nebezpečná diplomatická mise k divokým Lonakům a mnohá další dobrodružství. Nováčkem je dívka Reva, vychovaná ve fanatické víře v milosrdného Otce, stejně jako v nenávisti k Vélinovi, který měl zabít jejího skutečného otce – Svatého rytíře.
Pětice hlavních postav má každá svého vypravěče. Vrátili se Pavel Soukup v úloze Verniera i Ivan Lupták jako Vélin Al Sorna. Nově se k sérii přidali Eva Josefíková, Klára Suchá a Jiří Suchý z Tábora. Každý z nich čte kapitoly viděné očima jejich hrdiny a posluchač si snadno zvykne na jejich hlas i přednes. Záleží na osobních preferencích čtenáře, ale každý z vypravěčů odvedl velmi dobrou práci.
Jednotlivé kapitoly odděluje nevtíravá hudba a tentokrát v některých momentech zazní i zvuky, které mají umocnit atmosféru vyprávění. Ani hudba, ani ruchy příliš nezaujmou, ale až na výjimku, občas směšný pokus o zachycení lomozu středověké bitvy, svoji úlohu plní dostatečně.
Stejně jako předchozí díl je i Pán věže esencí klasických fantasy příběhů, sklouzávající chvílemi až k těm nejprimitivnějším klišé žánru. Milovníci fantastiky se asi v duchu neubrání srovnávání s mnoha jinými epickými ságami. Chybí zde sice nelidské rasy, ale invazní armáda jako by z oka vypadla Sapkowského Nifgaarďanům, obléhání města připomene mnohé další knihy, například Gemmelovu Legendu, a omílané srovnávání s populární Hrou o trůny není jen recenzentská berlička. Vélin se ještě více zaplete do politických intrik, očekávaný útok divokých nájezdníků ze Severu také není zrovna originální a Anthony Ryan přitvrdil i v krutosti páchané jak jeho hrdiny, tak na nich, byť vypravěčské necitelnosti George R. R. Martina zatím nedosáhl.
K mnohokrát použitým proprietám fantastických příběhů přidává Ryan i aktuálnější témata. Hrdinové řeší postavení žen ve společnosti, migraci, náboženský fanatismus či lesbickou lásku.
Rozmáchlé vyprávění si bohužel vybralo daň v podobě přehršle vedlejších postav, mezi kterými se posluchači snadno ztratí. Některé jsou si popisem i charaktery natolik podobné, že jejich činy i případná úmrtí vás nijak nezasáhnou. Díky častým změnám prostředí a stýkáním a potýkáním se různých národů a etnik by posluchač občas ocenil tištěného průvodce, zahrnujícího mapy Ryanova světa s alespoň rámcovým popisem zemí a jejich obyvatel.
Ačkoli má nahrávka Pána věže v porovnání s předcházejícím dílem jen o hodinu a šest minut více, posluchač bude mít nejspíš pocit, že si poslechl mnohem delší příběh. Pětice linek vyprávění se prolíná a přibývá nejen hlavních postav, ale i těch okolo nich. Nevadí-li vám recyklace klišé fantastického žánru, můžete se těšit na velmi čivou a rozmáchlou knihu. Pět vypravěčů i další, kteří se na nahrávání Pána věže podíleli, pro vás připravili více než dvacet sedm napínavých hodin.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...