
Audioknihy: Josef Haslinger – Jáchymov
- Vytvořeno 14. 8. 2018 0:00
- Autor: Jiří Lojín

I když informace o skutcích komunistické vlády z padesátých let hodně z paměti národa vyprchávají, Jáchymov zůstává synonymem pro nucené práce v uranových dolech, kterými prošlo přes 60 000 lidí. Méně známé jsou skutečné příběhy lidí se zkušeností z tohoto pekla. Nakladatelství Tebenas vydalo audioknihu Jáchymov, natočenou podle knihy rakouského spisovatele Josefa Haslingera.
Audiokniha přibližuje osud československého brankáře Bóži Modrého, který ve své době patřil mezi absolutní sportovní špičku, a jeho spoluhráčů. Tým ledního hokeje, úspěšně reprezentující Československo na světových mistrovstvích i olympijských hrách, byl „odměněn“ po zinscenovaném monstrprocesu vězením, někteří právě nucenými pracemi v uranových dolech.
Josef Haslinger svou knihu napsal podle vzpomínek dcery Bohumila Modrého. Nespokojil se však pouze s nimi, informace čerpal i z jiných pramenů a zakomponoval je různými způsoby do svého románu. Základem je setkání vídeňského nakladatele Anselma Findeisna s kudrnatou tanečnicí. To proběhne v Jáchymově, kam se Findeisen přijede seznámit s prostředím léčebny. Nakladatel postupně proniká do historie tábora nucených prací a také do životního příběhu Bohumila Modrého.
Formálně kombinuje Josef Haslinger přímé vyprávění tanečnice Blanky Modré s četbou z jejího rukopisu, osobní návštěvu jáchymovských dolů s rozhovory se svými přáteli. Aby se vyhnul pouhému nudnému výčtu faktů, „rozředil“ autor text nemocí Anselma Findeisna i jeho pozdější nehodou. Příběh se tak stává vyváženým, lze jej vnímat jako román o nakladateli, stejně jako román o procesu s hokejisty. Samozřejmě, primární jsou hokejisté, zejména Bóža Modrý, osudy fiktivního nakladatele tak zajímavé nejsou.
I rukopis tanečnice není zcela homogenní. Kromě vzpomínek na tatínka – oslovuje ho zásadně „tatínek“ – do něj mísí své sny, své fikční zápisky a fakta o důležitých hokejových zápasech. Ze všeho čiší silná vazba k otci, z velké části způsobená jeho častou nepřítomností, dlouhým pobytem ve vězení a předčasnou smrtí. Sama tanečnice přiznává, že neví, co je skutečnost a co fantazie. Tyto části knihy jsou tak emotivní, že má čtenář pocit něčeho nezdravého, odtrhnout se alespoň z části od stínu svého otce muselo dát tanečnici velkou práci.
Kniha (audiokniha) nás zavádí do doby, kdy lední hokej u nás teprve vznikal a sport nebyl výdělečnou činností, odvětvím, v němž nejde ani tak o sportovní výsledky jako o peníze. Doba amatérských sportovců měla své pozitiva i negativa. Bóža Modrý nebyl jen vynikající hokejový brankář, ale i velmi schopný inženýr. Nemohl se sice sportu věnovat na sto procent, ale jeho osobnost se vyvíjel i jiným směrem. Sportem se nedaly vydělat závratné sumy, ale byl to sport, ne obchod. Stav, v němž se nachází teď, stojí na hranici nechutnosti. O to víc je možné obdivovat člověka, schopného skloubit špičkový sport, práci i rodinu.
Dalším velmi důležitým momentem, kvůli kterému byla kniha napsána, je připomenutí komunistického režimu zejména v době, kdy Československo vedl Klement Gottwald. Dnes, zejména filtrem uplynulého času a socialistických televizních seriálů, jimiž komerční společnosti vyplňují vysílací čas, vidíme minulost daleko shovívavěji, zapomínáme na zrůdné politické procesy, tresty smrti, tábory nucených prací a uranové doly, v nichž se pracovalo bez jakýchkoli ochranných opatření. Současná lhostejnost společnosti, dobře nakrmené a ukolíbané relativním blahobytem, dokazuje, jak důležité je neustále opakovat, co se dělo před poměrně krátkou dobou. A také to, že jsou mezi námi pořád lidé, kteří by neváhali, kdyby měli někoho poslat na smrt.
Audioknihu načetl Miroslav Táborský, který je dlouhodobě zárukou kvalitně načtených audioknih a těžko v jeho projevu hledat něco, co by mu bylo možné vytknout. Předmluvu napsal a přečetl Robert Záruba, který v ní uvedl některá fakta ze života Modrého, ale především se zpovídal ze svého velkého obdivu k tomuto sportovci. Hudební předěly složil a realizoval Raven, na něhož jsme si už v audioknihách nakladatelství Tebenas zvykli jako na hudební stálici. Na závěr si můžeme poslechnout i jeho píseň věnovanou Jáchymovu.
Audiokniha Jáchymov je opět jedním z titulů, který stojí mimo mainstream, představuje však velmi cenný příspěvek k produkci, zejména z hlediska informací o naší minulosti.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...