Audioknihy

Audioknihy: Terry Pratchett – Soudné sestry

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Terry Pratchett sice zemřel, ale jeho dílo žije dál. A my, fanoušci, se dál můžeme těšit na novinky ze Zeměplochy. Jak je to možné? Snadno, díky novým nosičům Pratchettových knih. Tak třeba audioknihy jsou skvělá volba. Dvorní překladatel knih Terryho Pratchetta Jan Kantůrek se před lety ujal i načítání knih, které přeložil. Do své smrti ale všechny načíst nestačil. Nakladatelství OneHotBook sáhlo po knize, kterou Jan Kantůrek nenačetl. Volba padla na první knihu ze série o čarodějkách, konkrétně na Soudné sestry.

 

 

soudne-sestryPratchett si v Soudných sestrách dělá legraci ze samotného Shakespeara a vlastně celého divadla. Odkazy na Macbetha a Hamleta jsou víc než okaté. Čarodějky jsou významné postavy i u Shakespeara, není důvod, aby nepronášely tajemná sdělení i na Zeměploše. I když v podání Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové a Magráty Česnekové jsou všechny promluvy spíš hádavé než tajemné.

 

Soudné sestry jsou jednou z Pratchettových nejlepších knih. Čarodějky mezi sebou vedou vtipné dialogy (nebo trialogy), rozdílné povahy každé z nich vytvářejí dramaticky vtipné napětí a k tomu příběh osvědčený staletími.

 

Mrtvý král, nový vládce s dominantní manželkou, ztracený princ a samozřejmě čarodějnice, to jsou ingredience, které autor smíchal ve vtipný a netradiční příběh. Pratchett naplno využívá shakespearovské motivy a převrací je do absurdního světa Zeměplochy. Například Macbethův strach ze stromů je na Zeměploše víc než odůvodněný, jak se přesvědčí Pratchettova lady Macbeth.

 

Soudné sestry se rozeznějí hlasem Zuzany Slavíkové, která má široký výrazový záběr. Svůj vlastní hlas tak má každá z trojice čarodějek a počáteční nejistota se postupem děje vytrácí. Kromě tří čarodějek ovšem nemá jiná z postav tak osobitý projev. Není divu, čarodějky jsou opravdu hlavní postavy toho příběhu. 

 

V Pratchettových knihách hrají velkou roli i poznámky pod čarou, a to nejen poznámky samotného autora, ale i poznámky překladatele. Ač je audiokniha nekrácená, ne všechny poznámky jsou do ní převedeny. U těch, které šly homogenně včlenit do textu, jsou do něj včleněny. Ty, které by text tříštily, jsou vynechány. Logické a rozumné opatření, avšak…právě zde se ukazují limity audioknih. To ovšem neznamená chybu, jen upozornění, aby čtenáři nečekali od audioknih nemožné. Režisérka této audioknihy Jitka Škápíková zvolila vhodné řešení. Stejně tak s povděkem kvituji, že se Zuzana Slavíková obešla bez hlasového pitvoření. Podivné postavy a charaktery zeměplošských obyvatel jsou lákavé sousto pro dabéry, ale při poslechu by to trhalo uši. Už hlas Stařenky Oggové je na hraně parodie, naštěstí jen na hraně, postupem času si i pro Stařenku najde Slavíková hlasovou polohu, které se dobře poslouchá a přitom je nezaměnitelná. 

 

Čtrnáctihodinová nahrávka na dvou CD obsahuje i hudební složku. Poněkud potrhlé, ale hravé tóny píšťal, xylofonu nebo cimbálu oddělují jednotlivé kapitoly a přitom neruší čtený text. Veselá pouťová hudba navozuje tu správnou atmosféru divadla, které je v této knize důležitým sdělovacím prostředkem.

 

Důstojné a povedené zpracování jedné z nejlepších fantasy knih (v této i jakékoli jiné galaxii) by vám nemělo uniknout. 

 

Název knihy:Soudné sestry

Autor: Terry Pratchett

Překlad:Jan Kantůrek

Nakladatelství:OneHotBook

Místo vydání:Praha

Rok vydání:2018

Délka nahrávky:14 hodiny 3 minuty

EAN: 8594169481852

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení